Son Konu

Devlet Uyardı Fiyatlar Düştü: Şekerde Sorun Çözüldü mü?

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c6a77802b6c7138b1a6428660ac58732d9dfc786.jpg

Pandemi ile başlayan stok telaffuzları, Rusya-Ukrayna savaşı ile ayçiçek yağında tepeye çıkmıştı. Şeker fiyatlarında da oluşan spekülasyonlar sonrası Bakanlık süratli davranarak bu mevzuda tedbirlerini aldı. Tedbirler özel dal firmalarını uyarmak ve toptan fiyatların düşüşü demek olurken, kamu üreticisi olan Türkşeker de açıklama yaptı.

Bakanlık inceleme başlattı

Geçtiğimiz günlerde şeker fiyatlarında piyasada toptan fiyatların artması ve eser bulunmaması ile de fahiş fiyat oluşumlarına Ticaret Bakanlığı inceleme başlattı.

Gıda sanayicilerinin kullandığı şeker toptan fiyatları yaklaşık üç kat artarak, geçen yıl 50 kg'lık 1 çuval toz şekerin fiyatı 200 lirayken, 2022 yılı başında bu fiyatın 455 TL'ye çıktığı görülmüştü. Geçen haftalarda ise özel bölümün ürettiği 600 liralık olan şeker çuvalları piyasada 800 TL'ye kadar çıkmıştı.

Özel şeker fabrikalarının hem kendi ürettikleri hem de Türkşeker'den aldıkları şekeri 700 ila 800 lira ortasında satmaya başlaması ile piyasada fiyatlarda görülen artış dikkat çekmişti. Fabrikaların, bilhassa sanayi tarafına yüksek fiyatlı şeker satmasına yönelik haberler sonrası Ticaret Bakanlığı da bu fabrikalarda inceleme başlattı.

'Şeker arzıyla ilgili hiçbir eza yaşanmayacaktır'

Tarım ve Orman Bakanlığı şeker üreticilerini de uyardı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Şu anda piyasada şeker konusunda da ayçiçek yağı konusunda olduğu üzere benzeri spekülatif bir hareket yaşanmaktadır. Türkiye'nin 2020-2021 üretim devrinden 400 bin ton şeker rezervi mevcuttur. Yeni dönemdeki üretim ölçümüzle birlikte ülkemizde şeker arzıyla ilgili hiçbir problem yaşanmayacaktır. Bakanlığımız şeker üreticisi firmalara gerekli ihtarları yapmış, sonucunda özel daldaki birtakım firmalar çuval şeker fiyatlarını 800 TL'den 575 TL bandına indirmiştir. Bu fiyatların kalıcı hale dönüşmemesi durumunda bakanlığımız piyasanın istikrarda kalması için gerekli önlemleri alacak ve üretici firmaların uygun maliyetle şeker tedarik etmesini sağlayacaktır' denildi.

200 bin ton da fazla var!

Türkşeker tarafından yapılan açıklamada da 2021-2022 üretim devrinde 2,5 milyon ton şeker üretimi ile toplam hacmin 2.9 milyon tona ulaştığının altı çizilerek, 'Ülkemizin yıllık şeker muhtaçlığının 2.7 milyon ton olduğu dikkate alındığında 200 bin tonluk muhtaçlık fazlası şeker üretimimiz bulunmaktadır' denilerek kâfi üretim ve stok bulunduğu belirtildi.

Üst Alt