Son Konu

E Devlet şifresi nasıl alınır?

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
e-devlet-sifresi-nasil-alinir.jpg

E Devlet şifresi nasıl alınır sorusu, ülkemizde de teknolojinin gelişmesi ile kafa kurcalayan bir soru haline geldi. Resmi kurumlara gitmeden, internetten işlerimizi halletmemiz için sunulan E Devlet şifre ile giriş bölümü, E Devlet şifresi alma işini neredeyse zorunlu hale getiriyor. Bu nedenle E Devlet şifresi nereden alınır konusunu bilmeniz yararınıza olacaktır. Eğer hali hazırda bir şifreniz varsa da, bu sefer E Devlet şifre yenileme işlemi yapmanız gerekebildiğinden dolayı da yazımızda tüm bu konulara değineceğiz.

E Devlet, ülkemiz için neredeyse yeni sayılabilecek bir sistem. Bu nedenle E Devlet şifresi hakkında birçok soruyu bilememek çok normal. Yazımızın devamında E Devlet şifresi değiştirme, E Devlet şifresi ne kadar, E Devlet şifresi kaç haneli olmalı ve E Devlet şifresi alma internetten mümkün mü gibi soru işaretlerini de kafanızdan silmeye çalışacağız.
e-devlet-sifresi-nasil-alinir-rehber.jpg
E Devlet şifresi neye yarıyor?

E Devlet şifresi nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce, E Devlet şifresi vatandaşlarına bir takım hizmetler sunar. Bu hizmetler şöyle sıralanabilir:

1- Bilgilendirme hizmetleri

2- Ödeme işlemleri

3- Entegre elektronik hizmetler

4- Kamu kurumları arası bilgi ve belge paylaşımı

Yukarıdaki hizmetlerinn yanısıra E Devlet, vatandaşların kamu kurumları ile ilgili güncel ve doğru bilgilere tek adres üzerinden ulaşmasını sağlıyor. E Devlet şifresi ise bu olanaklara tek bir şifre ile kolaylıkla ulaşmamıza yardımcı oluyor. Bu tür hizmetler için sisteme E Devlet şifre ile giriş yapmak yeterli.
e-devlet-sifresi-nasil-alinir-anlatim.jpg
E Devlet şifresi alma internetten mümkün mü?

Henüz yeni bir hizmet olması dolayısıyla, E Devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı herkeste net olmayabiliyor. Bu nedenle E Devlet şifresi alma internetten mümkün mü, değil mi öğrenmemiz gerekiyor.

E Devlet şifresi, kişinin kişisel bilgilerine dair birçok kapıyı araladığı için güvenlikli olması çok önemlidir. Bu nedenle, her duruma karşı, şifreler sadece PTT şubelerinden alınabiliyor. PTT’den almak için de kimlik ve şahsen başvuru gerekli.

Bunun dışında ise E devlet şifre yenileme ve E Devlet şifre değiştirme gibi işlemler internet üzerinden güvenle yapılabiliyor.
e-devlet-sifresi-nasil-alinir-gorsellerle.jpg
E Devlet şifresi nereden alınır?

Hayatımızı kolaylaştıracak birçok işlemi, E Devlet sistemi üzerinden yapabiliyoruz. Bu yüzden E Devlet şifresi öğrenme artık bir gereklilik olmuş durumda. E Devlet şifresi nereden alınır sorusunun cevabını bu başlıkta inceleyeceğiz.

Öncelikle E Devlet şifresi alma internetten mümkün değil. Yapmanız gereken, kimliğiniz ile beraber, size yakın bir PTT şubesine gidip şifrenizi almak. Yani şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.
e-devlet-sifresi-nasil-alinir-adim-adim.jpg
E Devlet şifresi alma işlemi nasıl gerçekleşir?

E Devlet şifresi nereden alınır sorusunu, yazımızın yukarıdaki konu başlığında inceledik. E Devlet şifresi nereden alınır öğrendiğimize göre, sırada E Devlet şifresi nasıl alınır öğrenmek var.

E Devlet şifresi nasıl alınır sorusuna cevap aslında çok kolay. Üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı bir kimliğinizi (pasaport, nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı) yanınıza alın ve size en yakın PTT şubesine gidin. PTT şubesine gittiğinizde, görevliye E Devlet şifresi alma istediğinizi söyleyin. Görevli gerekli işlemleri yapıp, şifrenizi size teslim edecektir.

Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken tek şey, şahsen başvuru yapmanız. Yani, E Devlet şifresini yalnızca kendiniz için alabilirsiniz. Ancak üzerinde “E Devlet şifresi almaya yetkilidir” ibaresi olan vekalet ya da vesayet belgeniz varsa onun aracılığıyla da belgenizi alabilirsiniz

İşte e Devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı bu kadar kolay.

Bu işlemi yaptıktan sonra E Devlet şifre ile giriş yapıp ardından, E Devlet şifre değiştirme işlemini kolayca yapabilirsiniz.
e-devlet-sifresi-alma.jpg
E Devlet şifresi ne kadar bir ücret karşılığında alınabiliyor?

