Son Konu

BÜKÇE!!(Kadın Dili)

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
BÜKÇE KADIN DİLİ

Oğlum bir hafta sonra evleniyor sorumluluk sahibi bir baba olarak ona tavsiye vermem gerekiyor Ama bunu evde yapamam çünkü annesi ağız tadıyla öğüt vermeme müsade vermez, sözü ağzımdan kapıp kendi devam eder Iş yerimden oğluma telefon açtım, Akşam yemeğini haricen birlikte yiyelimdedim Deniz kenarındaki bu sevimli lokantada hemen onu bekliyorum Geliyor aslan parçası, yakışıklılığı da benzer ben Emrindeki masadaki kızlar gözleriyle oğlumu süzüyorlar Bakmayın kızlar, onu tuzak çoktan kaptı Hoş beşten daha sonra konuya giriyorum

Oğlum haftaya düğünün var, bir baba olarak sana bir takım konularda görgü göstermem gerekiyor

Çocukluğunda kabahat işlediği zamanlardaki gibi aniden bire kızardı Kerata ne anlatacağımı zannettiyse!

Baba ben yirmi altı yaşındayım, bir takım şeyleri biliyorum bundan böyle

Ah senin o biliyorum zannettiğin konularda da çok bilmediğin çıkacak lakin ben o konulardan bahsetmeyeceğim Keşke konuşabilseydik lakin henüz o kadar modern olamadım

Rahat bir nefes aldı sırası gelmişken yemeklerimiz de geldi Oğlumla şöyle keyif yaparak muhabbet edelim bakalım

Kaç dil biliyorsun oğlum sen?

İngilizce, Fransızca, dahası Türkçe'yle üç dil oluyor

Bugün ben sana dördüncü dili öğreteceğim Dilin adı Bükçe Kadınlar göre kullanılır Sen buna bayan dilide diyebilirsin

Güldü Güldüğü vakit benim yanağımdaki gibi ufak bir gamzesi var, o ortaya cıkıyor

Kadınların öbür bir dili mi var?

Tabii oysa Eğer bayan dilini bilirsen bir kadınla yaşamak dünyanın en büyük zevkidir, lakin bu dili bilmezsen hayatın kararabilir O yüzden bir kadınla mutlu olmak isteyen her erkek Bükçe'yi öğrenmeli
İyi de niye Bükçe?

Çünkü kadınlar konuşurken, genelde söyleyecekleri sözü net söylemezler Eğip bükerler; onun için dilin adını Bükçekoydum

Bükçe güç bir dil mi baba?diye sordu gülerek

Bana bak, fazla manâlı bir konu lakin eğleniyor gibisin, birazcık ciddiye al Bir kadınla mutlu olmak istiyorsan bu dili bilmen fazla önemli Çünkü kadınlar sözü bükerek bükçe konuşurlar sonra da senin sözün doğrusunu anlamanı beklerler Felsefesini anlarsan basit, anlamazsan zorlama Örneğin Çinli bir karın var, sen karına sürekli Fransızca seni seviyorumdiyorsun lakin karın hiç Fransızca anlamıyor Fransızca seni seviyorumun onun için bir anlamı yoktur Ona Çince seni seviyorum dediğinde seni anlayabilir

Tamamlanmış baba, haklısın ciddiyetle dinliyorum Peki, sence kadınlar niçin bizimle aynı dili konuşmuyorlar, söyleyeceklerini direkt söylemiyorlar ?

Bence bir kaç sebebi var Birincisi, şehvetli oldukları için, hayır cevabı alıp kırılmaktan korktuklarından sözlerini de dolambaçlı söylüyorlar İkincisi, kadınlar dünyaya annelikle donanımlı olarak gönderildikleri için onların iletişim yetenekleri fazla enerjik

Bu konuda biz erkeklerden bir sıfır öndeler yani

Ne bir sıfırı oğlum, asgari on sıfır öndeler Düşünsene, demin konuşmayan, ufak bir çocuğun bile yüz ifadesinden ne aramak istediğini derhal anlıyorlar İşin kötüsü kendileri leb demeden leblebiyi anladıkları için biz erkekleri de kendileri gibi zannediyorlar Onun için leb deyip bekliyorlar Hatta bazen, leb aramak zorunda kaldıkları için bile kızarlar Niye leb çağırmak zorunda kalıyorum da o düşünmüyor?diye canları sıkılır

Biz de bazen Canan'la böyle sorunlar yaşıyoruz Niye düşünmedin?diye kızıyor bana

Kızarlar oğlum, kızarlar Kadınlar ince düşüncelidirler, detaycıdırlar, ufak şeyler gözlerinden hiç kaçmaz Bizim de kendileri gibi dalgın olmamızı beklerler, lakin erkekler onlar gibi yok Biz bütüne odaklıyız, onlar detaya Beyinlerimiz böyle çalışıyor

Ne olacak baba o süre, değil mu bu işin çaresi?

