Son Konu

Vücut Dilinde Eller ve El Hareketlerinin Anlamı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Eller bir insanın düşüncesini kolay bir şekilde ifade etmesi için kullandığı organlardır Bundan dolayı eller, gövde dilinde gözlerden daha sonra en fazla dikkat edilen organ olmaktadır Eller bilhassa önemli görülen konuyu vurgulamakta kullanılır El hareketleri, konuşmayı kolaylaştırıcı bir etki sağlamakta ve daha relaks( sıcacık ), daha çabuk, daha anlaşılır, daha vurgulu konuşmaya asistan olmaktadır El hareketlerinin konuşmayı kolaylaştırıcı etkisi olmasından dolayı, telefonda konuşan kişiler bile, muhalif kendilerini görmediği halde el, kol hareketinde bulunarak kendi konuşmalarına asistan olmaya çalışırlar Eller aynı zamanda kişi için en önemli savunma aracıdır
Ellerin vücuda doğru yaklaştırılması, gerginliğin, güvensizliğin ve teslimiyetin ifadesidir konuşan ırk bile, ellerini bacaklarına yapıştırdıklarında ve ellerini kullanamadıklarında konuşması yavaşlamakta, kişinin konuşması cılız ve vurgusuz olmaktadır Yani eller vücuda yapış yapış bir şekildeyken birey fazla uzun konuşamaz Askerlerin hazır ol vaziyetinde bekletilmesi onların, konuşmalarının istenilmediğini göstermektedir Yani yorum yapma, hitabe, düşünme anlamına gelmekte ve bundan nedeniyle askerlerin vücut dilleri de bu kavrama gelecek şekle sokulmaktadır
Eller bacaklara yapışık bir şekilde dururken kişi keza sıcacık konuşamamakta ayrıca de yaratıcı bir şekilde düşünememektedir Eğer kişinin düşünmesine ve konuşmasına önlemek istiyorsanız, kişinin ellerini bacaklarına yapıştırmasını sağlamanız yeterli olacaktır Kişi bu duruş şeklindeyken yaratıcı düşünemediği gibi bununla birlikte da konuşamayacaktır Eğer bu şekli alan kişi konuşmakta ise bir zaman sonradan konuşmasında aksaklıklar başlayacak ve kişi konuşmasını sonlandıracaktır Askerlerin bu duruş şeklindeyken aralıklı cevap vermelerinin nedeni budur Bir öğrenciye herhangi bir konuyu anlattırırken bu şekilde durması istenirse, öğrenci fazla kısa bir zaman sonra teklemeye başlayacak ve daha sonra anlatması tamamıyla kesilecektir Çünkü öğrenci bu duruş şeklindeyken düşünememektedir Vücudun bu şekle sokulması keza düşünmeyi keza de konuşmayı engellemektedir

Avuçların yukarı içten olması, sana korkutma oluşturmuyorum, ellerim anlamsız, ellerimde sana zarar verecek hiçbir şey yok, sana risk talep etmiyorum, bana güvenebilirsin anlamlarına gelmektedir Avuç içini bildiren birey, ben sana hasar vermeyeceğim aramak istiyordur Ellerin yukarıya doğru kaldırılması da yine, kişinin hasar vermeyeceği anlamına gelmektedir Yani ellerin yukarı dürüst olması güveni temsil etmektedir Bu harekette yer alan birey bana güvenebilirsiniz seslenmek istiyordur Siyasetçiler bundan dolayı tercih meydanlarında otobüslerin üstünde iken, meydandaki kişilere seslenecekleri zaman önce ellerini avuçlarını gösterecek şekilde havaya kaldırırlar Böylelikle meydandaki kişilere benden size zarar gelmez, ellerimde size zarar verecek hiçbir şey değil, ben size tehdit oluşturmak için buraya gelmedim, bana güvenebilirsiniz imajı vermeye çalışmaktadırlar Eller bir insanın saldırabileceği, zarar