Son Konu

Canakkale savaşı Kafkas Cephesi hakkında bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Canakkale savaşı Kafkas Cephesi hakkında bilgi
Kafkas cephesi, diğer adıyla doğu cephesi, 1914 yılında Rus ordusunun saldırması ile, Enver Paşa yonetiminde Rusya'ya karşı acılan bir cephedir Osmanlıların actığı ilk cephedir Aynı zamanda ilk taarruz cephesidir Osmanlılar Kafkas cephesinde Ruslarla savaşmıştır ve Almanların kışkırtması uzerine bu cephe acılmıştır Rusların saldırısından sonra Osmanlı karşı saldırıya gecmiştir Bu cephede savaş Rus ordularının Osmanlının sınırlarını gecmesiyle başlamıştır Enver Paşa yonetimindeki 150 bin kişilik Osmanlı ordusu Sarıkamış harekatını başlatmıştır

Cephenin Acılma Nedenleri
Rus kuvvetlerinin buyuk bir kısmını Kafkasya'da tutup doğuya kaydırılmasını sağlamak ve Orta Doğu ve İran petrollerini Rusya'ya karşı korumak İngiltere'nin Hindistan ile ilişkilerini kesip o bolgedeki Muslumanları İngiltere'ye karşı kışkırtmak Enver Paşanın Panturkizm duşuncesini gercekleştirmek Orta Asya ve Azerbaycan Turkleriyle birleşerek Rusya'ya saldırmak Osmanlı'nın 1878 Berlin Antlaşmasıyla kaybetmiş olduğu, Kars, Ardahan, Batum'u geri almak istemesi Osmanlının Başarısız Olmasının Nedenleri
Savaşın iyi idare edilememesi Bolgedeki Ermenilerin Turk koylerine saldırması ve oradaki Turkleri katletmesi Kış şartlarının ağır olması ve hastalıkların ortaya cıkması Osmanlı ordusunda gerekli hazırlıkların olmaması Bolgenin ulaşım acısından zor olması Ruslar 1916 da karşı saldırıya gectiler ve Erzurum, Bitlis, Muş, Erzincan, Trabzon ve Van'ı alarak işgal ettiler

Bu bolgedeki Ermeniler de Ruslara yardım edip bu bolgedeki Turklere saldırdılar Bu toprak kayıpları ve bolgedeki karışıklık yuzunden Osmanlı hukumeti bolgedeki Ermenileri cıkarıp başka bir guvenli bolgeye sevk etmek icin 1915'te Tehcir Kanun'unu cıkardı Bu kanun sayesinde Ermeniler Suriye ve Lubnan gibi bolgelere zorunlu goc ettirildiler Bu sırada Tuğgeneral olarak gorev yapan Mustafa Kemal, 16 kolordu komutanı olarak gorev aldı ve bu bolgedeki başarılı olmuştur Mustafa Kemal bu bolgede kaybedilen Muş ve Bitlis'i Ruslardan geri almıştır Bu cephedeki savaş Rusya'da bir ihtilal cıkması nedeniyle sona ermiş ve Rusya'da Carlık yıkılmıştır Başa gecen Bolşevikler Osmanlı ile BretLitowsk Anlaşmasını yaparak Osmanlının Berlin Anlaşmasıyla kaybettiklerini geri vermiştir

Kafkas Cephesinin Sonucları
Rusya yaptığı antlaşmayla savaştan geri cekildi ve Kars, Ardahan ve Batum'u halkın oylaması yapılması şartıyla Osmanlıya verdi Erzurum, Erzincan ve Trabzon Osmanlıda kaldı 1 Dunya Savaşı uzadı Rusya'ya Canakkale uzerinden yardım gidemedi ve Rusya'da ihtilal cıktı Mustafa Kemal'in tanınmasını ve Milli Mucadelenin lideri olmasını sağladı Doğu Anadolu'da yeniden Osmanlı hakimiyeti kuruldu Yarım milyona yakın insan hayatını kaybetti Kars ve Batum'u almak icin yapılan Sarıkamış Harekatında 90000 asker donarak şehit olmuştur Onemi
Osmanlının 1 Dunya Savaşında, başarısız olduğu halde toprak kazandığı tek cephedir

Üst Alt