Son Konu

Bill Gates Kimdir ?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
William Henry BillGates III Hakkında William Henry BillGates III
(28101955)28101955 (yaşı 62)
Seattle, Washington, ABD İkamet Medina, Washington, ABD Meslek İş Adamı Aktif Yıllar 1968 Burcu AkrepBill Gates 28 Ekim 1955’te Washington – Seattle’da dunyaya gelmiştir Lakeside School’da eğitim alırken bilgisayar kullanmaya başlayan Bill Gates, ilk yazılım programını okulun bilgisayarına yazdığında 13 yaşındaydı ve lisedeyken bazı arkadaşlarıyla birlikte okulun bordro sistemini bilgisayara kopyalamıştı
1973 yılında lise eğitimini bitiren Bill Gates, aynı yıl Harvard Koleji’ne kaydoldu Bir universite oğrencisi olarak, diğer konularda fazla calışmak istemese de bilgisayarlara cok fazla zaman ayırdı Arkadaşı Allen, Bill Gates’in bir iş kurmak icin kolejden ayrılmasını onerdi
Gates ve Paul Allen, 1975’de Microsoft’u kurmak icin işbirliği yaptılar Başlangıcta, mikrobilgisayarlarda kullanılan populer bir programlama dili olan BASIC’i uyarladılar Başarılı olduğu kanıtlandı ve ceşitli sistemler icin programlama dili yazılımı geliştirmeye devam etti 1980’de Microsoft, bir kerelik ucret karşılığında 50000 dolar karşılığında IBM’e teslim ettikleri PC DOS işletim sistemini yarattı
Kısa sure icinde Microsoft’un işletim sistemleri cok populer oldu ve şirket, 20 Kasım 1985’te MSDOS icin bir grafik işletim sistemi olarak Windows adlı bir işletim sistemini sundu Sonraki yıllarda Windows, %90’ın uzerinde pazar payı ile dunya genelinde bilgisayar pazarına hakim oldu Şirket olağanustu bir finansal başarı yakaladı ve şirketin en buyuk bireysel hissedarı olan Gates, buyuk bir servet kazandı
Microsoft, 1989 yılında Microsoft Office’i piyasaya sundu Paket, Microsoft Word ve Excel gibi bircok uygulamayı Microsoft urunleriyle uyumlu bir sisteme entegre etti MS Office’in başarısı Microsoft’a PC’ler icin işletim sistemlerinde sanal bir tekel verdi 1990’ların ortasında internetin korkunc bir hızla dunyaya yayılmasının ardından Bill Gates, Microsoft’u geliştirmeye odakladı
Ocak 2000’de Gates, başkanlık pozisyonunu koruduğu halde Microsoft’un Genel Sekreteri olarak gorevinden istifa etti Sonraki birkac yıl icinde gorevlerini kademeli olarak başkalarına devretti ve hayırsever calışmalara daha fazla zaman harcadı Şubat 2019’te Microsoft’un Yonetim Kurulu Başkanı olarak gorevine devam etti ve şu anda CEO Satya Nadella’yı desteklemek icin teknoloji danışmanlığı gorevini surduruyor
Bill Gates Sozleri Ben zor işler icin hep en tembelleri secerim, cunku onlar zor işleri hep en basit yol ile cozer
Hayatımda hicbir hayalim gercekleşmedi Peki mutlu muyum? Evet
İyi bir muhendis olmak istiyorsanız, sınavlara calışmaya daima gec başlayın; bu size zaman yonetimini ve acil durumlarla başa cıkmayı oğretir
Başarıyı kutlamak iyidir Ama başarısızlıklardan alınan dersleri iyi oğrenmek daha onemli
Bill Gates Kitapları Bill Gates tarafından yazılan kitaplar şu şekildedir;
Onumuzdeki Yol (1995)
Dijital Sinir Sistemiyle Duşunce Hızında Calışmak (1999)
Bill Gates Hakkında Bilinmeyenler
Bill Gates’in cocukluk takma adı Trey’di
Bill Gates’in yazdığı ilk bilgisayar programı tiktactoe oyunudur
Leonardo da Vinci’nin yazdığı bir koleksiyon olan Codex Leicester’ı 1994’te 30,8 milyon dolar acık artırmada satın aldı
Bill Gates’in en buyuk pişmanlığı, yabancı dil bilmemesidir
Facebook kurucularından Mark Zuckerberg ile arkadaş olmasına rağmen Facebook’ta aktif değildir
Bill Gates’in Hayırsever Calışmaları Bill Gates 1999 yılında, onun adına William H Gates Binasıolarak anılan bir bilgisayar laboratuarı inşaatı icin Massachusetts Institute of Technology’ye (MIT) 20 milyon dolar bağışta bulundu
Bill Gates 2000 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı’nı (BMGF veya Gates Vakfı) kurdu Dunyadaki en buyuk ozel vakıf, sağlık hizmetlerini geliştirmeyi ve dunya genelinde aşırı yoksulluğu azaltmayı hedefliyor
Bill Gates’in Aldığı Oduller Bill ve Melinda Gates, 2002 yılında Jefferson Odulu’nu almıştır Ayrıca unlu iş adamı 2019 yılında Franklin Enstitusu’nden İşletme Liderliği icin Bower Odulu’nu aldı
Bill Gates’in Kişisel Hayatı Bill Gates, 1989’da Microsoft’da calışan Melinda French ile tanışmış ve cift bir sure ilişki yaşadıktan sonra 1994’te evlenmiştir Ciftin 3 cocuğu vardır

Üst Alt