verebileceği en kayda değer araçtır Yani eller insanın en önemli savunma mekanizmalarından birisidir Bundan nedeniyle polisler bir suçluyu yakaladıklarında derhal eller yukarı derler ve ellerini görebileceğimiz bir yere koy ya da başının üzerine koy diyerek kişinin ellerini kullanmasına engel olurlar Çünkü yakalanan kişi ancak elleriyle bir saldırıda bulunabilir Ellerin boş olarak karşı tarafa gösterilmesi, sana yaralamak istemiyorum, senin için risk değilim imajını vermeye çalışmaktadır Sahiden bu imajı bilinçli bir şekilde algılayamıyoruz bu fazla önemli bir noktadır Siz bu hareketi yaptığınız vakit karşınızdaki kişinin bilinçaltı ve bilinçdışı otomatik olarak bu kişi bana zarar vermeyecek şeklinde algılamaktadır Dilencilerinde avuçlarını açarak destek istemelerinin temelinde bu yatmaktadır Yani ben sana zara vermeyeceğim, sana karşı kötü bir niyetim değil, sana güveniyorum ve senden destek istiyorum, lütfen beni geri çevirme imajı vermektir Avuç içlerinin yukarı dürüst tutulması aynı zamanda bu hareketi yapan kişinin karşı tarafa alt olduğunun da bir göstergesidir Yani avuç içi yukarı bakan kişi, karşısında tarafa emrindeki olmayı kabul etmiş demektir Bu kişinin karşısında fakat kişinin hâkimiyeti altına girmeyi de kabul ettiği anlamına gelmektedir

Avuç içlerinin yukarı kaldırılması zaferin, gücün simgesidir Birey bir galibiyet kazandığında avuçları yukarı gelecek şekilde ellerini havaya kaldırır Boks maçlarında da şampiyon kişinin eli yukarıya kaldırılırken kaybeden kişinin eli altında bırakılmaktadır Siyasetçilerde bu hareketi kullanarak kendilerinin kuvvetli olduklarını ve zaferin kendilerine ait olduğunu göstermeye çalışırlar
Avuç içlerini saklayan kişiler bir şeyler saklıyor olabileceği gibi yalanda söylüyor olabilirler Çocuklar yalan söylediklerinde ellerini arkalarına koyarlar Mesela çocuk vazoyu kırdığı zaman annesi vazoyu kim kırdı diye sorduğunda çocuk suç aleti olan ellerini hemen arkasına saklayarak ben kırmadım der Avuç içinin gizlenerek gösterilmemesi kişilerin bir şeyler sakladığının göstergesidir Çünkü avuç içleri doğruluğun, güvenin göstergesidir Birey bir şeyler saklarken veya yalan söylerken doğruluğun simgesi olan avuç içinin gösterilmesi kişiyi rahatsız edeceğinden nedeniyle kişi avuç içlerini gizleme çabası içine girecektir Bundan nedeniyle yalan söyleyen veya bir şeyler saklayan kişiler avuçlarını gizlemeye çalışacaklardır Avuçları gizlemenin en kolay yolu ise elleri ya cebe sokmak veya arkaya almaktır Eğer bir tavır sırasında karşınızda fakat birey ansızın ellerini saklama çabası içerisine giriyorsa ya söylediklerinde bir yalan vardır ya da size söylemediği, sizden gizlediği bir şeyler vardır Bu kişilere benden ne gizliyorsun diye sorulduğu takdirde muhtemelen kişi kekelemeye başlayacak ve kaçamak cevaplar verecektir
