Son Konu

ingilizce oğretmeni nasıl olunur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ingilizce oğretmeni nasıl olunur

YABANCI DİL OĞRETMENİ
TANIM
Calıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; oğrencilere ya da yetişkinlere, İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca dillerinden birinde eğitim veren kişidir

GOREVLER
Yabancı dil ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş duzeylerindeki oğrenci gruplarına, hangi yontemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan oğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir Yabancı dil oğretmeni, bu program cercevesinde, Eğitim vereceği grubun duzeyine uygun bir calışma planı hazırlar, bu planı uygulayarak oğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Oğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı onlemler alır, Eğitici kol calışmalarında gorev alarak oğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler duzenler, Oğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının cozumune yardımcı olur, Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların oğretim programlarına yansıtılması icin ilgililere onerilerde bulunur, Nobetci olduğu gunlerde, okulun duzen ve disiplinini sağlamak uzere gorev yapar, Sınıf oğretmeni olarak, oğrencilerin alan ve ders secmelerine yardımcı olur, yonetimle ilişkilerini sağlamaya calışır

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
Yıllık mufredat programı, gunluk calışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul arac ve gerecleri, ders arac ve gerecleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ OZELLİKLER
Yabancı dil oğretmeni olmak isteyenlerin; Ust duzeyde genel yeteneğe sahip, Sozel yeteneği gelişmiş, inceleme, araştırma merakı olan, Yabancı dile karşı ilgili ve bu alanda başarılı, belleği guclu, Duşuncelerini başkalarına acık bir bicimde aktarabilen, İyi bir oğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine ozen gosteren, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve cozum yolları bulmaya calışan, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgorulu, sabırlı, Oğrencilerin duygu ve duşuncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir

CALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Yabancı dil oğretmeni, sınıfta gorev yapar ve gorevini genellikle ayakta yurutur Calışma ortamı biraz tozlu ve gurultuludur

CALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca) oğretmeni olarak calışabilirler Bunun yanı sıra dershane vb kuruluşlarda calışabilirler İngilizce oğretmenleri, İngilizce ’nin cok yaygın olarak kullanılmasından oturu , diğer yabancı dil oğretmenlerine gore daha geniş iş olanaklarına sahiptirler Yabancı dil oğretmenlerinin calışma alanları cok geniş olup ticaret ve turizm şirketlerinde tercuman, universitelerde okutman olarak calışabilmektedirler

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleki eğitim universitelere bağlı eğitim fakultelerinin İngilizce Oğretmenliği, “Almanca Oğretmenliği, “Fransızca Oğretmenliği, “Japonca Oğretmenliği,bolumlerinde verilmektedir Ayrıca; İngiliz Dili ve Edebiyatı Bolumu, Amerikan Kulturu ve Edebiyatı Bolumu, Mutercim Tercumanlık Bolumu, İngiliz Dil Bilimi Bolumu, Alman Dili Ve Edebiyatı Bolumu, Fransız Dili ve Edebiyatı Bolumu, Japon Dili ve Edebiyatı Bolumu, talyan Dili ve Edebiyatı Bolumu, İspanyol Dili ve Edebiyatı Bolumu, mezunlarında Ortaoğretim Alan Oğretmenliği Tezsiz Yuksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yuksek Oğretim Kurulu (YOK) işbirliği ile acılan acılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda “Yabancı Dil Oğretmeni olabilirler

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Bu bolumlere girebilmek icin Oğrenci Secme ve Yerleştirme Sınavı ’na (OSS) ve Yabancı Dil Sınavı ’na (YDS) girmek ve YDS ’de yeterli puan almak gerekmektedir

EĞİTİMİN SURESİ VE İCERİĞİ
Eğitim suresi 4 yıldır Eğitim suresince Sozlu Anlatım, Fonetik, Gramer, Yazılı Anlatım ve Metin Okuma, Yabancı Dil Grameri, Ceviri (Yabancı DilTurkce), Ceviri (TurkceYabancı Dil), Yabancı Dil Edebiyatı gibi dersler verilmektedir Oğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yaparlar BURS, KREDİ VE UCRET DURUMU Bu programı ilk beş tercihinde gosteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığı'nca burs verilmektedir Ayrıca oğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen oğrenci kredisinden yararlanabilirler Meslek eğitimini tamamlayan oğrenciler 9 derecenin 1kademesinden aylıkla goreve başlatılırlar Her yıl oğretim yılı başında eğitimoğretim tazminatı alırlar

MESLEKTE İLERLEME
Calıştıkları okullarda veya Milli Eğitim Bakanlığı bunyesinde idari kademelere yukselebilirler 4 yıllık lisans eğitiminden sonra alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yukseltebilirler, oğretim uyesi olabilirler MEB' ce yapılan mufettişlik sınavında başarılı olurlarsa mufettiş olabilirler BENZER MESLEKLER: Turk Dili ve Edebiyatı Oğretmenliği, Cevirmenlik, Yabancı Dil Okutmanlığı Turkce Oğretmeni

DAHA AYRINTILI BİLGİ İCİN BAŞVURULABİLECEK YERLER ·
İlgili Eğitim Kurumları, · Turkiye İş Kurumu Genel Mudurluğu Ankara Meslek Danışma Merkezi, · Bunyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Turkiye İş Kurumu İl Mudurlukleri

Üst Alt