Son Konu

Düzce Çevre Bilgiler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Düzce Çevre Bilgiler TC Çevre ve Orman Bakanlığı Düzce İl Çevre ve Orman Müdürlüğü 08052003 tarih ve 25102 sayılı Devlete Ait Gazete de yayınlanan 4656 sayılı kanun gereği Çevre ve Orman Bakanlıklarının birleştirilmesi ile kurulmuştur Düzce İl Çevre ve Orman Müdürlüğü teşkilat yapısı İl Çevre ve Orman Müdürü ve buna alt; 1 Çevre Yönetimi ve Çevresel Tesir Değerlendirme Şube Müdürlüğü a Çevre Yönetimi Teknik Bürosu b Çevresel Tesir Değer Biçme ve Planlama Teknik Bürosu 2 AğaçlandırmaErozyon Kontrolü ve Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü a Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Mühendisliği b Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği c Fidanlık Mühendisliği 3 OrmanKöy İlişkileri Şube Müdürlüğü a OrmanKöy İlişkileri Mühendisliği 4 Yönetimsel ve Parasal İşler Şube Müdürlüğü 5 Döner Anapara Saymanlığı Şeklinde yapılanmıştır İlimiz genelinde Çevre Yönetimi ÇED ve Planlama Şube Müdürlüğümüz göre 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Yönetmeliklere göre teftiş ve izin verme çalışmalarına devam edilmektedir 2006 yılı içerisinde toplam 457 adet dükkan denetimi ve arazi incelemesi yapılmıştır İlimiz sınırları içerisinde 6 adet nehir, 1 adet baraj gölü ve 1 adet sulak alan bulunmaktadır İlimizde 20062007 ısınma döneminde uygulanacak yakacak programı konusunda 27072006 tarih ve 200607 nolu Mahalli Çevre Kurulu toplantısında, kullanılmasına müsade bahşedilen yakıtların özellikleri, kömür satış izini verilmesi için istenilen şartlar, yakma istemleri, motorlu taşıtlardan ve sanayi tesislerinden kaynaklanabilecek hava kirliliğinin önlenmesi için yapılması gerekenler, ısı yalıtımı, alternatif enerji kaynakları, sıcaklık şartları ve yakma saatleri, halkın bilgilendirilmesi ve denetim konularında karar küskün bu kararlar uygulanmaktadır İlimizde İl Afiyet Müdürlüğü tarafından Aziziye Mahallesi 1 nolu İstasyonda Hava Kirliliği (Partikül Madde ve Kükürtdioksit) ölçümleri yapılmaktadır Sağlık Durumu Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde; Ekim, Kasım ve Aralık (2006) aylarında yapılan ölçümlerin Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliğinde belirtilmiş Kış sezonu Ortalaması Sınır Değerlerini (Kükürtdioksit 250 µgm³ ve Havada Asılı Partikül Madde 200 µgm³) aşmadığı öğrenilmiştir Bunda ilimizde doğalgaz kullanımın başlamasının manâlı bir etken olduğu düşünülmektedir Bakanlığımızca Ülke çapında Hava Kalitesi İzleme Ağının yaygınlaştırılması dahilinde İlimizde Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu kurulmuştur id İlimizdeki sanayi tesislerinin hava kirliliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce aralıksız takip edilmekte ve denetlenmektedir 47 adet sanayi tesisi ve kuruluşa Emisyon İzni verilmiştir İlimiz Merkez ve D100 Karayolu üzerinde bulunan ve ara sıra bacalarından yoğun duman çıkışı olan ağaç kaplama fabrikaları kazan dairelerinde yakacak olarak ağaç kaplama atıkları ve odun parçaları kullanılmaktadır Yoğun duman çıkışı ise kazanların birincil yanma derhal olup çok kısa sürede adi emisyon seviyesindeki seyrine devam etmektedir Araçların egzoz gazları ölçümü 04082005 tarihinden itibaren İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce yapılmaktadır 2006 yılı içerisinde 12219 Adet Aracın Egzoz Ölçümü yapılmıştır Egzoz ölçümlerine devam edilmektedir İlimizde mevcut şart itibarı ile de Merkez ilçe ve civarında toplanan katı atıklar, geri kazanım sağlanmadan Çamköy mevkii Minik Melen Suyu kenarındaki alana dökülmektedir 2005 yılında Düzce Merkez, İlçe ve Belde Belediyelerini kapsayacak şekilde Katı Atık Uyumlu Depolama Sahası ve Bertaraf Tesisi ile ilgili yer seçimi yapılmıştır İlimiz Merkez İlçe Fındıklıaksu Köyü hudutları dahilindeki 8 heltarlık ormanlık alanda tesisin kurulması için 22082006 tarihinde Bakanlığımızca “ÇED Olumlu kararı verilmiştir Laf konusu saha ile ilgili 14062006 tarihinde Proje İhalesi Düzce Belediyesi Başkanlığı kadar yapılmıştır 2007 yılı içerisinde üretim ihalesi ve inşaat çalışmaları Düzce Belediyesi tarafından yapılacaktır Çevre ve Orman Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı aralarında 14101999 tarihinde imzalanan ‘’Çevre Eğitimi’’ konularında yapılacak İşbirliği Protokolü uyarınca İlimizde de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda ’Uygulamalı Çevre Eğitimi Pilot Projesi’’si 2006 yılında hayata geçirilmiştir Yapılan