Avuçlar yere bakıyorsa birey hâkimiyet bende, siz bana tabisiniz demek istiyordur Bu hareket Hitlerin ünlü hareketidir Bu hareketiyle Hitler, herkesin kendisine tabi olduğunu ve hâkimiyetin kendisinde olduğunu belirtmektedir Burada bu hareketi yapan kişi, karşısındaki kişiye sen benim elimin altındasın yani hâkimiyetimin altındasın seslenmek istiyordur Bir topluluğun karşı, fazla gürültü olduğunda birey hiçbir şey söylemeden avuçları yere bakacak şekilde kolunu uzatarak yukarıdan aşağıya dürüst indirdiği takdirde millet konuşmayı keser ve bu hareketi yapan kişiyi dinlerler Eğer bir birey çok çabuk konuşuyorsa ve size hiç fırsat vermiyorsa bu hareketi yaptığınız zaman birey duraksamaya başlayacaktır Çünkü bu hareket yani avuç içinin aşağıya bakması bilinçaltına sus konuşma mesajı vermektedir Bu hareketle karşılaşan kişiler otomatik olarak susmakta ve bu hareketi yapan kişiyi dinlemektedirler
Ellerin kenetli bir şekilde göğüsün üstünde durması bir sıkıntının, bir gerginliğin belirtisi olmaktadır Can Sıkıntısı arttıkça kişinin elleri göbekten göğse dürüst kayar Yani sıkıntının, gerginliğin eksik olduğu durumda eller göbek üzerinde kenetlenmiş bir şekilde durur Sıkıntı arttıkça göbek üstünde ama kenetli eller yukarı içten kaydırılarak göğüs üstüne konulmaktadır Bir tavır sırasında karşınızdaki kişi ellerini birbirine kenetler ve göbek hizasında tutarsa bu hareket kişinin konuşulan konudan veya bulunulan ortamdan sıkıldığının bir göstergesidir Kişinin göbek üzerindeki kenetli elleri eğer yukarı doğru hareketlenmeye başlamışsa bu hareket sıkıntının, gerginliğin had safhaya geldiğini belirtmektedir Karşınızdaki birey eğer böyle bir hareket sergilemekte ise sizin konuşulan konuyu değiştirmeniz ve ortamda birazcık değiştirme yapmanız uygun olacaktır* Eğer birey sıkıldığını belirli ettiği halde konuda ya da ortamda bir değiştirme yapılmıyorsa büyük bir olasılıkla sıkılan birey kısa bir zaman sonra o ortamdan bir bahane öne sürerek kaçacaktır
İki elin parmaklarının açık bir şekilde parmak uçlarının birbirine değerek çatı gibi bir şekil alması, kişinin konuştuğu konuda bilirkişi olduğunu gösterir Eğer kişi ellerini çatı biçiminde yaparak konuşuyorsa, ben bu konuda uzman bir kişiyim ve söylediklerime harfiyen güvenebilirsiniz aramak istemektedir Hitabe esnasında böyle bir hareket sergilerseniz karşısında tarafın size güvenmesini sağlamış olursunuz Yani aleyhinde tarafın, bu birey konusunda bilirkişi ve ben onun söylediklerine güvenebilirim biçiminde düşünmesini sağlayacaktır Eğer konuşurken karşınızdaki kişi böyle bir harekette bulunuyorsa bu hareket kişinin konuştuğu konuda bilirkişi olduğunu ve o kişinin söylediklerine güvenebileceğinizi anlatmaktadır çok iyi bildiğiniz konularda bu hareketi yaparak konuşmanız, aleyhinde tarafın size güven duymasını sağlayacaktır
Eller önde başparmaklar birbirini kavrayacak şekilde, avuç içleri birbirine değerek, bir elin sinyâl parmağı ile başparmağının arasından diğer elin dört parmağı çıkartılarak ellerin birbirine kenetlenmesi, haz beklentisinin olduğunu göstermektedir Bu hareket bununla birlikte seni dinlemeye hazırım ve sana karşı bir muhabbet besliyorum anlamına da gelmektedir Bu hareket bu anlamalarının yanına birlik ve beraberliğinde göstergesidir Yani biz seninle biriz, seninle ayrımız gayrımız yok anlamına da gelmektedir Birisine bir muhabbet besliyorsanız ve o kişiyi dinlemeye hazırsanız kişinin ihtiyacı olan hoşgörüyü gösterebilecekseniz, o kişiyle kendinizi ayrı tutmuyorsanız bu hareketi yapmanız tatmin edici olacaktır Bakın burada tek bir hareket ile karşı tarafa birden artı mesaj verilebilmektedir Bu ne kadar güzel bir şeydir
