Son Konu

Bolu Belediye Başkanı Özcan, Kadın Bir Çalışana Başını Açtığı İçin Ceza Verdiğini Söyledi

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-1951f16c9bb9fde970715161c3718aa09153401d.jpg

Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, tesettürlü olduğu için mobbinge uğradığı argümanında bulunan ve daha sonra baş örtüsünü çıkaran belediye çalışanı avukat H.N.’ye ihtar cezası verdi. Özcan, 'Özcan, 'Yıllardır tesettürlü çalışan bir belediye çalışanı bayan başını açtı diye bu ikaz cezasını verdim' dedi.

Bolu Belediyesi'nde 7 yıldır vazife yapan bayan avukat H.N., belediyenin CHP'ye geçmesiyle birlikte adaletsiz bir halde hukuk işleri müdürlüğü misyonundan alındığını, emekliliğe zorlandığını ve kendisini yıldırmak için çeşitli zorlamalara maruz kaldığını sav ederek şikayetçi oldu.

DHA'nın aktardığı habere nazaran, savcılıktaki şikayet evrakının Bolu Belediyesi'ne gönderilmesi üzerine inceleme başlatıldı. Disiplin soruşturması kapsamında H.N.'nin savunması alındı.

Belediye tarafından H.N.'ye 'Usulsüz müracaat yahut şikayette bulunmak kararı gereği uyarma' cezası verildi. Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, H.N.'ye uyarma cezasını yazılı olarak bildirdi.

Uyarı cezasında yer alan sözler şöyle:

'Müteaddit kezler belediye lideri olarak şahsımı ve arkadaşlarımı idari makamlara ve son olarak Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ettiğiniz, şikayetiniz öncesinde daima olarak başınızın kapalı olmasından ötürü şahsınıza mobbing uygulandığından bahsettiniz. Belediye başkanlığım periyodunda kıyafetinden ötürü kimseye baskı uygulanmadığı, telkinde bulunulmadığı herkesin malumu iken, ansızın başörtünüzü çıkarma tercihinde bulunduğunuzu öğrendim. Yazılı olarak şahsınıza hitaben, başörtünüzü çıkarma konusunda amir yahut çalışma arkadaşlarınızdan birinin bir baskısı yahut talebi gelip gelmediğini sordum. 13 Ocak tarihli karşılığı yazınızda soruma karşılık olarak 2 sayfa yanıt yazmış olduğunuz, lakin sorduğum soruya bir cümle ile 'kişisel tercihim' demek suretiyle muallak bir karşılık verdiğiniz ortadadır. Öteki yanıtlarınızın sorduğum soruyla bir ilgi ve alakası bulunmamaktadır. Başım kapalı, diye mobbing uygulama argümanlarının üzerine, hiçbir baskı ve telkin argümanınız olmaksızın ansızın başörtünüzü çıkarma kararınızı yeterli niyetle bağdaşmayan, kamuoyu önünde beni ve temsil ettiğim kurumu zan altında bırakmak emeliyle yapıldığı yönetimimizce değerlendirilmiştir. Tekamül ettirilmiş olan disiplin soruşturma evrakı ve açıklamalardan 'Usulsüz müracaat yahut şikayette bulunmak' kararı gereği 'Uyarma' cezası ile tecziyenize karar verilmiştir.'

Konu ile ilgili sorular üstüne Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan da şu cevabı verdi:

“Tesettürle yıllarca çalışan bir belediye çalışanımız başını açtığı için bu cezayı verdim. Bu arkadaşımız daha evvel bizi tekraren şikayet etti. ‘Sayın Cumhurbaşkanım Tanju Özcan size o kadar çok kin duyuyor ki ben tesettürlüyüm diye bana mobbing uyguluyor’ diye şikayetler yazmış. Bunu yazan bir hanımefendi apansız başını açıyor. Kendisine yazılı olarak başını açması konusunda bir baskı oldu mu? diye sordum. Şahsî tercihi olduğunu söyledi. Hem başı kapalı olduğu için mobbinge uğradığını tez ederek beni şikayet edeceksin, hem de başını açacaksın. Burada çok önemli bir siyasi kumpas vardı. Ben de başını açtığı için bu cezayı verdim.'

Üst Alt