Son Konu

Cisim Dilinde Ağız ve Burun Hareketlerinin Anlamları

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yüzümüzde oysa diğer organlar ağız ve burnumuzdur Ağız ve burun his, duygu ve düşüncelerimizi fazla açık olmamakla birlikte yinede kesin edebilmektedirler Çünkü yüz duyguların, düşüncelerin en yoğun kesin edildiği cisim kısmıdır Doğal olarak ağız ve burunda yüzün üzerinde yer aldığından nedeniyle bu iki organda duygu ve düşünceleri sergileyebilmektedir Ağız hareketlerimizle ve dudak hareketlerimizle bazı şeyi anlatabilme yeteneğine sahibiz Çünkü her hareketin ceset dilinde bir anlamı vardır
Dudakları birleştirerek birazcık sağa ya da sola içten kaydırdığımızda bu hareket beğenmeme, umursamama, aşağılama anlamlarına gelmektedir Mesela bir söylev esnasında karşınızdaki kişi dudaklarını birleştirerek sağa ya da sola içten hafif bir şekilde kaydırırsa bu sizin anlattıklarınızı beğenmediği, anlattıklarınızı önemsemediği anlamına gelmektedir Bir arkadaşınızı ziyarete gittiğinizde arkadaşınız böyle bir harekette bulunursa, sizin onu ziyaret etmenizden hoşlanmadığı anlamına gelmektedir Hatta siz bu olayı başka bir arkadaşınıza anlatırken geçenlerce falancayı ziyarete gittim bana dudak kıvırdı dersiniz Sanırım fakat o arkadaşınız sizden özür dileyene değin onu her tarafta ziyarete gitmezsiniz Çünkü ben olsan o kadar yaparım Evinize gelen konuklarınıza bir şeyler ikram ederken konuklarınızdan herhangi birisi ikramız aleyhinde dudaklarını hafifçe kaydırırsa, bu konuğunuzun sizin ikramınızı beğenmediğinin ve sizi aşağıladığının bir göstergesidir

Herhangi bir topluluğa daha sonradan gittiğinizde, o topluluk içindekilere merhaba derken oradaki kişilerin dudaklarını kıvırması sizi orada istemediklerinin ve sizi aşağıladıklarının bir göstergesidir Böyle bir davranış aleyhinde kalan kişiler genelde en kısa zamanda bulundukları ortamdan uzaklaşacaklardır Çünkü hiç kimse istenilmediği ve aşağılandığı bir yerde durmak istemez Bu hareket ara sıra de aman anlamsız ver gitsin anlamına gelmektedir, ancak bu anlamda yapılıyorsa çoğunlukla bu dudak hareketine el hareketi eşlik eder Yani bu dudak hareketi yapılırken aynı esnada bir elini göğüs hizasına getirerek elin sağdan sola içten ya da soldan sağa dürüst kaydırması eşlik etmektedir Sizin üzüldüğünüz ve kendinize sıkıntı yaptığınız bir olayı anlatırken karşınızdaki kişi dudaklarını birleştirip bağlı tarafa doğru hafif kaydırarak ve elini göğüs hizasına getirerek soldan sağa ya da sağdan sola dürüst kaydırırsa, aman boş ver gitsin, kafana taktığına değmez, bunları düşünerek hiç kendini üzme, bunlar sıkıntı yapılacak mevzular yok demek istemektedir
Daha Aşağı dudağın azıcık öne içten uzatılarak dudakların başlangıç noktalarının aşağıda içten kaydırılması söylenilen şey hakkında herhangi bir düşünceye sahip olunmadığı, herhangi bir soru karşı ise cevabın bilinmediği anlamına gelmektedir Bu hareket yapılırken çoğunlukla kaşlarda hafif yukarı kaldırılmaktadır Eğer karşınızdaki kişiye bir soru sorduğunuzda karşınızdaki böyle bir harekette bulunuyorsa sorunun cevabını bilmiyorum seslenmek istemektedir Bir diyalog halinde iken sizin anlattıklarınız aleyhinde karşınızdaki kişi böyle bir harekette bulunuyorsa, ben senin anlattıklarına bir açıklama yapamıyorum, bu anlattıkların karşısında düşünemiyorum demek istemektedir