Elleri ovalamak bir fırsat yakalandığının göstergesidir Eğer kişi ellerini çabuk hızlı ovuşturuyorsa olumlu, yavaşça ovuşturuyorsa olumsuz bir zihin içerisinde olduğunu göstermektedir Eğer karşınızdaki kişi ellerini çabuk hızlı ovuşturuyorsa, aylardır beklediğim fırsatı yakaladım ve bu fırsatı kullanarak seni mutlu edebileceğim demek istiyordur Eğer karşınızdaki kişi ellerini yavaşça ovuşturuyorsa, oh nihayet yıllar sonradan aradığım fırsatı elde ettim ve kozlar bundan böyle benim elimde bu fırsatı senin ipini sürüklemek için kullanacağım seslenmek istiyordur Çünkü ellerin yavaşça ovuşturulması hayra alamet değildir
Başparmak özgüveni ve rekabeti temsil eder Birisi size başparmağını çok keskin bir şekilde gösteriyor ise, bu kişinin kendine güveninin yüksek olduğunun ve sizinle rekabet etmeye hazırlanmış olduğunun bir göstergesidir Yani kişi ben kendime güveniyorum ve seninle rekabet etmeye hazırım çağrıda bulunmak istemektedir Başparmaklar dışında kalacak şekilde ellerin ceplere sokulması asiliğin, rekabetin ve boyun eğmemenin göstergesidir Bu hareket çoğunlukla 1518 yaş gurubunda kullanılan bir hareket olmaktadır Bu yaş grubundaki kişiler ellerinin başparmakları dıştan kalacak şekilde pantolonlarının arka cebine sokarak kendilerinin kimseye boyun eğmeyeceği imajını vermeye çalışmaktadırlar
Kendilerine gereğinden artı güvenen halk müziği başparmaklarını çok belirgin bir şekilde karşısında tarafa gösterirler Bir Takım durumlarda öteki dört parmağın avuç içine kapatılarak sadece başparmağın iç kısmının başparmak yukarıyı gösterecek şekilde karşısında tarafa gösterilmesi tamam anlamına gelmektedir Bu hareket eğer dağlıçsanız yukarı çık anlamında kullanılmaktadır Kişiler bir iş üstünde çalışıyorlar ve eğer seslerini duyuracak değin da yakın değillerse işin olup olmadığını bu hareketi yaparak karşı tarafa anlatırlar Öteki dört parmağın avuç içine kapatılarak sadece başparmağın iç kısmının başparmak aşağıyı gösterecek şekilde aleyhinde tarafa gösterilmesi hayır anlamına gelmektedir Yani bu hareketi yapan birey üzerinde çalıştığımız meslek olmadı seslenmek istiyordur Ara Sıra bu hareket aşağıya in anlamında kullanılmaktadır
Göze Çarpan parmağı otoriteyi temsil eder Muhabere parmağını sallayarak konuşmak tehdit içermektedir Bu davranışta bulunan kişi otorite olduğunu, enerjik olduğunu ispata çalışıyor demektir Toplum göre fazla beğenilen bir davranış değildir Birisine işaret parmağınızı uzatarak suçlamaya çalıştığınız zaman, bu davranışınızda oysa minik bir ayrıntıyı gözden kaçırmış olmaktasınız Dikkat Çekici parmağının karşıya uzatılması, öteki üç parmağın kendinize uzatılması aramak olmaktadır Yani eğer karşınızdaki kişiye muhabere parmağınızı uzatarak sen işe yaramaz bir insansın derken aynı sözü kendine üç parmakla söylemiş olmaktasın Çünkü bir parmağınız karşınızdaki kişiyi gösterirken üç parmağınız kendinizi göstermektedir Yani karşınızdaki kişiye söylediğiniz herhangi bir şeyi kendinize üç katıyla söylemektesiniz Bundan dolayı bu hareketi yaparken iki defa düşünmenizi nasihat ederim
