Son Konu

Dijital Ebeveynlik'te son nokta! Ebeveynler çocuklarını dijital takibe alıyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
dijital_ebeveynlikte_son_nokta_ebeveynler_cocuklarini_dijital_takibe_aliyor_1639823252_8258.jpg

Yapılan araştırmalara nazaran Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 52’si ‘ebeveyn kontrolü’ uygulamaları kullanarak çocukların izledikleri görüntüleri, ziyaret ettikleri siteleri ve oynadıkları oyunları denetim etmeye çalışıyor.

Kaspersky araştırmasına nazaran, Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 52’si ebeveyn denetimi uygulaması kullanırken, yüzde 44’ü de çocukların internet geçmişini nizamlı olarak denetim ediyor. 

Kaspersky açıklamasına nazaran, birçok ebeveyn, çocuklarının dijital davranışları konusunda telaşlı ve bunu izleyip yönetmek istiyor. 

Çocuklarına teknolojik aygıt verirken ebeveynler çocuklarının çevrim içi ortamda inançta olmasını sağlamak istiyor. Bu sebeple ebeveynlerin birçok, güvenliklerini sağlamak için çocukların çevrim içi etkinliklerini izlemeye çalışıyor. Türkiye’de ebeveynlerin birden fazla çocukların izledikleri görüntüleri, ziyaret ettikleri siteleri ve oynadıkları oyunları denetim etmeye çalışıyor. Ayrıyeten, ankete katılanların yüzde 47’si çocukların gün boyunca internette ve aygıtlarında geçirdikleri vakti sınırlamak istiyor. Türkiye’de iştirakçilerin yüzde 44’ü çocukların çevrim içi faaliyetlerini izlemek için sağlıklı dijital alışkanlıkları kullanırken, ebeveynlerin yüzde 52’si ebeveyn kontrolü uygulamalarını ediniyor. Ebeveynlerin yüzde 44’ü ise tarama geçmişini denetim ediyor. Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri çocuklarına güveniyor ve onları hiçbir halde denetim etmiyor. Kaspersky Tüketici Eserleri Pazarlama Lider Yardımcısı Marina Titova, bu periyotta çocukların erken çocukluk periyodundan itibaren akıllı telefon ve öbür araçları kullandığı için dijital alanı yürüyüşe çıkmak üzere natürel ve tanıdık bir şey olarak algıladığını belirtti.

EBEVEYN KONTROLÜ UYGULAMASI DÜZGÜN BİR FİKİR

Titova şunları kaydetti: “Aynı vakitte dijital alanın yabancılarla irtibat kurmamak yahut bilinmeyen yerlere gitmemek üzere, birçoğunun çocukluktan öğrenilen kendi inançlı davranış kuralları da var. Ebeveynler, çocuklarını uygunsuz muhtevadan koruyarak ve çeşitli araç ve teknikler kullanarak dijital ortamda nasıl inançta olacaklarını öğrenmelerine yardımcı olabilir ve dijital dünyalarını daha inançlı hale getirebilir. Meselâ yetişkinler, aile içinde makul dijital alışkanlıkları teşvik edebilir yahut istenen ve istenmeyen muhteva kategorilerini filtrelemenin yanı sıra çocuğun çevrim içi faaliyetini denetim etmeye yardımcı olabilecek ebeveyn kontrolü uygulamalarını kullanabilir.”

Kaspersky, ebeveynlere çocuklarını çevrim içi ortamda inançta olmalarını sağlamak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

- Çocuklar, aygıtlarını kullanırken siber hijyen ve çevrim içi güvenlik hakkında bilgi eksikliği yaşayabilirler.

- Ebeveynler, muhtemel senaryoları çocuklarıyla tartışarak ve bir örnek oluşturarak yardımcı olabilir.

- Çocuğunun aygıtlarına ebeveyn kontrolü uygulaması yüklemek uygun bir fikirdir. Bununla birlikte bunu çocuğunuzla konuşmanız ve hareketlerinizin gerisindeki sebepleri açıklamanız değerlidir. 

Üst Alt