Son Konu

Çikolatalı Vişneli Pasta

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Malzemeler:
Kakaolu Pandispanya için :
6 yumurta
1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker (185 gr)
1 su bardağı un (150 gr)
2 yemek kaşığı nişasta (15 gr)
4 yemek kaşığı kakao (20 gr)
1 küçük boy çay bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 tatlı kaşığı vanilya veya portakal limon kabuğu

1) Yumurta ve toz şekeri, yumurtaların rengi beyazlaşıp, karışım kabarıncaya kadar mikserle çırpalım (yaklaşık 810 dakika)

2) Ayrı bir kapta un, nişasta, kakao, kabartma tozu, vanilyayı karıştırıp eleyelim ve kek karışımına ilave edelim Yağı da ekleyerek karışımı yavaşça tahta kaşıkla karıştıralım

3) Yağladığımız 24 cm çapındaki kelepçeli kalıba karışımı dökelim Daha kalın bir pandispanya isterseniz 20 veya 22 cm lik kalıp ta kullanabilirsiniz

4) Önceden ısıttığımız 170 derece fırında kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirelim (benim fırınımda yaklaşık 3035 dakika sürdü) Fırından çıkarıp soğutalım

Çikolatalı Pastacı Kreması için :
500 ml süt
½ su bardağı toz şeker (100 gr)
½ çay bardağı kakao (25 gr)
40 gr bitter çikolata
13 su bardağı un (50 gr)
2 adet yumurta

1) Süt, toz şeker, un, kakao ve yumurtaları iyice pütürsüz oluncaya kadar çırpalım ve ocağa koyalım Kaynamaya başlayınca küçük parçalara ayırdığımız çikolatayı ekleyip iyice karıştıralım ocağın altını kapatıp, kremayı soğumaya bırakalım Kullanmadan önce soğumuş olan kremayı mikserle 2 dakika çırpalım

Çikolatalı ganaş için :
3 paket bitter çikolata (80 gr lık paketlerde)
12 paket krema (100 ml)

Kremayı bir kaba alalım ve kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtalım Ocaktan alıp, içine küçük parçalara ayırdığımız çikolataları ekleyelim ve çikolata eriyinceye kadar karıştıralım Oda ısısına gelinceye kadar soğumasını bekleyip (yaklaşık bir saat) öyle kullanalım

Yapılışı :
Donmuş vişneleri bir süzgece alalım ve süzgecinde altına bir kap koyarak vişne suyunu biriktirelim Pandispanyanın yüzeyini bıçakla düzeltelim ve enine 2 ye keselim

Kelepçeli kalıbımızın içine pandispanyanın bir parçasını yerleştirelim Yüzeyini vişne suyu ile iyice ıslatalım Kakaolu pastacı kremamızın tamamını (ben daha azda koydum, artan krema ve kek parçaları ile kızıma minik pastacık yaptım) güzelce bu katın üzerine yayalım

Donmuş ve suyu iyice süzülmüş vişneleri kremanın üzerine düzgünce yerleştirelim Damla çikolataları serpelim

Pandispanyanın diğer parçasının da yüzeyini de vişne suyu ile ıslatalım ve ıslak tarafı kremanın üzerine gelecek şekilde bu katı da yerleştirelim Üzerini süslemeye geçmeden önce kelepçeli kalıbın içinde pastayı buzdolabında en az 1 saat bekletelim

Pastayı bir tel üzerine alalım ve telin altına da bir tabak koyalım Pastanın dışındaki kelepçeli kalıbı dikkatlice çıkaralım Haififçe soğumuş olan çikolatalı glazürü pastanın üzerine dikkatlice yayalım Biraz bekleyip çikolatanın hafifçe donmasını bekleyelim Pastayı servis kabımıza alalım Krem şantiyi paketin üzerinde yazdığı gibi hazırlayalım ve buzdolabına koyup 10 dakika bekleyelim Sonra sıkma torbasına alarak pastanın üzerini istediğimiz gibi krem şanti ile süsleyelim

Üst Alt