Bizim kültürümüzde dikkat çekici parmağının fazla kullanılması pek hoş karşılanmamaktadır Eğer bu hareket el yumruk yapılarak karşıya gösteriliyorsa bu kişinin baskı meylinin daha da artı olduğunu göstermektedir Böyle bir harekette yer alan kişinin yanına fazla kalmamak yerinde bir tutum olacaktır Çünkü kişi her an size zarar verebilecek durumdadır Bir Takım durumlarda yalnızca göze çarpan parmağının havaya kaldırılması yani öteki bütün parmaklar avuç içine kapatılarak sinyâl parmağının yukarı kaldırılması konuşmak için laf istenildiğini göstermektedir Öğrenciler konuşmak istediklerinde bu harekette bulunarak öğretmenlerinden hitabe için müsade istemektedirler Adi konuşmalarda bu hareket o kadar kullanılmamaktadır Yani günlük diyalog içinde olan kişiler konuşmak istediklerinde böyle bir harekette bulunmazlar ve bu isteklerini genelde sözel olarak dile getirirler Oysa konuşmada eğer bir otorite var ise çoğunlukla erişkin kişiler parmaklarını yok de ellerini yukarı kaldırarak laf hakkı istemektedirler
Muhabere parmağı üste başparmak alta gelecek şekilde bu iki parmağın birleştirilerek dairesel yapılması, fazla güzel anlamına gelmektedir Bu hareketin fazla hoş, on numara anlamına gelebilmesi için, iki parmak bu şekildeyken diğer üç parmağın yukarı bakması gerekmektedir Eğer diğer üç parmak altında bakacak şekilde bu hareket yapılıyorsa küfür anlamına gelmektedir Yani yukarıdaki hareket tamamıyla tersine çevrildi ve başparmak yukarı işaret parmağı altında etap şekilde bu iki parmak birleştirilerek dairesel yapıldıysa küfür etmek anlamındadır Bundan nedeniyle sakın belki dıştan böyle bir harekette bulunmayın yahut bir araba dolusu dayağı yersiniz
Başparmağın, göze çarpan parmağının, yüzük parmağının ve serçe parmağının avuç içine içten kapatılarak orta parmağın yukarı kaldırılması az kalsın tüm toplumlarda küfür etmek anlamındadır Bundan dolayı bu stil hareketleri hiçbir yerde kullanmanız önerilmemektedir
Bir elin yumruk yapılarak diğer elin avuç içinden sıyrılarak dirseğe değin getirilmesi de tekrar küfür etmek anlamındadır Bir Takım hareketler küfür anlamında olduğu için kişilerin hareketlerine fazla uyarı etmesi gerekmektedir ancak zıt bir tepkiyle karşılaşmasın

Ellerin yumruk yapılması öfkenin bir belirtisidir Fakat ellerin yumruk yapılarak havaya kaldırılması mutluluğun simgesidir Çoğunlukla fazla mutlu olan insanlar bu mutluluklarını dile getirirken ellerini yumruk yaparak havaya kaldırmaktadırlar Bu hareketiyle birey sevincini göstermeye çalışmaktadır Ancak elin yumruk yapılarak karşıya gösterilmesi, masaya vurulması veya tek elin yumruk yapılarak havaya kaldırılması öfkenin göstergesidir Bu harekette yer alan birey bir anlamda karşıya gözdağı vermeye çalışmakta ve bana girişim her lahza sana zarar verebilirim demek istemektedir