bu protokol dahilinde; Aziziye İlköğretim Okulu, Azmimilli İlköğretim Okulu, Bilgi İlköğretim Okulu, Fatih İlköğretim Okulu, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Hikmet Akın İlköğretim Okulu, Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, İrfan Öztürk İlköğretim Okulu Hamidiye İlköğretim Okulu, Yenimahalle İlköğretim Okulu, 23 Nisan İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu almak üzere 12 (on iki) adet proje okulu seçilmiştir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü faaliyet alanı içindeki iki adet tohum bahçesinde bakım, Çam kese böceği ile çaba, toprak işleme ve tohum toplama faaliyetleri gerçekleştirilmiştir Takriben 2 ton kozalak toplanmıştır İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüze emrindeki Düzce Fidanlığında 179000 adet muhtelif yapraklı fidan üretimi yapılmıştır 37500 adet ibreli tür fidan tüpe alınmıştır Fidanlık içerisindeki toprak işleme ve fidan repikaj çalışmaları tamamlanmıştır 2006 yılında toplam 15000 adet fidan vatandaş, halk kurum ve kuruluşlarına bedelsiz yayma yapılmıştır Yaklaşık 86000 adet fidan satışı yapılmıştır Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı alanını 2006 yılı içerisinde 5 birey ziyaret etmiştir Tabiat anıtı bitişiğinde ziyaretçilerin piknik ihtiyacını yerine getirmek üzere günübirlik piknik alanının ziyaretçilere açılması için faaliyetlere başlanılmıştır 2006 yılı içerisinde Efteni Yaban Hayatını Geliştirme Sahasına toplam 1000 adet sülün doğal hayat içerisine bırakılmıştır Yoğun kış aylarında yaban hayatının sürdürülebilmesi için toplam 7 ton yem alımı yapılmış ve yemleme çalışmaları kış ayları baştan başa devam ettirilmiştir Av yaban hayatını izlemek için 1 adet gözcülük yapma kulesi yapı edilmiştir Efteni Gölünün daha artı su tutma kapasitesini arttıracak sedde tamiratı yaptırılmış ve su tutma kapasitesi arttırılmıştır GÖLYAKA EFTENİ GÖLÜ YABAN HAYATINI GELİŞTİRME SAHASI Nesil: Su Kuşları Alanı: 764 Ha Düzceye Uzaklığı: 10 km Kayıt Tarihi: 14021992 SAMANDERE ŞELALESİ TABİAT ANITI Kuruluş:19121988 Alanı: 14 Ha Çavlan, Çağlayan ve Cadıkazanı gibi ilginç jeolojik özellikler yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir DEMİRCİÖNÜ TABİATI KORUMA ALANI Kuruluşu:12041994 Alanı: 430 Ha Düzce İli Akçakoca İlçesi sınırları içerisindedir Sahada kayın, gürgen, kestane ve meşe türlerinin yer yer saf yer yer karmakarışık meşçereler oluşturması bu özelliğe sahip ekosistemleri içerisinde doğal özelliği bozulmamış bir örnek olmasının yanı sıra zengin bir alt flora ve fauna potansiyeline sahip olmasıdır KURUGÖL A TİPİ MESİRE YERİ Kayıt Tarihi: 16012004 Alanı : 21,95 Ha Düzce’ye Uzaklığı: 15 Km NALBANTOĞLU A TİPİ MESİRE YERİ Tescil Tarihi: 13122002 Alanı: 14,05 Ha Düzce’ye Uzaklığı: 7 Km GÜZELDERE A TİPİ MESİRE YERİ Kayıt Tarihi: 05082003 Alanı: 15 Ha Düzce’ye Uzaklığı:22 Km Orman ve Köyİlişkileri (Orköy) Genel Müdürlüğü’nün esas amacı ormanların korunması,geliştirilmesi,işletilmesi ve genişletilmesi hedeflerine ulaşmasını sağlamak için,ormanların içinde ya da bitişiğinde yaşamış köy halkının kalkınmalarına katkıda bulunmak suretiyle bunların ormanlar üzerindeki negatif etkilerini azaltmaktırAmaca uygun bir şekilde orman içi ve orman bitişiği köyler çalışma kapsamına girmektedir Bu anlamda İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Orköy Şube Müdürlüğü kadar, ormancılık faaliyetlerine destek devretmek, orman alanları üzerindeki sosyal baskıyı azaltmak ,orman idaresi ve millet aralarında denge temin etmek amacı ile ormancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu ve sosyal sorunların yaşandığı bölgelerde ,2006 yılı için Sosyal Takviye Projesi çerçevesinde pilot il seçilen Düzce’de 212 aileye kredi yardımında bulunulmuştur Bu proje için Orköy Genel Müdürlüğü kadar ilimize ödev edilen 500000,00YTL ödenekle 192 aileye Güneş Enerjisi İle Su Isıtma Sistemi kredi yardımı olarak toplam 240000,00YTL,20 aileye de Süt Sığırcılığı projesi zarfında 259275,00YTL kredi kullandırılmış olup %100 gerçekleşme sağlanmıştır Güneş Enerjisi ile su ısıtmada orman tahribatının en üye indirilmesi, binlerce ağacın kesilmesinin önlenmesi takvim odun tüketiminin azaltılması ve ekolojik dengenin korunması amaçlanmaktadırGüneş enerjisi kredi yardımı eşdeğer taksit taksit 3 sene vadeli % 0(Sıfır) faizle uygulanan bir kredidir Süt Sığırcılığı kredisi yıllık %3 faizle uygulanan 6 sene vadeli ve 1 sene ödemesiz devresi olan idareli amaçlı bir kredidir  

Üst Alt