Var dedik ya oğlum, Bükçe'yi öğreneceksin, bunun için buradayız Hazır mısın?

Hazırım baba

Bükçe bol kelime kullanılan bir dildir Biz erkeklerin on kelime ile anlattığı bir konu, Bükçe'de en düşük yüz sözcük ile anlatılır Dinlerken sabırlı olacaksın Örneğin karın o gün kendine elbise aldı, diyelim Bunu sana Bugün bir elbise aldımdiye söylemez Elbise almak için dışarı çıktığı ndan başlar, kaç mağazaya gittiğinden, edinmek için kaç elbise denediğinden, indirimlerden, yolda gördüğü tanıdıklarından, alırken yaptığı pazarlıktan devam eder ve sana iri bir öykü anlatır

Öykü dili yani

Aynen pek Sen akıllı bir erkek olarak ona katiyen, Öykü anlatma, asıl fikre gel, kısa kesdemeyeceksin Böyle bir şey dediğinde bittin demektir İster öyle de, istersen seni sevmiyorumde İki durumda da seni sevmiyorumdemiş olacaksın

Ne alakası var baba seni sevmiyorumdemekle kısa anlatdemenin?

Çok alakası var Kadınlar dinlenmedikleri vakit sevilmediklerini düşünürler
Bu kayda değer Bükçe'de dinlemek sevmektir diyorsun

Aynen böylece Devam edelim Bükçe ima batmış bir dildir Kadınlar konuşurken bir şeyler ima etmeyi severler Biz erkekler de imalı konuşuyoruz diye düşünürler ve gözlerimizle onlara ne çağrıda bulunmak istediğimizi çözmeye çalışırlar Oysa erkeklerin ima yeteneği pek gelişmemiştir Bizim kastımız söylediğimiz şeydir

Geçen hafta Canan bana Bir kaç kilo daha versem gelinliğin içinde daha iyi duracağımdedi Ben de Böyle de iyisindedim Canı sıkıldı, bir kaç saat surat astı ;Neyin var?diye sordum Hiçbir şeyim yokdedi Sence nerede hata yaptım?

Böyle de iyisinderken o deekini orda kullanmamalıydın Canan bunu şöyle anlamıştır Böyle de fena sayılmazsın, eh işte, yöneticilik edersin lakin tabi daha da iyi, daha da güzel olabilirsin

Peki ne demem gerekiyordu?

Şunu hiç unutma Kadınlar kendileri ile ilgili, giysileri ile ilgili veya aileleri ile ilgili bir soru soruyorlarsa, kesinlikle övgü bekliyorlardır Es kaza eleştirmeye kalkarsan yandın Bunu hiç unutmazlar O gün Hayatım sen zaten Çok güzelsin, kilo vermeye falan kendimce ihtiyacın değildeseydin, günün zehir olmazdı Mesela bir gün kucağına oturup Ağır mıyım?derse sakın ;Evet, azıcıkfalan deme Hayırde Yoksa bir daha kucağına oturmaz

Yani diyorsun ki bir bayan her daim güzeldir, her giydiği yakışır ve her kadının annesi bir bayan, babası da beyefendidir Bana ne yaparlarsa yapsınlar

Aferin oğlum, fazla süratli anlıyorsun bana çekmişsin Kadının, kendi anne babasıyla sorunu olsa, kendi eleştirir ama asla senin eleştirmeni kabul etmez Bunu kendine hakaret olarak alır

Ve katiyen unutmazlar, değil mi?