El sıkışmak, tanıdık olmayan bir insanla iletişim kurmanın en önemli noktasıdır Dokunmanın birincil aşaması el sıkışmaktır Birbirlerine alınmış olan kişilerin sıcak bir el sıkışması arada ama tüm buzları eritir Tokalaşma diyalogu güçlendirip, konuşmayı kolaylaştırır Tokalaşma statüsü yüksek olan kişi, diğer kişiden daha önce elini uzatır Erkek ve hanımefendi tokalaşmalarında öncelik bayana verilmelidir Yani önce hanımefendi elini uzatmalı sonra erkek uzatmalıdır Eğer bayan elini uzatmıyorsa bu tokalaşmak istemediğinin bir göstergesi olmaktadır Böyle durumlarda erkeğin elini uzatmaması yani tokalaşma girişiminde bulunmaması yerinde olur Kişiler ne değin uzun süre tokalaşıyorlarsa birbirleri ile o kadar artı vakit geçmek istedikleri anlamına gelmektedir Yani ne kadar uzun tokalaş ılıyorsa sevgi ve muhabbet pek fazla olmaktadır Tokalaşmanın süresi kısaldıkça geçirilmek istenilen zamanda azalmaktadır Yani karşınızdaki kişi sizinle ne dek kısa tokalaşıyorsa sizinle o kadar eksik süre geçirmek istiyor demektir Özentisiz tokalaşma kişinin orada olunmasından hoşnut olunmadığı anlamına gelmektedir Yani karşınızdaki kişi sizinle özentisiz bir şekilde tokalaşıyor ise, birey bu hareketiyle sizin orada bulunmanızdan memnun olmadığını göstermeye çalışıyor demektir
Kişinin elinde tuttuğu çanta ne dek ince ne kadar şık ve şifreliyse bu çantayı taşıyan kişi o kadar manâlı bir kişidir Taşınan çanta kişiye prestij( saygınlık, şeref ) sağlamaktadır Statü arttıkça çanta taşımak ortadan kalkmaktadır Çünkü çantayı o kişinin yerine başka biri taşımaya başlar Birey çantayı iki eliyle birlikte tutuyorsa güven eksikliği var demektir Çoğunlukla kendilerine güveni olmayan kişiler çantayı iki eliyle birlikte tutarlar Eğer kişi oturduğunda çantasını kucağına alıyor ve dizlerinin üzerinde tutuyor veya çantasını dizlerinin üzerinde açıyorsa bu hareket kişinin gergin olduğunu göstermektedir Çoğunlukla çok gergin olan kişiler çantalarını kucaklarının üzerine alır ve kollarını da üstüne koyarlar Yani kişinin çantasını nereye koyduğuna bakılarak gergin olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilmektedir En güzel şekil çantanın kişinin alt tarafında ve kişiye temas etmeyecek bir şekilde tutulmasıdır Çantalarını yan tarafa ve kendilerine temas etmeyecek şekilde koyan kişiler kendilerine güvenen ve o anda fazla sıcacık olan insanlardır Çanta kişinin bedenine yaklaştıkça stres artıyor demektir
Sigara içmek bile ne eyvah ki kişiye bir prestij sağlayabilmektedir Kişinin sigarayı tutuş şeklinden ve dumanı nereye üflediğinden o kişinin ruh hali çıkarılabilmektedir Kişinin sigaranın dumanını aşağıya üflemesi gergin ve olumsuz bir ruh hali içinde olduğunu gösterir Sigaranın dumanını burundan hariç tutmak her ne kadar duman aşağıya dürüst gidiyor olsa da, eğer kafa biraz yukarı doğruysa bu kişinin özgüvenli bir birey olduğunu göstermektedir Kendilerine çok güvenen insanlar kafalarını biraz yukarı kaldırarak sigaranın dumanını burunlarından çıkarırlar Eğer birey başını aşağıya dürüst eğerek sigaranın dumanını burnundan çıkarıyorsa ( tam bir boğa edası ) bu hareket o kişinin şahlanmış ve gergin olduğunu göstermektedir* Sigaranın dumanını süratli bir şekilde kuvvetle dışarı içten üflemek de gerginliğin ve sinirin belirtisidir Kül tablasına sigaranın külünü sert bir şekilde çırpmak da yine gerginliğin göstergesi olmaktadır
Kaynakça:
Gövde Dili Kursu

Üst Alt