Son Konu

Bir bilgeye sormuşlar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bir bilgeye sormuşlar Bir bilgeye sormuşlar: Bir insanın zekasını nereden anlarsınız ? Konuşmasından Ya hiç konuşmazsa ? pek zeki insan yoktur ancak ! * Bir bilgeye nasıl bu değin dürüst kararlar alabildiğini sormuşlar, Deneyimdemiş O deneyimi nasıl kazandın, diye sormuşlar Hatalarımlademiş * Bir bilgeye sormuşlar: Efendim canınız ne istiyor ? Bilge cevaplamış: Canım hiçbir şey istememeyi istiyor ve devam etmiş Bu ruh halinin adı gönül yorgunluğudur * Bir bilgeye Nasıl insan oluruz ?diye sormuşlar ya Üç adım atlamagibi bir yanıt vermiş bilge birey: Önce sana kötülük yapanlara kötülük düşünmemen kazanç, İnsanlığa attığın birincil adım budur Sana kötülük yapanlara iyilik yapabildiğin an ise ikinci büyük adımı atar ve hakiki insan olmaya başlarsın Nihayet, sana iyilik yapanla musibet yapan arasında bir fark hissetmeyecek ışık halkası geldiğin vakit insan olursun * Bilgeye sormuşlar dünya da en güzel şey ne diye? ´Sevmek´ demiş Peki daha sonra? demişler ´Sevilmek´ demiş Peki niçin hoşlanmak sevilmekten önce geliyor ? demişler O da demiş oysa ´insan sevdiğine sevildiğinden daha fazla emindir * Bilgeye Sormuşlar; insan niçin istek diler ? insan gerçekleşmesi için diler, ama bilmez oysa yerine getirmek için arzu etmek lüzum * Bir bilgeye sormuşlar en mutlu insan kimdir İşte o dağdaki çobandır demiş Neden diye sormuşlar Çünkü demiş insan bildikleriyle yaşar, onun bildikleri koyunları ve çevresiyle sınırlı kendisini mutsuz edecek veya kafasını karıştıracak fazla bir bilgiye sahip değil  

Üst Alt