Son Konu

boşanma ile ilgili bazı soru cevaplar!

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
boşanma ile ilgili bir takım soru cevaplar! boşanma sonrası işlemler boşanma sonrası izaç boşandıktan sonra evlenme süresi izaç süresi boşandıktan sonra erkek için evlenme SoruBoşanma için hangi mahkemeye başvuru edeceğim? Yanıtbosanmaileilgilibazisorucevaplar5c521ddb70713gifalt :A :A :Aile mahkemesine, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemesine müracaat edilmesi gerekir SoruBoşanma kararımı elden aldım Nüfusa tescil ettirmek için neler yapmalıyım? Yanıt:Boşanma kararının verildiği yerdeki nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir SoruBoşandıktan sonradan eşimin soyadını uygulamak istiyorum Ne yapmam gerkiyor? Yanıt:Boşanan bayan boşandığı kocasının soyadını kullanabilmesi için bu konuda hakimden karar alması gerekir SoruBoşandıktan sonradan evlenmek istiyorum Ne yapmam gerekiyor? Yanıt:Boşanan erkek ise boşanma kararından daha sonra hemen evlenebilir, bayan ise MKnun 132 nci maddesinde belirtilen üçyüz jurnal umma süresini doldurmadan evlenemez SoruTürk Vatandaşlığımı kaybettim fakat boşanmamın Türkiye’de ama kayıtlarıma tescil edilmesini istiyorum Ne yapmam gerekiyor? Yanıt:Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin, kayıp tarihinden sonraki nüfus olayları aile kütüklerine işlenmemektedir SoruTürk vatandaşlığını sonradan kazanan hanımefendi, eşinden ayrıldıktan sonradan nüfus kütüklerine tescili nasıl yapılır? Yanıt:Türk vatandaşlığını sonradan şampiyon kadının boşanması halinde; belirtilen bulunduğu yönetimle ilgili birimdeki aile kütüğüne egemen bir kütük sıra numarası altında, evlenmeden önceki soyadıyla tescil edilir SoruDul olarak evlenen bayan boşandıktan daha sonra hangi haneye döner? Cevap: Dul olarak evlenen kadının boşanması halinde; evlenmeden önceki belirtilen bulunduğu haneye, evlenmeden önceki soyadıyla döner Bekarlık soyadını taşıyabilmesi için hakimden izin alması gerekmektedir  

Üst Alt