Son Konu

Canakkale Turkusunun Cok Kısa Hikayesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Canakkale Turkusunun Hikayesi

Canakkale turkusu hikayesi

Canakkale Turkusunun hilayesi Emrullah Nutku’nun Canakkale Şanlı Tarihine bir Bakış adlı eserinde yer alan bir mektupdan yola cıkılarak yazıldığı soymedirMektupu yazan Emrullah Nutku’nun kardeşi Seyfullah’tır 1903 doğumlu olan Seyfullah savaşın arifesinde Canakkale Sultanisi (lisesi) 1 sınıf oğrencisidir Seyfullah, Canakkale’den gonderdiği ve uzerinde 29 Eylul 1914 tarihi yazılı olan muktubunda şoyle der:

Sevgili Anneciğim,

Canımıza tak diyen iki yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz Sana ve aileme kavuşacağım icin seviniyorum

Mektebimizi alıyorlar hastane olacakmış, bizi de İstanbuldaki mekteplere dağıtacaklarmış Hocalarımızın coğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, buyuk sınıflar da gonullu yazılacaklarmış Bugun Turkce hocamız sınıfa geldi, ama cok kalmadı, bize veda etti Bize; Zamanı gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten kutsi olduğunu soyledi

Birkac gunden beri Canakkale sokaklarından askerler geciyor Canakkale icinde Aynalıcarşı, Anne ben gidiyorum duşmana karşı şarkısını soyluyorlar At ustunde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu Harp olacakmış İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş Buraları bombardıman edeceklermiş Bu bombardımanı gormek isterdim, ama yakında Canakkaleden ayrılacağız Ama size kavuşacağım ben

Beybabamın, sizin ellerinizi oper kardeşlerime selam ederim

Oğlunuz Seyfullah

Üst Alt