Son Konu

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: 'Açık Havada Maskenin Anlamı Kalmadı'

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-23d25fc3149c53e0bff24063cc3e704cc06dc02e.jpg

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kapalı ortamların riskli olduğunu belirterek, “Açık havada maske kullanmanın artık bir manası kalmadı. Bunu söylemekte fayda var. Bunun dışında muhafazamız gereken riskli kümeler var” dedi.

Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınıyla ilgili DHA’ya açıklamalarda bulundu. Kısıtlamaların artık kelam konusu olmadığını belirten Özlü, “Avrupa ülkelerine gidiyorum oradaki durumu da görüyorum. Yasaklar, kapatmalar, kısıtlamalar artık kelam konusu değil. Hayat tümüyle olağana dönmüş durumda. Lakin ferdi önlemler insanların duyarlılıklarına bağlı olarak devam ediyor. 

Ben de kendi adıma mümkün olduğu kadar kalabalık, yeterli havalandırılmayan kapalı yerlere, toplumsal alanlara çok girmemeye çalışıyorum ya da girsem de süratli bir halde oradan çıkmaya çalışıyorum. Böyle yerlerde maske mutlaka takıyorum. Bunlar kişisel olarak hepimizin bence dikkat etmesi gereken konular” diye konuştu.

'Ağır seyredebiliyor ve ölümcül olabiliyor'

Kapalı ortamlarda aile içi toplanmaların hala inançlı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Açık havada maske kullanmanın artık bir manası kalmadı. Bunu söylemekte fayda var. 

Bunun dışında muhafazamız gereken riskli kümeler var. 65 yaş üzeri kronik hastalığı olanlar ya da yaşlı olmasa bile bağışıklığı baskılanmış bir hastalığı ya da bağışıklığı baskılayan bir tedavi almakta olanlar var.  Bunları muhafazamız lazım. Zira bunlarda hala ağır seyredebiliyor ve ölümcül olabiliyor.

O bakımdan bu bireylerin kendilerini olabildiğince bulaşmanın olabileceği kalabalık öteki beşerlerle bir ortada olacakları kapalı ortamlardan uzak tutmalarını, maskelerini kullanmalarını bizim de bu şahıslarla karşılaşacağımızı biliyorsak etrafımızda, yakınlarımızda varsa onlarla müsabakadan evvel maskemizi takıyor olmamız ve kapalı ortamda birlikte yeme içmeden kaçınmamız onları korumak açısından önemli” dedi.

Üst Alt