Son Konu

Dogecoin Nedir, Nasıl Alınır?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
dogecoin-nedir-nasil-alinir-1613160248.jpg

Birinci olarak 2013 yılında latife gayeli olarak geliştirilen Dogecoin, elbet son periyotların en çok konuşulan kripto para ünitelerinden biri. Elon Musk'ın yaptığı paylaşımlar sonrası pahasına bedel katan tanınan kripto para, şu anda kripto para borsalarının en çok ilgi gören coinlerinden biri pozisyonunda bulunuyor.

Hal bu türlü olunca, mevzuya uzak olan lakin bir yerden başlamak isteyenler "Dogecoin nedir?" ve "Dogecoin nasıl alınır?" üzere sorulara cevap arar oldu. Dilerseniz gelin hiç vakit kaybetmeden hem bu soruların cevaplarına hem de Dogecoin'in kıssasına daha yakından göz atalım.

Dogecoin nedir?

78902bce0b6486d53efd522652aa2d346b4e12b1.jpeg

2013 yılında Portland, Oregon'da bir yazılımcı olan Billy Markus tarafından geliştirilen Dogecoin, Litecoin tabanlı bir elektronik para ünitesidir. Sembolü Ɖ ve kısaltması DOGE olan tanınan kripto para, birebir vakitte Shiba Inu cinsi köpekten esinlenilen logosuyla da tanınıyor.

Dogecoin, başlangıçta latife emelli olarak tasarlansa da kısa müddette büyük bir takipçi kitlesi kazanarak günümüzün en tanınan kripto para ünitelerinden biri haline geldi. Birinci plan, Dogecoin'i 100 milyar adetle sonlu tutmak olsa da daha sonrasında sınırsız Dogecoin arzına karar verildi.

Dogecoin nasıl alınır?
  • Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapın. Yerli ve yabancı kripto para borsalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
[*]Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın. [*]Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin. [*]Adım #4: Dogecoin'i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın.
Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapın

c860b4b0e6d7c2f0dbd0a96fb60f5dea712c7bfd.jpeg

Tıpkı Bitcoin ve Ethereum üzere önder kripto para ünitelerinde olduğu üzere Dogecoin satın almak için de bir aracı kuruma gereksiniminiz var. Burada dikkat etmeniz gereken en kıymetli nokta, üyelik oluşturacağınız kripto para borsasının Dogecoin'i listeleyip listelemediği olacaktır.

Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın

270093c8a0a62f863b58b949bc2dcac602bdc9d9.jpeg

Dogecoin'i listeleyen kripto para borsalarından birinde karar kıldıktan sonra burada üyelik oluşturmanız gerekiyor. Kaydolurken isminiz, doğum tarihiniz ve adresiniz üzere bilgileri vermeniz istenir. Birtakım borsaların doğrulama kimlik fotoğrafı üzere evraklar talep edebileceğini ve her platform için onay sürecinin farklı olacağını da unutmayın.

Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin

030fe75e4deaceeb4eeabcbf0bc0fa060c2aa252.jpeg

Profiliniz ayarlanıp doğrulandıktan sonra çevrimiçi cüzdanınıza para yatırarak süreç yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilgili borsanın 'Yatırma' kısmına gidin ve yatırmak istediğiniz fiyatı girin. Banka hesabınızdan havale yapabileceğiniz üzere Papara üzere alternatif uygulamaları da kullanabilir yahut direkt banka/kredi kartınızla süreç yapmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenekler, tercih ettiğiniz kripto para borsasına nazaran değişiklik gösterecektir.

Adım #4: Dogecoin'i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın

bd07e926529cfba4e177e7257dc6238f8e0cde6e.jpeg

Para yatırma süreciniz tamamlandıktan sonra Dogecoin satın almaya başlayabilirsiniz. Bunun için hesabınızı oluşturduğunuz ilgili kripto para borsasında Dogecoin yahut DOGE araması yapın ve ölçü girdikten sonra ödeme bilgilerini onaylayın. Şayet banka/kredi kartı aracılığıyla Dogecoin satın alıyorsanız 3D güvenlik doğrulamasını tamamlayın ve süreci sonlandırın. Satın aldığınız ölçüye bağlı olmak üzere belli bir kurulun aracı kurum tarafından alınacağını unutmayın.

