Son Konu

Bilgisayar Oğretmenliği mesleği - Bilgisayar Oğretmenliği mesleği Hakında Bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilgisayar Oğretmenliği mesleği,
Bilgisayar Oğretmenliği Hakında Bilgi

Bilgisayar Oğretmeni; Calıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; oğrencilere ya da yetişkinlere bilgisayar ile ilgili eğitim veren kişidir

GOREVLERİ

Bilgisayar ile ilgili hangi bilgi beceri tutum ve davranışların hangi yaş duzeylerindeki oğrenci gruplarına hangi yontemlerle kazandırılacağı MEB tarafından onaylanan oğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir
Bilgisayar oğretmeni bu program cercevesinde
Eğitim vereceği grubun duzeyine uygun bir calışma planı yapar
Sorumlu olduğu atolye laboratuar işlik vb yerleri surekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar)
Kendisine ayrılan ders saatlerinde calışma planını uygulayarak oğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır
Oğrencilerin başarılarını değerlendirir başarıyı artırıcı onlemler alır
Eğitici kol calışmalarında gorev alarak oğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler duzenler
Oğrencilerin gelişimlerini izler sorunlarının cozumune yardımcı olur
İşletmelerde uygulama yapan oğrencilerin calışmalarını izler ilgililere rehberlik eder
Cevresindeki sanayi kuruluşları ile işletmelerdeki gelişmeleri izler ihtiyacları saptar bunların oğretim programlarına yansıtılması icin ilgililere onerilerde bulunur
Nobetci olduğu gunlerde okulun duzen ve disiplinini sağlamak uzere gorev yapar
Sınıf oğretmeni olarak oğrencilerin alan ve ders secmelerine yardımcı olur yonetimle ilişkilerini sağlamaya calışır

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

Alanı ile ilgili meslek dersleri mufredat programı yıllık ve gunluk calışma planları not defteri ders ve yoklama defterleri oğrenci iş takip formu eğitim aracları (projeksiyon tepegoz TV video video bantları saydam bilgisayar bilgisayar yazılımları CD vb)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER

Bilgisayar oğretmeni olmak isteyenlerin;
Ust duzeyde genel yeteneğe sahip
Matematiğe ve mantık disiplinlerine karşı ilgili ve bu alanda başarılı sistematik davranabilen el ve gozlerini eşgudumle kullanabilen
Duşuncelerini başkalarına acık bir bicimde aktarabilen
İyi bir oğrenme ortamı sağlayabilen dikkatli işine ozen gosteren
Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve cozum yolları bulmaya calışan
İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen hoşgorulu sabırlı
Oğrencilerin duygu ve duşuncelerini anlayabilen
Kendini geliştirmeye istekli coşkulu girişimci yaratıcı
kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bilgisayar oğretmeni sınıfta gorev yapar gorevini genellikle oturarak yurutur Calışma ortamı gurultusuz ve tozdan arındırılmıştır

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Teknik eğitim fakultelerinin bilgisayar oğretmenliği ile ilgili bolumlerini bitirenler kamu ve ozel kurum ve kuruluşlarına bağlı mesleki ve teknik ortaoğretim okulları ile cıraklık ve yaygın eğitim kurumlarında atolye ve meslek dersi oğretmeni olarak calışabilirler
Ozel dersanelerde calışabilirler
Meslek alanı ile ilgili her tur ve seviyedeki kamu ve ozel sektorde teknik eleman olarak da gorev alabilirler Ayrıca kendi işlerini kurabilirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi ceşitli universitelerinteknik eğitim fakultelerinin Bilgisayar oğretmenliğiBilgisayar Sistemleri Oğretmenliği ve Bilgisayar ve Kontrol Oğretmenliği Bilgisayar ve Oğretim Teknolojileri Oğretmenliği Bilgisayar bolumlerinde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Bu bolume girebilmek icin Oğrenci Secme Sınavı’nda (OSS) yeterli “Sayısal (SAY1) puan almak gerekmektedir Ayrıca universitelerin “Bilgisayar Teknolojisi BolumuBilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bolumu(Lisans) Matematik Bilgisayar Bolumu Bilgisayar Muhendisliği Bilgisayar Bilimleri Muhendisliği Kontrol ve Bilgisayar Muhendisliği programlarını bitirenlerden Ortaoğretim Alan Oğretmenliği Tezsiz Yuksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yuksek Oğretim Kurulu (YOK) işbirliği ile acılan acılacak Pedogojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar lise dengi okullarda Bilgisayar Oğretmeni olarak atanabilirler

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ

Mesleğin eğitim suresi 4 yıldır Eğitim suresince genel kultur derslerinin yanı sıra Devre Elemanları ve Olcu Aletleri Bilgisayar Eğitimi Bilgisayar Programlama Mikroişlemci Elektrik ve Manyetik Alanlar Bilgisayar Destekli Devre Tasarımı Mesleki ve Teknik Eğitimin Esasları Birey ve Oğrenim Metotları gibi dersler verilmektedir Oğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadır

BURS UCRET VE KAZANC DURUMU

Bilgisayar oğretmenliği programını ilk beş tercihinde gosteren ve bu programa yerleştirilen adaylara kontenjan durumuna gore Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilmektedir ayrıca Yuksek Oğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya ceşitli kuruluşların burslarından yararlanılabilir
Eğitim sonrasında meslek dersi oğretmeni olarak gorev alanlar teknik eleman olmaları sebebi ile 8 derecenin 1 kademesinden goreve başlarlar Gorev yaptıkları okul bunyesinde doner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirlerini artırma imkanına da sahiptirlerAyrıca her yıl tum oğretmenlere oğretim yılı başında eğitim oğretim tazminatı adı altında bir odeme yapılmaktadır

MESLEKTE İLERLEME

Atolye şefliği laboratuar şefliği bolum şefliği mudur yardımcılığı ve okul mudurluğune yukselebilirler
Ayrıca teknik eğitim fakultesini bitirdikten sonra muhendislik fakultesine devam edebilmek icin sınava girip başarılı olan oğrenciler ilgili fakultede bir yıl daha okumak kaydıyla alanlarında muhendislik diploması da alabilirler
BENZER MESLEKLER: Elektronik oğretmenliği

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları
Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Oğretim Genel Mudurluğu
Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Oğretim Genel Mudurluğu
Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi
Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Turkiye İş Kurumu İl Mudurlukleri

Üst Alt