Son Konu

Cin Nedir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cin Nedemektir?

Selamunaleykum

Ateşin alev kısmından yaratılan, her şekle girebilen; evlenme, yemeicme, coğalmaları bulunan ve gozle gorulmeyen varlıklar Farisi dilinde cine peri denir

ALLAH TEALA Kur'anı kerimde mealen buyuruyor ki:

Cinleri ve insanları ancak beni bilip ibadet etmeleri icin yarattım (Zariyat sUresi: 56)
Ey Habibim! Onlara de ki: Cinlerden bir grubun Kur'anı kerim dinlediği bana bildirildi Onlar şoyle demişlerdiMuhakkak ki biz doğru yola goturen, akıllara durgunluk ve hayranlık veren bir Kur'an (ı kerim) dinledik O'na inandık Rabbimize hic bir şeyi ortak koşmayacağız (Cin sUresi: 1,2)

Cinler ceşitli şekillere girip şaşılacak işler yaparlar Bunlar tenasuh (rUhun başka bedene gecmesi) değildir Cinler insanlar gibi Peygamber efendimizin getirdiği İslam dinine uymakla mukelleftir
(İmamı Rabbani)

Cinlerin insanlara zarar verdikleri, yardım ettikleri, insanların isteklerini yerine getirdikleri, ceşitli zamanlarda bir cok musluman ve kafir tarafından gorulmuş ve haber verilmiştir İbni Sina, Kanun adlı kitabında Sar'a hastalığını anlatırken, cinden bahsetmektedir Diyor ki: Hastalıklara bir cok maddeler (mikroblar) sebeb olduğu gibi, cinnin hasıl ettiği hastalıklar da vardır ve meşhUrdur
(Abdulhakim Arvasi)

Cin hakkında bilgi, her peygamberin kitabında vardır Suleyman aleyhisselamın emri ile iş gorurlerdi İnsanların yanlarında bulunan Muhafaza melekleri insanı cinden koruduğu gibi, ayeti kerime ve dua okuyup ALLAH TEALA'ya sığınanlara da birşey yapamazlar
(Abdulhakim Arvasi)

Üst Alt