Dudakların birleştirilerek büzülüp öne doğru uzatılması ve derhal akabinde dudaklar bu şekildeyken açılması karşınızdaki kişiyi öptüğünüz anlamına gelmektedir Yolda yürürken herhangi birisi size böyle bir davranışta bulunursa siz yanınızdaki kişiye, şuradaki kişi bana yanından geçerken öpücük attı dersiniz Bu hareket çoğunlukla birbirini tanıyan, arkadaşça ırk aralarında kullanılmaktadır Bazen bu harekete ellerde eşlik edebilmektedir Mesela sevdiğiniz bir insanın yanından ayrıldıktan daha sonra birkaç adım atar ve anında geri dönerek dudaklarınızı birleştirip öne içten uzatarak ve akabinde parmaklarınızı dudaklarınızın üstüne koyduktan sonra hemen geri kaldırır ve karşımızdaki kişiye dürüst elinizi çevirerek el sallarsınız Karşımızdaki birey öpüldüğünün hemen farkına varır kendiside benzer harekette bulunarak sizi öper Eğer karşınızdaki kişi aynı harekette bulunmazsa siz muhtemelen ben onu öptüm ama o sadece elini sallamakla yetindi, seslenmek fakat benim onu sevdiğim kadar o beni sevmiyor türünden düşüncelere kapılırsınız Bundan dolayıdır ama eğer sevdiğiniz bir birey size böyle bir harekette bulunuyorsa mutlaka karşılığını vermelisiniz aksi takdirde karşınızdakinin hatalı algılamasına sebebiyet verirsiniz
Dudakların birleştirilip büzülerek öne doğru uzatılması ve dudaklar bu şekildeyken üzerine işaret parmağının konulması, karşıdaki kişinin susmasının istenildiği anlamına gelmektedir Bu hareket sus, konuşma anlamındadır Bu hareket yapılırken genelde sinyâl parmağı uzatır öteki bütün parmaklar avuç içine içten bükülmüş olur az daha tüm hastanelerde tıpkı bu hareketi yaparken fotoğrafı çekilmiş bir hemşire resmi duvarda asılıdır Bu fotoğrafla hastaneye gelmiş olan hastalara artı gürültülü konuşulmaması, fazla şamata yapılmaması ve çevrelerindeki diğer hastaları rahatsız etmemeleri konusunda mesaj tahsis etmek istenmektedir
Genellikle anneler çocuklarının susmasını istediklerinde bu hareketi yaparlar Eğer anne çocuğun kendisini görebileceği ama sesini duyuramayacağı bir yerde ise bu hareketi yaparak karşıdan çocuğuna sus diyebilmektedir Genel Olarak ebeveynler toplum içerisindeyken çocuklarını susturmak için bu harekette bulunurlar Sus hareketi büyükler arasında da kullanılan bir harekettir İki birey arasında geçen bir konuşmayı taraflardan biri haberdar olmadan başka bir kişiye anlatacağı vakit, derhal diğer taraf bu harekette bulunarak karşıyı susturur Genelde iki kişi arasında kuytu kalacak olan bir bilgiyi, bu iki kişiden birisinin bir başkasına yanlışlıkla ağzından kaçıracağı zaman, öteki kişinin böyle bir müdahalede bulunması ağzından kaçıracak olan kişinin kendisini toplamasına yardımcı olacaktır Böyle zamanlarda bu hareket kullanılarak karşıdaki kişiye yeter sus denilmektedir

