Son Konu

dua etmenin amacı nedir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Allah'a Samimi Dua Etmenin Onemi

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm Oyleyse, onlar da Benim cağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler Umulur ki irşad olurlar (Bakara Suresi, 186)

“Cağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek anlamlarına gelen dua, Kuran’a gore “kulun butun benliğiyle Allah (cc)’a yonelmesi ya da “gucu sınırlı ve sonlu bir varlık olan insanın, sınırsız ve sonsuz kudret sahibi olan Rabbimiz'in karşısında aczini hissederek yardım dilemesidir Allah (cc), Kuran’ın pek cok ayetiyle kullarını Kendisi’ne sığınıp yardım dilemeye cağırmış ve “ Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? (Furkan Suresi, 77) ayetiyle bu ibadetin onemini hatırlatmıştır

İnsan acz icerisinde yaratılmıştır Yaşamak icin her an Allah (cc)’ın kendisine ihsanda bulunmasına ve nimet vermesine muhtactır Allah (cc) ise, insana şah damarından daha yakın olan, herşeyi bilen, işiten ve sonsuz guc sahibi olandır Kullarına karşı sonsuz şefkat sahibi ve merhametli; Rahman ve Rahim olandır İnsanı icerisine duştuğu her sıkıntı ve yokluktan kurtaran, iman eden kullarının kalplerine huzur ve guven duygusu veren, muminler icin her an hayır ve guzellik yaratandır

İnsanın Rabbimiz'i bu sonsuz guzellikteki isimleriyle tanıyıp gereği gibi takdir edebilmesi, yaşadığı her an Allah (cc)’a ne kadar muhtac olduğunu ve Allah (cc)’ın kudreti karşısındaki acizliğini en iyi şekilde kavramasını sağlar Bu ahlakı yaşayan bir insan her anını, kalbinde Allah (cc)’a yonelerek yaşar Verdiği her nimet icin yalnızca Rabbimiz'e şukredip, karşılaştığı her sıkıntı ve zorluktan kurtulabilmek icin de yine yalnızca sonsuz guc sahibi olan Allah (cc)’a sığınır İnsanın icinden gecirdiği tek bir duşunce bile Allah (cc)’tan gizli kalmaz Dolayısıyla samimi olarak Allah (cc)’tan bir istekte bulunmak icin insanın sadece duşunmesi bile yeterlidir

Ayrıca “ Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin (Nisa Suresi, 103) ayetiyle, Allah (cc) insanın her durumda ve her şartta Rabbimiz'i anıp O’na dua edebileceğini haber vermiştir Dolayısıyla Allah (cc)’a sığınıp dua eden ve O’ndan yardım dileyen bir kimse icin onemli olan, Allah (cc)’a karşı olan samimiyeti ve teslimiyetidir Bir ayette Allah (cc), samimiyetle Rabbimiz'e sığınan bir kimseye yardım edeceğini şoyle bildirmektedir:

Ya da sıkıntı ve ihtiyac icinde olana, Kendisine dua ettiği zaman icabet eden, kotuluğu acıp gideren ve sizi yeryuzunun halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az oğutalıp duşunuyorsunuz (Neml Suresi, 62)

Muminler hem dunya hayatları icin, hem de ahiretleri icin dua ederler Dua beraberinde tevekkulu de getirir Dua eden insan, karşısına cıkabilecek zor ya da kolay her turlu durumu, tum olayları, kainatın Yaratıcısı ve Hakimi olan Allah (cc)’ın takdirine bırakmış demektir Bir problemi cozmenin ya da onlemenin butun yollarının evrendeki tum kudretin sahibi olan Allah (cc)’a dayandığını bilmek, tum işlerin sonucunu Allah’tan beklemek ve sadece O’na dua etmek, mumin icin bir ferahlık ve guven kaynağıdır

Kimi insanlar ise yalnızca sıkıntı, zorluk ya da ihtiyac icerisinde olduklarında Allah (cc)’a sığınıp O’nun yardımını ister; ancak bu zorluklar ortadan kalktığında Allah (cc)’a karşı şukredici olmak yerine yuz cevirirler Kuran’da bu insanların gosterdiği samimiyetsiz tavır şoyle bildirilmektedir:

İnsana bir zarar dokunduğunda, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken Bize dua eder; zararını ustunden kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarara Bizi hic cağırmamış gibi donergider İşte, olcuyu taşıranlara yapmakta oldukları boyle suslenmiştir (Yunus Suresi, 12)

Oysa ki asıl makbul olan davranış, rahatlıkta da zorlukta da muminin surekli olarak aczinin ve Rabbimiz'e ne kadar muhtac olduğunun şuurunda olarak her işinde Allah (cc)’a sığınmasıdır Allah (cc)’a karşı boyle bir yakınlık icerisinde olan mumin, Allah (cc)’ın rahmetinden yana surekli umitvar bir tutum icinde olur Dunyada da ahirette de Allah (cc)’tan herşeyin en guzelini ve en hayırlısını umut eder

Bunun dışında bir davranış tarzı Allah (cc)’a karşı buyuklenmektir ki, Kuran’da bunun cezasının sonsuz cehennem olduğu bildirilir Gercek imanı yaşayanlar, Allah (cc)'a iman edip teslim olmuştur ve Allah (cc) mumin kullarına sonsuz rahmetinden vaat etmiştir Allah (cc)’ın, mumin kulları uzerindeki rahmeti Kuran’da şoyle bildirilmektedir:

İman edip salih amellerde bulunanlar ise; Biz şuphesiz onların kotuluklerini orteceğiz ve şuphesiz yaptıklarının en guzeliyle karşılık vereceğiz (Ankebut Suresi, 7)

Üst Alt