Son Konu

Doğum kontrol hapları tehlikeli mi?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Doğum yoklama haplarının günümüz çağdaş yaşantısının önemli ve ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirten uzmanlar, doğum teftiş haplarıyla ilgili doğru aşina yanlışları açıkladı… İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve

Doğum yoklama haplarının günümüz modern yaşantısının kayda değer ve ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirten uzmanlar, doğum denetim haplarıyla ilgili içten tanıdık yanlışları açıkladı…
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof Dr Faruk Buyru, doğum kontrol haplarının en manâlı bağlı etkisinin, atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanma riskini artırması olduğunu belirterek, “Normal toplumda 10 binde 510 aralarında toplardamar tıkanıklığıiltihabı riski vardır Bu tehlike düşük dozlu doğum kontrol hapı kullananlarda, 23 kat artarak 10 binde 1020 ’ye çıkar dedi
Doğum yoklama hapı kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulunan Buyru, son 50 yıldır modern hayatın ayrılmaz bir parçası olan doğum kontrolünün, büyük bir oranda ilaçlarla sağlandığını söyledi
Günümüzde genç kızların erken yaşta cinsel hayata başladığını, böylece de beğenilmeyen gebeliklerin önlenmesinin daha fazla ağırlık kazandığını açıklayan Buyru, erken gebeliklerin yüzde 80 ’den fazlasının istenmeyen gebelik olduğunu, evlilik yaşının gecikmesinin de beğenilmeyen gebelik riskinin artışına niçin olduğunu belirtti
Yeni cins doğum denetim haplarında, östrojen dozu azaltılarak, ast etkisi daha az olan progesteronlar (yumurtalıklar göre salgılanan bir cinsiyet hormonu) kullanılmaya başlandığını kaydeden Buyru, bu durumun da alt etkilerin azalmasını sağladığını bildirdi
Eski nesil doğum yoklama haplarında görülen kilo alma, tüylenme, kalp ve damar hastalıkları riskinde çoğalma gibi bağlı etkilerin ortadan kalkmasını sağladığını anlatan Buyru, “Yeni jenerasyon çağdaş haplardaki değişikliklerle alt etkiler azaltılırken, koruma dışı sağlık durumu yararlarının da olması amaçlanmıştır Kanama miktarının azaltılması, adet öncesi gerginliklerin önlenmesi, adet ağrılarının ortadan kaldırılması bu yararların başında gelmektedir diye konuştu
Damar tıkanıklığı
Doğum kontrol haplarının en kayda değer ast etkilerinin atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık riskini artırması olduğunu gösteren Buyru, bu alt etkilerin daha çok hapların içerdiği östrojen dozu ile ilişkili olduğunu ifade etti Atardamarlarda tıkanıklığın daha çok 35 yaş üstünde görüldüğünü söyleyen Buyru, şunları kaydetti:
“Sigara içmek de bu riski arttırdığından, 35 yaş üstünde olup sigara içenlerde doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır 35 yaş aşağıda olup sigara içenlerde doğum kontrol hapı kullanılabilir Toplardamarlarda tıkanma riski yaşla ilişkili değildir Bu bağlı etki doğum kontrol hapı kullanımının birincil yılında daha sık meydana kazanç ve hap kesilince risk de ortadan kalkar Başvuru Formu süresi uzadıkça tehlike azalır Alışılagelmiş toplumda 10 binde 510 aralarında toplardamar tıkanıklığıiltihabı riski vardır Bu tehlike, düşük dozlu doğum yoklama hapı kullananlarda 23 kat artarak 10 binde 1020 ’ye çıkar
Doğum yoklama hapı ile ilgili yanlış bilinenler
öte taraftan, doğum teftiş hapıyla ilgili halkın hatalı bilgilere sahip olduğunu kaydeden Buyru, bunları şöyle açıkladı:
Hatalı: “Doğum kontrol hapları kısır bırakır
Doğum denetleme hapları bırakıldıktan sonra gebe kalma oranı, kullanmayanlarla aynıdır Doğum denetim hapı kullanmış olmak hamile kalma şansını azaltmaz Hap bırakıldıktan hemen sonradan gebe kalınabilir
Hatalı: “Doğum denetim hapları kanser yapar
Doğum denetim hapları kanser riskini arttırmaz Aksine uzun süre hap kullananlarda rahim içi ve yumurtalık kanseri riski azalır Riskteki azalma başvuru süresi uzadıkça belirginleşir
Hatalı: “Doğum denetim hapları tüylenme yapar
Eski nesil doğum teftiş haplarının tüylenme yaptığı doğrudur Ancak günümüzde kullanılan doğum denetleme haplarının tümü tüylenme yapmadığı gibi, tüylenme ve ciltteki sivilcelerin tedavisinde kullanılan en etkin ilaçlardır Bu etkinin görülebilmesi için hapların 56 ay kullanılmaları gerekir
Yanlış: “Doğum teftiş hapları memede fibrokist ve kistlere niçin olur
Doğum denetim haplarının kullanımı, meme hastalıklarını azaltır Doğum teftiş hapı kullanımı ile meme kanseri riski aralarında bir ilişki yoktur Lüzum ağrılı adet görmenin tedavisi için, gerekse korunma amacıyla doğum denetleme hapları buluğ çağı döneminde de rahatlıkla kullanılabilir
h 3Doğum kontrol hapları tehlikeli mi?

Üst Alt