Aynen böylece Yıllar once annene, annesi için Birazcık cimridemiştim Hala Sen benim annemi sevmezsinder ve annesi bize bir şey aldığında gözüme sokar, en fazla göreceğim yere koyar

Hadi o konularda dilimi tutarım da, şu ima işini çözmek zor geldi

Kuvvet gibi ama birazcık çaba edersen çözersin En önemlisi imaları anlayacaksın lakin Sen şunu mu çağrıda bulunmak istiyorsun?diye asla yüzüne vurmayacaksın

Anladım Anlayacaksın ama anladığını belirlenmiş etmeyeceksin Buna şöyle de diyebiliriz O beni iğnelediğinde Niye bana iğne batırıyorsun?Diye sormayacağım, o iğneyi ben kendi kendime batırmışım gibi yapacağım

Hoş ifade ettin oğlum Mesela dün öğlen annen beni aradı Akşama tok mu geleceksin?diye sordu Beni biliyorsun akşam yemeklerinde defalarca evdeyimdir Kırk yılda bir açık havada yerim onu da haber veririm Yan ben hemencecik anladım annenin ne çağırmak istediğini Tok gel, yemekle mücâdele etmek istemiyorumçağrıda bulunmak istiyor Anladım fakat alt Ne çağırmak istiyorsun?demedim

Dün çok yorulmuştu baba, nikah alışverişine çıkmıştık

Bunun o kadar çok sebebi olabilir Yorulmuş olabilir, bir kabul gününden tok gelmiş olabilir, bin beş yüzüncü diyetine başlamış ve o gün yemekle uğraşmak istemiyor olabilir Ama bunu biz erkekler gibi kısa yoldan Canım benim karnım tok, sen de dışarıya bir şeyler ye, ya da yorgunum, gelirken bir seyler getir yiyelimdemez Sanki böyle derse, iyi ev hanımı rütbesi tozlanacak, mevki kaybedecek İlla Bükçe anlatacak, asık bir yüzle karşılaşmamak için senin de anlaman gerekiyor Hayır, evde yiyeceğim ama istersen hazır bir şeyler alıp geleyim, ne dersin?dedim Cilalıdedi Döneri sever biliyorsun, dün eve giderken, ekmek arası döner yaptırdım Onun dönerini de porsiyon yaptırdım Bunu düşündüğüm için keza sevindi O da diyette, düğünde daha kuvvetsiz belirme derdinde bu sıralar

Bu Bükçe'de kısa tavır değil mu baba?

Var ama yerinde olsam hiç seçim etmezdim Kadın konuşmuyorsa veya kısa konuşuyorsa belirli önemli bir sorun var demektir Mesela baktın canı sıkkın, soruyorsun, Neyin var?diye Hiçbir şeyim yokdiyorsa, aman bir şeyi yokmuş diye vazgeçme Yahut eksik sonra, çok pervasız olduğundan yakınarak, ağlamaya başlar

Bükçe'de Hiçbir şey yokaramak ;Çok şey var, benimle ilgilenaramak oluyor, o vakit

Evet Biz erkekler Bir şey yokdiyorsak ya fiilen bir şey yoktur, yalnızca başımızı kulak vermek istiyoruzdur veya bir sey vardır fakat; şimdi konuşacak bir şey yokdiyoruzdur Her ikisinde de konuşmak istemiyoruzdur Lakin kadınlar ilgiyi sevgi olarak gördükleri için Bana bedel veriyorsan, ilgilen fakat anlatayımçağırmak istiyordur Fazla nadiren doğrusu açıklama yapmak istemiyor olabilir, o vakit da artı üzerine varıp bunaltmayacaksın bağlı

Bir arkadaşım da Kadınların 'Peki' demesi tehlikelidirdemişti

Doğru Bir kadının ağzından çıkan kuru bir 'peki', 'olur', 'bitmiş' her zaman tehlikelidir Bu Bükçe'de Acilen işlenmiş diyorum fakat acısını sonradan çıkaracağımdemektir Sana en kısa zamanda belli bir ceza keser Ama pekinin yanına Peki canım, olur hayatımgibi bir sevimlilik ekliyorsa korkmaya lüzum değil

Kuvvet bir dil baba

Yok yok gözün korkmasın, her tanıdık olmayan dil gibi Ilk başlarda azıcık çalışacaksın, pratik yapacaksın, bazen hatalar yapacaksın, uyarı edeceksin sonra otomatiğe bağlanırsın Kolay yanı şu; senin bükçe konuşman gerekmiyor Dili anlaman yeterli

Iyi Anlamak da öyle basit değil ama

Korkma, o kadar kuvvet yok En kayda değer kuralları ben sana öğretiyorum zaten Devam edelim Kadınlar istediklerini anlatmak zorunda kalınca, düşünemediğimiz için biz erkeklere kızarlar ve konuşurken suçlayarak konuşurlar; ama suçladıklarının farkında olmazlar Sitem ediyoruz zannederler

Nasıl yani?