Dogecoin alabileceğiniz yerli kripto para uygulamaları:
  • #1: Binance TR
  • #2: Bitexen
  • #3: Paribu
  • #4: Koinim
  • #5: Thodex
#1 Binance TR

6fadf3195b926ea2e819cd09c1e89212ae61156b.jpeg

Süreç hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, geçtiğimiz devirlerde ülkemize özel lokal borsası Binance TR'yi kullanıma sunmuştu. Binance teknolojisi ve güvenliğiyle donatılan Binance TR, Türkiye'deki kullanıcıların direkt banka kanalı üzerinden Türk lirası (TRY) yatırma ve çekme süreçlerini kolay kolay halledebilmesini amaçlıyor.

#2: Bitexen

745fa09b653d1532eb1937c8ced34ce221df1355.jpeg

'Kolay, emniyetli ve süratli kripto para alım satım platformu' teziyle yola çıkan Bitexen, ülkemizin önde gelen kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. Listelediği coin sayısıyla ön plana çıkan bu platformda, Dogecoin alım satım süreçlerinizi de meselesiz bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

#3: Paribu

3cef64b6b6ef94097e8b17e7f32e0ced4593459e.jpeg

2017 yılında sürece açılan Paribu da Dogecoin'i listeleyen yerli kripto para borsaları ortasında yer alıyor. 1,5 milyondan fazla kullanıcısı bulunan platform, günlük ortalama 800 milyon dolarlık süreç hacmiyle dikkat çekiyor.

#4: Koinim

504e4d8cc6aeef7184c7141dad8fabfe63ee9139.jpeg

2013 yılından beri süreç vermekte olan Koinim.com, Türkiye'nin en eski kripto para borsalarından biri olarak biliniyor. Platformda Dogecoin'in yanı sıra Bitcoin, Litecoin ve Ethereum üzere öteki öncü kripto para üniteleri de listeleniyor.

#5: Thodex

e50b09993785e8331aa7a5b682e8d4b2c635d9e7.jpeg

Eski ismiyle Koineks, yeni ismiyle Thodex, Türkiye'de FinCen MSB lisansı alan birinci kripto borsası olarak geçtiğimiz devirlerde dünyaya açılmıştı. Ülkemizde 400 binden fazla kullanıcısı bulunan Thodex de tekrar Dogecoin'e ek olarak öbür pek çok tanınan kripto parayı sitesinde listeliyor.

Dogecoin alabileceğiniz yabancı kripto para uygulamaları:
  • #1: Binance
  • #2: Bitpanda
  • #3: Kraken
  • #4: Bittrex
#1: Binance

01eea8ecd5407ebc1c479d802645ad2f85ef3c05.jpeg

Dünyanın başkan kripto para borsası Binance, dijital varlıklarda süreç yapanların ziyaret ettiği birinci platform olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe lisan dayanağının de bulunduğu platformda Dogecoin'in yanı sıra yüzlerce farklı coin, farklı paritelerde listeleniyor.

#2: Bitpanda

3e46fce19cf29e6f43375838e8070fc2791a5b15.jpeg

Bitpanda, Ekim 2014'te kurulmuş bir Avusturya borsasıdır. Platformda çeşitli ödeme prosedürleriyle Doge ve başka kripto para ünitelerinin alınıp satılmasına imkân sağlanıyor. Tıpkı Binance üzere Bitpanda'da da Türkçe lisan takviyesi bulunuyor.

#3: Kraken

32668806b25eff04dc0c20dbdce186ed84186489.jpeg

2011 yılında kurulan ABD merkezli bir kripto para borsası olan Kraken, kredi kartı yahut banka havalesi yoluyla para yatırmanıza imkan sağlıyor. 7 temel para ünitesinin yanı sıra kripto varlıklarınızı plaforma yükleyerek süreç yapmaya başlayabilirsiniz. Türkçe lisan dayanağının bulunduğunu da belirtelim.

#4: Bittrex

58c3bd2d0fc919b36971f50a0accc396ea54872d.jpeg

Bittrex, son yıllarda popülerliğini artıran ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. DOGE / BTC paritesinin sunulduğu bu platformda, Doge satın alabilmek için Bitcoin satın almanız ya da Bitcoin yatırmanız gerekiyor. Bu nedenle yeni başlayanlar için karışık bir platform olduğu söylenebilir.

Üst Alt