Son Konu

Doğuş Üniversitesi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Doğuş Üniversitesi

Doğuş Üniversitesi başarılı öğrencilerine ikinci bir dalda eğitim olanağı vermektedir Eğitim gördükleri bölümde ikinci yarıyıl sonunda Genel Not Ortalaması (GNO) asgari 300 olan öğrenciler çift anadal için başvurabilirler Bu ihtimal doğruca açıklanmış bulundukları bölümün yanısıra ikinci bir bölümden de lisans ya da mühendislik diploması alabilirler İkinci anadalı galibiyet ile bitirenlere açıklanmış oldukları bölümün diploması yanısıra İkinci Anadaldiploması verilir Üniversite sınavlarına giren Lise öğrencilerinin, büyük bir çoğunluğunun istedikleri bölümleri kazanamadıkları veya yanlış yercihler yaptıkları bilinen bir gerçektir Doğuş Üniversitesi bu gibi öğrencilere, Doğuş Üniversitesi' nin herhangi bir birimprogramı' nda, hazırlık açık havada en düşük bir en fazla iki yarıyıl başarılı bir öğrenim sürdürdükten sonradan başka bir programa veya bölüme geçme şansı vermektedir Aynı dilekçe, Türkçe programdan İngilizce programa ya da İngilizce programdan Türkçe programa vermek isteyenler için de yapılmaktadır Doğuş Üniversitesi'nin öğrenim dili İngilizce olmasına karşın İşletme ve Endüstri Mühendisliği bölümleri altında Türkçe eğitimöğretim yapan bölümler de bulunmaktadır Belli Başlı dilde eğitim bakmak isteyenlere sunulan bu programlar İngilizce programların içerikleriyle paralellik göstermektedir

Tarihçe

Doğuş Üniversitesi, 1974 yılında sabit, İstanbul' un en eski özel okullarından biri olan Doğuş Okullar Grubu'nun son halkası olarak 1997 yılında eğitimöğretim yaşantısına Kadıköy' ün Acıbadem semtinde başlamıştır Bugün Doğuş OKULLAR Grubu, anaokul, ilköğretim, lise, fen lisesi ve üniversitesiyle modern eğitimöğretim faaliyetlerini sürdürmekte ve yarının Türkiye'sini yönetecek olan Atatürkçü gençliği yetiştirmeye devam etmektedir

Yurt ve Barınma

Doğuş Üniversitesi'ne bağlı bir yurt bulunmamaktadır oysa Doğuş Üniversitesi İstanbul'un Anadolu yakasında şehrin içinde bir üniversite olduğundan öğrenciler şehrin herhangi bir yerinde kiraladıkları evlerle barınma sorununu zahmetsizce çözebilmektedirler Keza bir çok özel ve devlet yurtları da Doğuş Üniversitesi öğrencilerinin barınma sorununu çözdükleri yerler arasındadır

Kütüphane

Doğuş Üniversitesi kütüphanesi 14 bin civarında kitapla öğrencilere hizmet vermektedir Haftaiçi 08:45 17:30 saatleri aralarında açık olan kütüphaneden öğretim elemanları 30 gün süreyle en çok 5, yüksek lisans öğrencileri 15 gün süreyle en fazla 3, ön lisans ve lisans öğrencileri 15 gün süreyle en fazla 2 kitap ödünç alabilirler Kullanıcı isterse ve kitap başka bir kullanıcı kadar istenmiyorsa ödünç aldığı bir kitabın süresini iki kere uzattırabilir Kütüphane kataloğu internete açıktır Kullanıcılarımız, istedikleri herhangi bir yerdeki internet sağlayıcıdan kütüphaneye erişebilmekte ve kütüphane web sitesinde verilen hizmetlerden yararlanabilmektedir

Teknoloji

FİZİK ve KİMYA LABORATUVARLARI Doğuş Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ilk iki dönemde esas fizik ve kimya dersleri görmektedirler Bu öğrenciler derslerde gördükleri teorik konuları laboratuvarda deneyler yaparak pekiştirme olanağı bulabilmektedirler Laboratuvarlar, günümüzün çağdaş teçhizatlarıyla donatılmıştır Fizik laboratuvarında mekanik ve elektrik konularıyla ilgili öbür deneyler yapılmakta ve öğrencilerimiz konularıyla ilgili birebir uygulamalar yaparak elde ettikleri verileri bilgisayar ortamında işleyebilmektedirler Emniyet ve hijyene fazla tartma bahşedilen kimya laboratuvarında öğrenciler iki şahsiyet gruplar halinde dağıtılmış kimyasal reaksiyonları inceleyebilmektedirler CADSIRÇA LABORATUVARI CADSIRÇA (Computer Aided Design Computer Aided Manufacturing) (Bilgisayar Destekli Tasarım Bilgisayar Destekli Imal) Laboratuvarında yer alan Denford MIRAC PC ve TRIAC PC CNC tezgahları sayesinde, öğrencilerimiz CNC programlamanın temellerini dilekçe yoluyla öğrenme şansına sahiptirler Öğrenciler bilgisayar ortamında tasarladıkları objeleri (parçaları) veya özel kodlama tekniklerini kullanarak oluşturdukları programları bu makinelere transfer etmek suretiyle, hakiki anlamda üretim yapabilmektedirler Denford CNC tezgahlarının laboratuarlarımızda tatbik amaçlarından bir diğeri ise bu tezgahların yaratılan denetim amaçlı yazılımlara ve PLC (Programlanabilir Teftiş Organı) uygulamalarına test platformu oluşturmasıdır ELEKTRONİK LABORATUVARI Doğuş Üniversitesi'nde yer alan elektronik laboratuvarındaki eğitim materyalleri ile yazılım ve ekipman olarak kullanılarak öğrenciler ikili gruplar halinde uygulamalı çalışmalar yapabilmektedir