Örneğin, karın sana Ne zamandır dışarı çıkmadıkderse bunu suçlama olarak üzerine alma, canı seninle ziyarete gitmek istiyordur, bunu sen düşünüp önerge etmediğin için kalbi kırılmıştır Maksadı seni itham etmek değildir Daha geçenlerde gezmeye gittikgibi bir savunmaya girme Cilalı canım haklısın, ben de istiyorum, en kısa zamanda giderizde, konu kapanır Emrindeki ilk fırsatta da sözünü yerine getirirsen iyi olur

Minik fakat önemli ayrıntı

Tıpkı pek Örneğin karın Üşüdümdiyorsa, Üstünü kalın giydemeni veya kombiyi açmanı yok, ona sarılmanı istiyordur

Keşke okullarda öğretselerdi biz erkeklere Bükçe'yi Ne değin erken başlasak o kadar tez kavrayabilirdik olur ya

Haklısın, aslında ben de sana öğretmek için geç kaldım Neyse zararın neresinden dönülse kardır

Anekdot mu alsaydım Epeyce detayı varmış dilin

Sen bilirsin oğlum, unutacaksan al Keşke ben de anekdot alıp gelseydim Umarım sana yetersiz öğretmem Hemen aklıma geldi Kadınların en nefret edilen şey ettiği sözcük Fark etmezdir Fark etmezi kadınlar Hiç umurumda değil, ne yaparsan yapdiye anlarlar
En kıymetli sözcük nedir?

Sen bil bakalım

Seni seviyorumher hâlükarda

Evet, kadınlar Seni seviyorumsözünü çoğu kez dinlemek isterler Biz erkekler ;Söylemiştim, zaten biliyordiye bu konuda gaflete düşmemeliyiz

Bükçe sadece hitabe dili midir baba? Bunun bundan başka davranış dili var gibi geliyor bana

Zekan kuşkusuz bana çekmiş Ben de bütün ona geliyordum Davranışlar da fazla kayda değer tabii kadınlar minik şeylere siklet verirler Akşam ona sarıl, televizyon izliyorsan sarılarak izle Gündüz onu düşündüğünü tasvir etmek için kısacık da olsa bir mesaj bayrak direği, minik sürprizler yap O yemek hazırlarken ona takviye et, salata yap, akarsu demle

Akşam gelip sırt üstü yatmak değil yani

Gözünde büyütme Sayınca fazla şey gibi görünüyor fakat doğrusu bunlar vakit alacak, zor ve masraflı şeyler değil Sen bu minik şeylere uyarı et, zaten karın sana paşa gibi davranır, seni yormaz Bir erkek bu minik şeylere dikkat etmezse zamanını karısıyla büyük kavgalar yaparak geçirir Sevgiyle devretmek varken niye kavgayla geçiresin ki? Kadınlar çok vericidir ama, eğer sen her zaman alıp hiç vermezsen, bir gün birden patlarlar Minik minik alırlarsa, büyük büyük verirler

Işlenmiş baba, bunlara dikkat edeceğim

Garson yemek yemek tabaklarını kaldırırken oğlumun telefonu çalmaya başladı belli ki nişanlısı arıyor, konuşmak için deniz kenarına dürüst adımlamaya başladı Eksik sonradan geldi

Baba çok teşekkür ederim Bükçe'yi anlamaya başladım Canan aradı Salonun perdeleri ne renk olsun karar veremedim, yarın birlikte mi baksak?dedi Tam Ayrım etmez, sen seçdiyecektim ancak bunu senin söylediğin gibi Ev de perde de umurumda değilgibi anlayacağı aklıma geldi Natürel canım, istersen birlikte bakabiliriz lakin ben senin zevkine güveniyorum, sen seç istersendedim, fazla mutlu oldu Kendi seçecek

O zaten perdeyi çoktan seçmiştir de kadınlar illa yaptıklarını onaylatmak isterler Birlikte de gitsen o seçtiği perdeyi olmak isteyecektir Biz erkekler onların ne aramak istediklerini anlarsak, işlerden basit sıyırırız

Baba her yerde teşekkür ederim Bu iyiliğini hiç unutmayacağım Bana Bükçe'yi öğretmeseydin h ali mi düşünmek bile istemiyorum

Şanslısın oğlum Benim seninki gibi bir babam yoktu Bunları deneye yanıla öğrenmem yıllarımı aldı Sen yine iyisin, hazıra kondun allah ’a ısmarladık kullan, isteyene de öğret, herkes de allah ’a ısmarladık kullansın Kullansınlar oysa yüzleri gülsün

Sema Maraşlı'nın Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz kitabından

*

Üst Alt