Ağzın hafifçe açılması şaşma etme, şaşırma anlamına gelmektedir Genel Olarak bu harekete a harfi eşlik etmektedir Yani şaşıran, hayret eden birisi bu hareketi yaparken çoğunlukla aaa demektedir* Bu harekete ara sıra gözlerde eşlik ederek ağız açıldığında gözlerde açılır Ağzı açık kalmak değimi, ağzın bu hareketinden kaynaklanmaktadır Anlattıklarımı duyunca ağzı açık kaldı denilir Ayşe ’nin anlattıklarını ağzım açık bir şekilde dinledim diyerek birey anlatılan şey karşısında hayrete düştüğünü, fazla şaşırdığını dili getirmektedir
Alt dudağın dişler arasında birazcık ısırılması yazık, yakalandım, her şey ortaya çıktı anlamındadır Eşinize bir hayret ettirmek seve seve ona kendi ellerinizle en çok sevdiği yaş pastayı yaptığınızı farz edelim Fakat siz bu pastayı ikram etmeden önce eşinizin mutfağa girerek pastayı görmesi üzerine siz hemen daha aşağı dudağınızı hafifçe ısırırsınız Bu hareketinizle eyvah, her şey açığa çıktı, sürprizim mahvoldu, daha ben pastanın üzerini süsleyecektim seslenmek istiyorsunuzdur

