Son Konu

Cuma Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Namazında Okunan Dualar

Cuma Namazının Kılınışı

Cuma namazı cemaatle kılınmalıdır
Öğle ezanı okunduktan sonra Cuma namazının 4 rekatlık birincil sünneti kılınır Başta Amaç ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmayabiçiminde niyet edilir

Cuma namazının birincil sünneti öğle namazının sünneti gibi kılınır Bütün rekatlarda Fâtiha ve zammı süre okunur
Birincil oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur
Son oturuşta ise Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur

Ilk sünnetin gerisinde cami içinde ikinci ezan okunur ve imam hutbe okumak için minbere çıkar Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması harâm olur Hatibin dualarına sesli olarak değil içinden gürültüsüz amin denir

Sonradan, cemâat ile iki rekat Cuma namazının farzı kılınır Bu namaz benzer sabah namazının farzı gibi kılınır

Cuma namazının farzına Gaye ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imamaşeklinde gaye edilir
Sonradan, dört rek'at son sünneti kılınır Bunun için ise Amaç ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmayabiçiminde hedef edilir Bu sünnet de birincil sünnet gibi kılınır

Son sünnet kılındıktan sonradan zuhri ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır Gaye edilirken şöyle denilir: Gaye ettim edâsı üzerime olup da demin üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına Bu şekilde gaye edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan nedeniyle kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınmış olur Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır

Bundan daha sonra, iki rekat vaktin sünneti kılınır Vaktin sünnetinediye gaye edilir Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur Bundan daha sonra, Âyetelkürsî ve tesbîhler okunup, duâ edilir

Seçme Parça *

Üst Alt