Son Konu

Cemaatle İlgili Hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cemaatle İlgili Hadis

Cemaatle İlgili Hadisi Şerifler

Muaz (ra)den peygamberimizin şoyle dediği rivayet edilmiştir:

Muhakkak ki şeytan insanın kurdudur, tıpkı tek kalan, suruden uzaklaşan, kenarda olan koyunu alıp giden davar kurdu gibi Sakın bolunmeyin Cemaatin, umumun, mescidin yanında olun

Bir sahabeden peygamberimizin şoyle dediği rivayet edilmiştir:Ey insanlar! Cemaatin yanında olun! Sakın bolunmeyin!

Huzeyfe (ra)den peygamberimizin şoyle dediği rivayet edilmiştir:
(Ahir zamanda) cehennem kapılarına davet eden davetciler olacak, kim onlara icabet ederse onu cehenneme atarlarDedim ki : Ya Resulallah onları bize tavsif etBuyurdular ki Onlar oyle kimselerdir ki, (cildleri) bizim cildimizdendir ve bizim dilimizle konuşurlar Ben Ya Resulallah! Ben buna erişirsem bana (o zamanda) ne yapmamı emredersindedim o da Muslumanların imamına ve cemaatine yapış Eğer muslumanların bir cemaatı ve imamı yoksa butun fırkalardan uzaklaş, (aclıktan) bir ağacın kokunu ısırma derecesine gelsen bile (onların icine girme) olum gelinceye kadar boyle devam et Buyurdu

Ebu Hureyre (ra)den peygamberimizin şoyle dediği rivayet edilmiştir:
“İki kişi bir kişiden hayırlıdır Uc kişi iki kişiden hayırlıdır Dort kişi uc kişiden hayırlıdır Cemaat olmanız gerekir Muhakkak ki, Allahın (yardım) eli cemaatle beraberdir Allah azze ve celle ummetimi ancak hidayet uzere cem eder, toplar Bilin ki, cemaatten uzak duran her kişi ateşe duşer

Üst Alt