Son Konu

Dizi Setlerine Müfettiş Baskını

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dizi Setlerine Müfettiş Baskını Dizilerde Avrupa standartlarına uyucak kızlar 1549260788 1549260788 dizisetlerinemufettisbaskini5c57d7f94b332dizisetlerinemufettisbaskini5c57d7f94b332dizisetlerinemufettisbaskini5c57d7f94b332 Dizi sektörü çalışanlarının 'yerli dizi gereksiz uzun' isyanı Egzersiz Bakanlığı'nı harekete geçirdi Bakanlığın çalışma şartlarını araştırması için görevlendirdiği 2 müfettiş İstanbul’da setleri mercek altına aldı Geçen 24 Aralık'ta Akıcılık Yazarları Derneği'nin (SENDER) Taksim Meydanı'nda yaptığı Yerli Dizi Yersiz Uzunsloganlı yürüyüş amacına ulaşıyor Fazla sayıda meşhur oyuncunun da meslek bırakıp yardım verdiği yürüyüşün büyük ses getirmesinin ardındaki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dizi süreleri Avrupa standartlarına getirilsinşeklindeki talimatıyla harekete geçti ‘Lale Devri’ne gidecekler Bakanlık dizi sektörü çalışanlarının alıştırma saat ve koşullarını araştırıp rapor hazırlaması için 2 müfettiş görevlendirip İstanbul'a yolladı Müfettişler tek tek setlere ve film şirketlerine baskınlar yaparak evrakları incelemeye, çalışanlara hangi koşullarda çalıştıklarını sormaya başladı Aralarında Ay Üretim, Tims Productions, Gold Film, Pana Film ve TMC Film gibi dizi sektörün 9 büyük yapım şirketinin setlerini gezecek müfettişler başlangıçta Tuba Büyüküstün ve Cansel Elçin'in başrolünü oynadığı Gönülçelendizisini çeken Asis Üretim'ın, ardındaki da Avşar Film'in kapısını çaldı Ayvalık'ta Her Şeye Rağmen, Kapadokya'da Yer Gök Aşkve İstanbul'da Lale Devridizilerini çeken Avşar Film'de önce şirket çalışanlarının özlük dosyalarına bakan müfettişler çalışanlara sigortalı olup olmadıklarını, yemek yemek ve yol parası alıp almadıklarını sordu Sette çalışanlarla ilgili bilgileri de toparlayan müfettişler hafta içi Serenay Sarıkaya, Tolgahan Sayışman ve Selen Soyder'in başrolünü oynadığı ‘Lale Devri’nin setine gidip öbür bir odada oyuncularla ve kamera arkası ekiple tek tek sohbet edecek ve hangi şartlarda çalıştıklarını soracak ‘Çalışanın geliri düşer’ Bakanlık müfettişlerinin data olmak için kendileriyle yaptığı görüşmeyi değerlendiren Avşar Film'in sahibi Şükrü Avşar, Taksim'deki yürüyüşün ardındaki Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı'ndan gelen müfettişler sektörde neler olduğunu çözümlemek için bizim şirketimizi de ziyaret etti Sektörü denetliyorlar Biz de 'Buyrun gelin, inceleyin' dedik İnşallah yapımcılar için de, oyuncular ve teknik takım için de şartlar düzelir fakat ben sektörün bu sistemde düzene girebileceğini düşünmüyorumdiyerek şöyle devam etti: Çünkü bizim işimiz saatli, vardiyayla yapılacak bir iş yok Mesela gece çekimleri yapılıyor ya da bir bölümü 5 günde yetiştirmemiz gerekiyor, '8 saat bitti, ben işi bırakıyorum' diyemezsin fakat 13 bölümü aylar önce başlayıp çekersin o vakit olur, fakat o haftanın dizi bölümünü 5 günde ve her gün 8 saat çalışıp nasıl yetiştirebilirsin ancak? Avrupalı, Amerikalı dizilerini aylar öncesinden çekmeye başlıyor Ayrıca biz de herkes öteki sektör çalışanlarına tarafından yüksek vergi alıyor Eğer çalışma saati vardiyalara bölünürse otomatik olarak sektör çalışanlarının da ücreti düşer çok karışık bir koşul, biz de neler olacak diye bakıyoruz Türkiye’de 4 saat Avrupa’da 45 dakika RTÜK göre 14 Avrupa ülkesi üstünde yapılan araştırmada dizilerin sıradan 45 dakika sürdüğüne uyarı çekilmişti Türkiye’de ise dizi süreleri 8090 dakika ya da uzun sürüyor Özetinin yayınlanmasıyla zaman 253 saate dek çıkıyor Reklamlar da eklendiğinde bu süre 4 saate tırmanıyor  

Üst Alt