Beslenme

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını geçirebilmeleri için üniversitede her türlü sıcak, soğuk gıda ve içecek çeşitlerinin bulunduğu bir kafeterya, sıcak yemek yemek servisinin yapıldığı bir yemekhane ve havuz kafeterya bulunmaktadır

Afiyet

Üniversitede öğrencilerin sağlık durumu sorunlarına yardımcı olmak için 2 revir bulunmaktadır ve bu revirlerde 1 hekim ile 2 hemşire görevlidir

Kampus Hayatı

Üniversite bünyesinde, kapalı yüzme havuzu, fitness center, kapalı spor salonu, masa tenisi salonu, iki kafeterya, yemekhane, öğrenci clubevi, konferans salonları, amfiteatr, çok amaçlı salon ve radyo istasyonu bulunmaktadır

Ulaşım

Doğuş Üniversitesi merkezi konumuyla ulaşımın basit olduğu bir üniversitedir İstanbul'un her yerinden üniversiteye ulaşım mümkündür Öğrenciler Kadıköy ve Üsküdar ilçe merkezlerine 2 km uzakta olan Doğuş Üniversitesi'ne Kadıköy, Üsküdar ve Bostancı istikametine dışarı giden otobüs ve minibüsler ile kolayca ulaşılabilmektedir

Burslar

Doğuş Üniversitesi'nde geniş burs imkanları bulunmaktadır: Kontenjan Bursu: Her sene saptama edilen öğrenci kontenjanının % 15'i oranında üniversitenin programlarına burslu öğrenci alınmaktadır Burslu öğrenci kontenjanları o yılki ÖSYM kılavuzunda belirtilmekte olup burslu öğrenciler ÖSS Sınavı sonuçlarına tarafından tercihleri doğrultusunda ÖSYM'ce belirlenmektedir Sağlanan burs yalnızca öğrenim ücretini kapsamakta olup, karşılıksızdır Burs, hazırlık sınıfında da verilir ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam eder Yıl sonu genel anekdot ortalaması 400 üzerinden 200'nin altına akıl burs kesilir Ama ertesi yıl genel anekdot ortalaması yeniden 200'nin üstüne çıkınca burs yeniden devam eder Başarı Desteği: Doğuş Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilerden ÖSS sınavında Türkiye genelinde birincil 5000 içinde yer alanlara 9 ay süre ile öbür miktarlarda, galibiyet desteği adı altında, öğrenim bursu desteği verilmektedir Burs, öğrencilerin üniversitedeki öğrenimleri boyunca ve genel not ortalamaları 400 üzerinden 200'nin altına düşmediği sürece olağan öğrenim süreleri içinde devam eder Başarı Bursu: Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye kadar ücretli olan öğrenciler galibiyet bursu alabilirler Akademik yıl sonundaki genel not ortalamasını 400 üzerinden 300 ve üzerine çıkaran her öğrenciye o yılı izleyen öğretim yılı ücretinden Mütevelli Heyeti'nce akademik yılın başında duyuru edilen kriterlere kadar % 10 ile % 100 aralarında indirim yapılmaktadır

Kulüpler

Atatürkçü Hafıza Kulübü
Bilişim Kulübü
Briç Kulübü
Body ve Fitness Kulübü
Dans Kulübü
Doğa Sporları Kulübü
Doğuştan Olan Fenerbahçeliler Kulübü
Edebiyat Kulübü
Endüstri Mühendisliği Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü
İşletme Kulübü
Müzik Kulübü
Radyo Kulübü
Satranç Kulübü
Su Sporları Kulübü
Tiyatro Kulübü
Turizm Kulübü
Milletlerarası İlişkiler Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
Ingiliz Dili ve Edebiyati (Burslu) (DİL)
Ingiliz Dili ve Edebiyati (%50 Burslu) (DİL)
Psikoloji (EA)
Psikoloji (Burslu) (EA)

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Ekonomi ve Finans (EA)
Ekonomi ve Finans (Burslu) (EA)
Ekonomi ve Finans (%50 Burslu) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Burslu) (EA)
Işletme (Türkçe) (EA)
Işletme (Türkçe) (%50 Burslu) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)

Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (%50 Burslu) (SAY)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (SAY)
Elektronik ve Haberleşme Müh (Burslu) (SAY)
Elektronik ve Haberleşme Müh (%50 Burslu) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Türkçe) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Türkçe) (%50 Burslu) (SAY) *

Üst Alt