Son Konu

Call of Duty Black Ops

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çoğu oyunu değerlendirirken bile CoD ’un üyelerini standart olarak alıyoruz Fazla başarılı bir yapıma alıştığımız için, bundan böyle diğer firmalardan da güya çok kolaymış gibi aynı başarıları bekliyoruz En basitinden, MW ile alakası bile olmayan bir ‘FPS ’ oynadığımızda, eksikleri MW ’yi göz önünde bulundurarak buluyor ve değerlendiriyoruz Koskoca EA tarafından dahi, hedef haline gelmiş, onlar için ulaşılması gereken bir yerde bulunuyor CoD ismi Hele ama Çağdaş Warfare 2 ile keza birçok ödül kazanmış, ayrıca satış rekorlarını başaşağı etmiş, marka olarak bundan böyle en büyük oyunlar aralarında yerini almıştı bu çabuk

Bana göre serinin en başarılı üyesi olan MW 2 ’nin mimarları, Activision ile sorunlar yaşamış, elde edilen onca galibiyet, beraberinde huzursuzlukları da getirmişti Infinity Ward, önemli isimlerini birer birer kaybederken, herkesin aklında ‘bir daha oysa CoD nasıl olacak? ’ soruları oluşmuştu Call of Duty ’nin nöbetçi yapımcısı Treyarch ’taydı sıra, World beygir War gibi nitelikli bir oyunun arkasındaki firma olsa da, Modern Warfare gölgesinden kurtaramamışlardı kendilerini Ellerine kendilerini gerçekten belli olmak için büyük bir fırsat geçmişti Kanıtlamaktan ziyade, Çağdaş Warfare yapımlarının gölgesinden kurtulmaktı ellerine geçen bu baht Duyurulduğundan beri gündemde olan Call of Duty: Black Ops, CoD isminin sağladığı avantaja sahip olsa da, Çağdaş Warfare 2 gibi bir başyapıttan hemen sonraki yapım olmanın zorluğuyla yüzleşmek zorunda

Psikolojik Savaş

Başlıca menüye girdiğinizde, oyunun Call of Duty olup olmadığından muhakkak edinmek isteyeceksiniz, ‘hatalı oyunu mu açtım ben ’ diye düşünebilirsiniz hatta Alışılagelmedik tarzıyla ile birincil saniyeden gösteriyor farkını Black Ops CoD ’un klasikleşmiş bir özelliğidir, kesintisiz farklı karakterlerin gözünden mücadele etmek savaşta Serinin son halkasında ise ara ara farklı karakterleri kullansak da, esas oğlan Alex Mason isimli bir Amerikan askeri Kendisi sorguda, sorulan sorular doğrultusunda önceden bulunduğu operasyonları anlatıyor
Oyunun sürprizlerini bozmamak için senaryoya değinmeyeceğim elbette, sadece bir iki şeyden bahsedeceğim 19611968 yılları arasında geçiyor Black Ops, Küba ’da yapılan operasyonlardan, Vietnam Savaşı ’na kadar çoğu olaya ve operasyona şahit oluyoruz, Mason ’ı dinlerken ve anılarında uğraş verirken Reel olayların azınlıkta olduğu senaryoda, kurgulanmış bir savaşın peşinden gidiyoruz Devletler ve kişiler arasındaki savaş, böylece bir karmaşık hal alıyor ama bazen kimin kimle savaştığını, hangi devletin düşman, hangi karakterin arkadaş olduğunu anlayamıyoruz ABD ’nin suikasta uğrayan ünlü başkanı John Fitzgerald Kennedy ve Küba lideri Fidel Castro ’yu gibi zamanın manâlı isimlerin de oyunda bulunmasını gerçekten beğendim

Vietnam Savaşı ’nı ya da Küba ile olan gerilimleri tema edinmiyor üretim, aynı şekilde konusu direkt olarak Soğuk Savaş da değil Bu Vesile Ile senaristler ayrıca kendi senaryolarını yazmış, keza de bu kayda değer dönemlere değinmişler Ara videolar, sorgu zamanları ve bir savaştan bir diğerine geçiş yapmalar, nitelikli ve oyuncuyu sürekli meraklandıran kurguyu oyunun en iyi özelliklerinden biri haline getirmiş ‘Nova 6 ’ isimli fazla güvenli olmayan bir tabanca yüzünden, yeri gelecek Sovyet askeri olacak, yeri gelecek Küba sokaklarında savaşacak, ara sıra de kimin arkadaş kimin düşman olduğunu bilmediğiniz bir yerde önünüze gelen herkesi vurmak zorunda kalan birini kontrol edeceksiniz
Bunun yanında esas erkek çocuk Alex Mason ’ın yaşadıklarını da tanık olurken, savaştan tiksinecek, zaman zaman intikam almak için can atacaksınız Mason, ne bir süper kahraman, ne de baki yok O sadece, Kennedy ’nin deyimiyle ‘ellerindekilerden en iyisi ’ Uğruna ölmeye hazırlanmış olduğu ülkesi için, iki ucu bariz bıçak üstünde yürüyor Bazen birine güvenmenin huzurunu yaşarken, ara sıra de ihanete uğramanın acılarını çekeceksiniz Her ne kadar Çağdaş Warfare 2 ’deki savaş konusu daha çok hoşuma gitse de, akıcılık olarak Black Ops daha iyi bir yerde

Savaş hiç bu değin vahşet kokmamıştı

Treyarch son yapımı World beygir War ile birlikte, Infinity Ward ’a kadar daha çok zorlama taşıyan oyunlar yaptığını göstermişti Gerçekten WaW ’da Japonlarla savaştığımız için, şiddetin diğer oyunlara kadar daha fazla göze batmasını adi karşılamıştık Oysa Black Ops ’taki sahneleri gördükten sonradan, şayet de Japonlarla savaşmayı isteyecek, bu vahşete dayanamayacaksınız Eğer aslında etkileneceğinizi düşünüyorsanız, oyun ayarlarından kuvvet unsurlarını kapatabilirsiniz Benim hoşuma gittiği için her seferinde kolayak kopuşunu neşeyle seyrediyorum
Psikopat olduğumu falan düşünmeyin, sadece oyuna daha çok keyif katıyor ve daha gerçekçi oluyor yapım, bu cins sahnelerle Eğer diğer taraftan elinizdeki tabanca ‘pompalı ’ ise, o süre düşman gövdelerinin kaç parçaya ayrıldığını hesap etmek daha da zorlaşıyor Bacaktan vurduğunuz birinin, dizlerinden itibaren kopma meydana geliyor, omzundan vurursanız kolu vücudundan bir başka yere fırlıyor Ve bu adamlar önünüzde acıyla bağırırken, vahşeti o zaman görüyorsunuz Bir Takım ülkelerde yasaklanan Black Ops, savaşın acımasızlığını çok iyi şekilde yansıtıyor ekranlara Vuruş hissinin de çok realist olduğu belirtmekte fayda var *

Üst Alt