Son Konu

Cirkin kız Masalı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cirkin kız Cocuk Masalı,
Cirkin kız hikayesi,
Cirkin kız

CİRKİN KIZ MASALI

Bir varmış, bir yokmuş,

Allah’ın kulu mısır tanesinden cokmuş

Yeşil olmalı, al olmalı, masallar masal olmalı

Her masalda bir ibret var, Gerceğe misal olmalı

Ben diyeyim uzakta, siz deyin yakında, Gulşen ve Nurşen adında iki kız kardeş yaşarmış Bu kişi kardeşmiş ama Patlıcan ile soğan kadar bile birbirlerine benzemezlermiş Gulşen cok guzel, Nurşen de cok cirkinmiş

İkisini yan yana gorenler kardeş olduğuna inanmazlar, Gulşen’e bakıp; “Ne kadar guzel bir kız! der ve ovguler yağdırırken, Nurşen’e bakıp;Bu da kardeşimi? Hic ablasına benzemiyor, pek cirkin Derlermiş

Nurşen bu duruma cok uzuluyormuş Guzel olmayı elbet o da cok istermiş, fakat elinden bir şey gelmezmiş Gulşen, guzel olduğu icin cok kibirlenirmiş Kardeşine kızdığı zamanlarda cirkinliği ile alay edermiş hep

Yine boyle bir gun zavallı kardeşiyle alay etmiş Nurşen ağlayarak evden cıkmış, Ormana doğru koşmaya başlamış Ormanda da uzun sure koşmuş Yorgunluktan bitkin bir hale duştukten sonra durup etrafına bakmış Hic gormediği bir yermiş burası Evlerine donmeyi istemiş ama yolu bulamamış Ormanda kaybolduğunu anlayınca korkarak geceyi gecireceği bir yer aramaya başlamış Bir de bakmış ki karşısında suslu, cok guzel bir kulube duruyor Sevincle kapısını calmış Kapıyı dunyalar guzeli bir kız acmış Nurşen hayranlıkla ona bakarak;

—Affedersiniz, ormanda yolumu kaybettim, geceyi burada gecirebilirliyim? Diye sormuş

—Hayır, diyerek kapıyı yuzune kapatmış guzel kız

Nurşen caresizlikle ne yapacağını duşunurken kapı tekrar acılmış

Guzel kız;

—Eğer elinden iş gelirse, temizlik ve yemek yaparsan kalabilirsin, demiş

Nurşen caresiz;

—Yaparım, demiş İceri girmiş

Kız, Nurşen’in dinlenmesine fırsat vermeden onune kova ile supurge koymuş Nurşen pislikten berbat olan kulubeyi pırıl pırıl temizlemiş Sonrada bir guzel yemek yapmış Butun işleri bitirdiğinde guzel kız, ona yaptığı yemeklerden vermeyerek sadece kuru bir dilim ekmek vermiş

Guzel kız butun bir gecede asık bir yuzle “Yalnızlıktan sıkıldım, Deyip durmuş Onun bu halini gormek istemeyen Nurşen ertesi sabah erkenden kulubeden ayrılmış Akşama kadar ormanda dolaşmış Hava kararmaya başladığında caresizlikle etrafa bakınırken başka bir kulube gormuş Kulubenin uzeri pek cok kuşla doluymuş Hemen kapıyı calmış Cirkin bir kız acmış kapıyı

Nurşen icinden “Bu da benim gibi cirkin Diye duşunurken;

—Af edersiniz, ormanda yolumu kaybettim, geceyi burada gecirebilirliyim? Diye sormuş

—Tabi cok memnun olurum demiş kız; Onu iceriye almış

İceride bir aslan, bir kaplan, bir ayı ve bir yılan varmış Dostlarım dediği hayvanlarla Nurşen’i tanıştırmış Cirkin kız Nurşen’in onune ceşit ceşit yiyecekler koymuş İyiliksever kızın adı Zulfiye’ymiş Nurşen, Zulfiye’ye ormandaki guzel kızdan soz etmiş

—O benim kız kardeşim, demiş Zulfiye Biz vezirin kızlarıydık Kardeşim buyuk bir hata yaptı, hatası anlaşılınca da sucunu bana yuklemeye calıştı Padişah kızdı ve ikimiz ide cezalandırdı Bir sure ormanda yalnız yaşamamıza karar verdi

Nurşen;

—Gecekten cok uzuldum bu olanlara demiş

—Hayır, uzulme diye yanıtlamış kız Ben ormanda cok mutluyum Benim burada hayvan arkadaşlarım var ve onları cok seviyorum, deyip gulumsemiş sonra

Nurşen gece rahat bir uyku uyumuş Sabah uyandığında kulubeye başka hayvanlarda gelmiş Zulfiye, sevgi ve şefkatle yaralı bir tavşanın ayağını sarıyormuş Nurşen, Zulfiye’ye baktığında onun cok guzel olduğunu duşunmuş bir an Oysa ilk gorduğunde onu cirkin bulduğunu hatırlayınca şaşırmış Birden kuşlar gibi hafiflemiş Nurşen; “Guzelliğin sırrını buldum Diye koşarak Zulfiye’nin boynuna sarılmış ve ona teşekkur etmiş Birkac gun daha kulubede kaldıktan sonra Zulfiye’nin arkadaşı guvercinin yardımıyla evine donmuş Nurşen cok mutluymuş

O gunden sonra Nurşen kimsenin ona cirkin demesine aldırış etmemiş Onu tanıyanlar o nu daha cok sevmeye başlamışlar Gulşen de kardeşiyle alay ettiğinde, kardeşini artık neden kendisine kızmadığını hep merak etmiş

Üst Alt