Son Konu

Burun yapısı nasıldır

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Burun yapısı nasıldır

Burnun sağ ve sol tarafında yer alan boşluklar birbiri ile yan değildir ve burun çıkıntısını içeren önemli ve takviye yer alır Bu destek burnun orta hattında bulunur ve bu bölgeye septum denilir Septum genelde burna alınan ilk darbede zarar gören yerdir Burnun orta duvarı olan septum zarar görmesi halinde akıcı nefes alıp vermeyi de zorlayabilir

Konka adı verilen burnunda ısı nem oranını aranjör çıkıntılar burun boşluğunda bulunur ve piramide benzer yandan vardır Daha Aşağı, üstteki ve orta konka olarak adlandırılmaktadır Alınan havanın pozitif ısıtılmasını önler ve kişiye ıslak bir hava gönderir Soğuk havanın ve kirli havanın da süzülmesine etki sağlar

Burnun iç piramit tepesinde koku bölgesi bulunur İki ucu bulunan koku bölgesinin bir ucu sinirlere gitmekte ve diğer ucu burnun iç kısmında yer alır Burnun koku alması ve beyne iletilmesi için kokunun burun içine girmesi ve beyne sinyal göndermesi gerekir

Burnun sağ ve sol tarafında çift sinüs bulunmaktadır Bu sinüsler bununla birlikte göz arasında, göz arkasından, alın ve çenede de bulunmaktadır

Burnun arka kısmında bulunan bölgeden itibaren boğaz boşluğuna içten giden bir uzantı vardır Bura da geniz boşluğu iki manâlı yer alır Biri geniz eti diğeri ise östaki borusunun buruna açılan ağız kısmıdır
*

Üst Alt