Son Konu

Cuma Namazı Cemaat ile Nasıl Kılınır ?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Namazı kimsesiz kılınmaz Öğle zamanında cemaatle kılınır

Öğle ezânı okununca,

Derhal dört rek'at Cum'a namazının birincil sünneti kılınır

Hedef ederken Amaç ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmayadenilir

Bu namaz benzer öğle namazının sünneti gibi kılınır Yani bütün rekatlarda Fâtiha ve zammı vakit okunur

İlk oturuşta yalnızca Etteahiyyatü okunur Son oturuşta Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur

Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur

Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar Hutbe okunur

Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması harâm olur Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez İçinden gürültüsüz denir Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır Hutbe okunup bittikten daha sonra müezzin kamet getirir

Daha Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır Bu namaz benzer sabah namazının farzı gibi kılınır Kasıt ederken şöyle denilir: Gaye ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama

Daha Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: Kasıt ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya Bu sünnetde benzer ilk sünnet gibi kılınır

Böylece başlıca itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur

Son sünnetin arkasında zuhri ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır Kasıt edilirken şöyle denilir: Gaye ettim edâsı üzerime olup da az önce üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına

Bu şekilde kasıt edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur; kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır

Bundan sonradan, iki rek'at vaktin sünneti kılınır Vaktin sünnetinediye gaye edilir

Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur

Bundan daha sonra, Âyetelkürsî ve tesbîhler okunup, duâ edilir *

Üst Alt