Son Konu

Bergen'in Gösterimini Engelleyen Belediye Başkanı: 'Şiddet İçerdiği İçin Yayınlamayacağız'

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f2c05c6c6498a3075ceb7dc4fcacf4804a87e7e6.jpg

Türk sinemasında uzun müddettir merakla beklenen ve vizyona giren Bergen filmi, sanatçıyı öldüren kocası Halis Özgür'ün yaşadığı Adana'nın Kozan ilçesinde gösterime girmeyecek. Kozan Belediye Lideri Kazım Özgan, 'Araştırdım sinema şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak' dedi.

Kozan’da yaşayan Halis Hür tarafından öldürülen sanatçı Bergen'in hayatını anlatan ve uzun müddettir merakla beklenen 'Bergen' sineması, izleyiciyle buluştu. Fakat film sanatçıyı öldüren kocası Halis Özgür'ün yaşadığı Adana'nın Kozan ilçesinde gösterime girmeyecek. Kozan Belediye Lideri Kazım Özgan, 'Araştırdım sinema şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak' dedi. Özgan, sinemanın vizyona girdikten sonra kaldırıldığı savını ise yalanladı. 

Filmin ilçede şimdi vizyona girmediğini lakin sinema yöneticilerinin yayınlanması için rezervasyon yaptırmış olabileceğini söyleyen Kazım Özgan, Bergen sinemasının şiddet içerdiğini bu nedenle yayınlanmasına müsaade vermeyeceğini söz etti. Özgan, şunları söyledi:

'Sinemada bizim bir stratejimiz var. Mesela kırsal bölgelerimizde 180 çocuğumuzu aldık, Eren Bülbül'ün hayatını mevzu alan sineması izlettik. Gençlerimize yönelik toplumsal Hürkuş üzere sinemalar getiriyoruz. Birinci maksadımız ticaret değil. Birinci gayemiz gençlerimize vizyon vermek. Hürkuş nedir? Uçağın fabrikasını, geçmişte yapılmasının projesidir. Malazgirt nedir? Doğu Roma'nın en değerli yıkımının altında Anadolu'ya Türklerin gelişini tabir eden bir savaştır. Biz köy okullarımızdan fiyat almıyoruz. Ben Bergen'i yeni öğrendim. Bir gün evvel husus ne dedim, sinemayla ilgilenenler öyküsünü anlattılar. Burada bir şiddet var. Ben bu şiddeti niçin çocuklarıma anlattırayım. Niçin onlar bunu dikkate alsınlar. İsterse oradan milyonlar kazanayım ben istemem. Öğrenmelerini hakikat bulmam. İlçede bu türlü bir sinema yayınlanmayacak.'

"Tamamen asparagas"

Özgan, kelamlarına şöyle devam etti:

'Çevik kuvvet gelip sinemayı kapattığı tarafta argümanlar ortaya atıldı. Büsbütün asparagas. Sinema vizyona girmedi ki, çevik kuvvet gelsin. Beni arayanlara 'öyle uygun görülmüş' dedim. Bunun altına ne aranıyor bilmiyorum. Yıllar evvel yaşanmış bir kıssa, herhalde hukuk gerekeni yapmış. Bunun reklamını mı yapıyorlar sanki, daha çok izlensin diye. Benim kimseden çekinecek halim yok. Allah’tan diğer kimseden çekinmem, korkmam. Yalnızca neden budur. Burada gala da olmayacaktı. Rezerve edilmiş olabilir benim haberim yokken. Bana gelip söylediler, vazgeçeriz. Bu olağan ticaretin getirdiği bir şey.'

Üst Alt