Dudakların dil ile yalanması keza cinsellik hem de herhangi bir yiyeceğe olan açlık anlamına gelmektedir Fazla hoş, güzel koku kokulu bir yemek yemek aleyhinde kişiler, bu yemeği yemek yemek konusunda istekli olduklarını belli etmek için dudaklarını yalamaktadırlar Birey bu hareketiyle karşısındaki kişiye o yemeği canının çektiğini ve yemek yemek istediğini anlatmaktadır Bu hareket yani alt dudağın veya üst dudağın dil ile ağır ağır yalanması karşı cinsler aralarında yapıldığı takdirde cinselliği çağrıştırmakta ve seksiliği ifade etmektedir Bu hareketle karşı cinsler birbirlerine kur yaparak, birbirlerini baştan çıkartmaya çalışırlar Bu anlamıyla yapılan dudak hareketi toplum içinde kullanılmaz Ancak çiftler yalnız olduklarında yaparlar
Dişleri basmak ya da daha alçak ve üstteki dişleri birleştirerek gıcırdatmak sinirin, öfkenin bir göstergesidir Karşınızdaki kişi eğer size dişlerini sıkarak konuşuyorsa olasılıkla siz o kişiyi sinirlendirmişsinizdir ya da kişinin tam sinirli olduğu anda onunla iletişime geçmişsinizdir Böyle bir harekette yer alan kişiye genelde karşısındaki birey bana dişlerini sıkarak konuşma hemen neden sinirleniyorsun der Kişinin dişlerini sıkmasından veya gıcırdatmasından karşısındaki kişi derhal onun sinirlendiğini anlayacaktır Eğer birisine sinirlendiğinizi uygulamak istiyorsanız o kişiyle dişlerinizi sıkarak konuşmanız veya kişinin yüzüne bakarak dişlerinizi gıcırdatmanız tatmin edici olacaktır
Geceleri uyurken dişlerini gıcırdatan halk müziği genellikle, gündüzleri huzursuz ve stresli işlerle uğraşan, yüksek kaygıları olan ve belleklerinde sorunlar bulunan insanlardır Bu kişiler gündüzleri sıkıntılarını çözemedikleri için geceleri bu sıkıntının vermiş olduğu gerginlik dolayısıyla dişlerini sıkmakta veya gıcırdatmaktadırlar Özellikle psikiyatri hastalarında uykuda diş gıcırdatma olayına çok rastlanılmaktadır Böyle sorunları olan birey başlıca kendisi uyurken dişlerini sıktığını bilmemektedir Oysa ağrıyan çenelerinden tahmin edebilmekte veya birlikte yattıkları kişiler kadar kendilerine söylenilmektedir Uykuda dişlerini sıkan veya gıcırdatan kişilerin bir psikologa veya psikiyatri uzmanına görünmeleri yardımcı olacaktır
Burun hareket kabiliyeti kısıtlı bir organdır Bu özelliğinden dolayı fazla pozitif bir şey ifade etmez Güzel bir koku aleyhinde burun delikleri genişlemekte, fena bir koku karşısında burun delikleri küçülmektedir Burnun bu hareketi kişinin kontrolünde olmamakta, gövde kadar otomatik olarak yapılmaktadır Burnun bu hacminin büyümesi ve küçülmesi hoş veya kötü kokular karşında otomatik olarak olmakta ve bu anatomik hareketlerden burna bazı anlamlar yüklenilebilmektedir Kişinin bilinçli olarak burun hacmini küçültmeye çalışması yani burun deliklerini daraltmaya çalışması memnuniyetsizliğin bir göstergesi olmaktadır Kişinin bilinçli olarak burun hacmini büyültmeye çalışması yani burun deliklerini genişletmesi memnuniyetin bir göstergesidir Kişiler genel olarak hoşnut oldukları durumlar aleyhinde burun deliklerini açarak burunlarının hacmini genişletirler
Güzel kokularda burnun otomatik olarak genişlemesi gibi Hoşnut olunmayan durunlar da ise kişiler burunlarını daraltmaya çalışırlar Fena kokularda burnun otomatik olarak küçülmesi gibi Burnu hafifçe sağa ve sola içten kıvırmak mevcut durumdan hoşlanılmadığının, beğenilmediğinin bir göstergesidir Burun kıvırmak deyini burnun bu hareken çıkmıştır Kişiler genelde hoşlanmadıkları herhangi bir şart karşında burunlarını sağa ya da sola içten kıvırarak hoşnutsuzluklarını kesin etmeye çalışırlar Bu hareket çoğu zamanda aşağılama, önemsememe anlamlarına gelmektedir Aslında yukarıda da bahsedilen dudakları birleştirerek sağa veya sola kıvırma hareketinin anlamı aynı zamanda burun kıvırmanın da anlamı olmaktadır Çünkü dudakların sağa ve sola doğru kıvrılması aynı zamanda burnun kıvrılması demektir Çünkü burnu kıvırmak için mutlaka dudakların bu hareketine ihtiyaç vardır
Başı biraz geriye atarak görmek burnu havaya kaldıracağı için büyüklenmek, kibirlenmek, böbürlenmek anlamına gelmektedir Burnu beş karış havada tabiri burnun bu hareketinden çıkmıştır aynı zamanda bu harekete tepeden bakma da denilmektedir Çünkü başın geriye doğru atılması hem burnu havaya kaldıracak keza de karşıdaki kişiye yukarıdan aşağıya dürüst bakılacaktır ki bu harekette karşıyı aşağılama, böbürlenme ve büyüklenme anlamlarına gelmektedir Japonlar birisinin büyüklendiğini anlatmak için bana gıdığını gösterdi derler Çünkü başın geriye atılması bununla beraber gıdığın görünmesi seslenmek olduğundan Japonlarda gıdık gösterdi tabiri büyüklenildiği anlamına gelmektedir Geçenlerde falancaya gittim bana gıdığını gösterdi diyen bir Japon gittiği kişinin büyüklendiğini, böbürlendiğini dile getirmektedir Gıdığını görünüm tabiri bizim kültürümüzde pek kullanılmamaktadır* Örnek teşkil etmesi açısında verdim
Aslında burun hareketleri genel olarak ağız yardımıyla veya baş hareketiyle yapılabilmekte ve bundan dolayı da yani kimsesiz fazla bir hareketi olmadığından nedeniyle çok fazla anlamlara gelmemektedir
Litaratür:
Ceset Dili Kursu, Gövde Dili Kitabı

Üst Alt