E Devlet şifresi ücretsiz mi ya da E Devlet şifresi ne kadar soruları da merak edilen sorulardan. E Devlet şifresi almaya ilk defa gidiyorsanız PTT tarafından, “işlem masrafı” adı altında 2 TL ücret alınmaktadır. Bu ilk şifrenin sonrasında, herhangi bir nedenden dolayı alacağınız her şifre için ise 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Bunların dışında, E Devlet şifreniz için sizden yıllık bir ücret alınmıyor. Şifre için ödediğiniz ücret, sadece bir defaya mahsus olmakta.

Alınan bu ücret, E Devlet’e bir gelir olarak gitmemekte, sadece PTT tarafından işlem masrafı olarak alınmaktadır.
e-devlet-sifresi-alma-adimlari.jpg
E Devlet şifresi kaç haneli olmaktadır?

Sisteme, E Devlet şifre ile giriş yaptığınızda, sistem size şifrenizi değiştirmek isteyip istemediğinizi sorar. E Devlet şifresi değiştirme işlemi için E Devlet şifresi kaç haneli olmalıdır, bilmek gerekebilir.

E Devlet şifresi nasıl alınır, yazımızın yukarıdaki konularında anlatmıştık. Peki, E Devlet şifresini aldıktan sonra yeni oluşturacağımız şifre nasıl olmalıdır?

Bir E Devlet şifresi en az 8 karakterden oluşmaktadır yani en az 8 haneli olmalıdır. Bundan dolayı bu uzunlukta ve tekrar hatırlanması kolay bir şifre seçmenizi tavsiye ederiz.
e-devlet-sifresi-alma-islemi.jpg
E Devlet şifresi ile giriş nasıl yapılır?

E Devlet şifresi nereden alınır ve E Devlet şifresi nasıl alınır sorularını yukarıda yanıtlamıştık. Peki, bu işlemleri yaptıktan sonra sıradaki adım ne? Tabiki, E Devlet şifre ile giriş yapmak.

E Devlet şifre ile giriş yapmak oldukça kolay bir işlem. Ancak biz size adım adım açıklayacağız.

1- İlk olarak yapmanız gereken E Devlet resmi sitesini açmak. E Devletin resmi sitesi ise:

2- Siteyi açtıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
e-devlet-sifresi-alma-nasil-olur.jpg
3- Açılan sayfada istenen bilgileri doldurun ve ardından “Sisteme Giriş Yap” butonuna basın.
e-devlet-sifresi-nereden-alinir.jpg
Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda E Devlet şifre ile giriş işlemini yapmış olacaksınız.

E Devlet şifremi unuttum seçeneği kullanımı nasıl yapılır?

E devlet şifresi nasıl alınır yukarıda bahsetmiştik. Peki, “E devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım?” diyorsanız  E devlet, bu tür durumlar için de bir çözüm sunmakta. Bu çözüm “E Devlet şifremi unuttum” butonu.

E Devlet sitesine girip, giriş sayfasını açtığınızda, karşınıza çıkan ekranda “E Devlet Şifresi” kutucuğunun altında “Şifremi Unuttum” butonu bulunmaktadır. E Devlet şifremi unuttum butonunun aşamaları 7 maddeden oluşuyor:

1- Başlangıç

2- Kimlik No

3- Kimlik Detay

4- İletişim Bilgisi

5- Güvenlik Kodu

6- Şifre Oluşturma

7- Bitiş
e-devlet-sifresi-nereden-alinir-anlatim.jpg
Öncelikle “Şifremi unuttum” kutucuğunu işaretleyin ve devam butonuna tıklayın.

Ardından sizden istenen kimlik tipi, T.C. kimlik no, cüzdan no, bir yakınınıza ait T.C. Kimlik No bölümlerini tamamen doldurduktan sonra, sayfanın altından bulunan güvenlik kodunu girip işleme devam edin.

Sonrasında açılacak sayfada anne adı, baba adı ve kayıt no bilgilerini eksiksiz girip devam edin.

Son olarak cep telefonunuz ile doğrulama kodunu doğrulayın.

Bütün bu işlemleri eksiksiz ve doğru yaptığınızda, E Devlet şifre yenileme işlemini başarıyla yapmış olacaksınız.
e-devlet-sifre-yenileme.jpg
E Devlet şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır?

E Devlet şifresi çok önemli ve gizli olması gereken bir şifredir. Bu nedenle şifrenizi üç ayda bir değiştirmeniz tavsiye edilmektedir. E Devlet şifre ile giriş nasıl yapılır, yazımızın yukarıdaki konularında anlatmıştık. Peki, E Devlet şifre yenileme işlemi nasıl yapılır? Gelin beraber inceleyelim.

E Devlet şifre yenileme yani değiştirme işlemi için atmanız gereken ilk adım sisteme giriş yapmaktır. E Devlet şifre ile giriş yaptıktan sonra isminizin yazdığı butona tıklayın ve açılan sütunda “Şifremi Değiştir” butonuna tıklayın.
e-devlet-sifre-yenileme-adimlari.jpg
Ardından açılan sayfada, E Devlet şifrenizi değiştirmek için üç farklı yol çıkacaktır. Bu yollar, PTT şubesinden yeni şifre alma, e-posta doğrulayarak şifre değiştirmek ve cep telefonunuzu doğrulayarak şifre değiştirmek. Bu işlemlerden size en uygun olanı seçerek işleminizi bitirebilirsiniz. Ardından E Devlet şifre değiştirme işlemi başarıyla gerçekleşmiş olacaktır.

E devlet şifre yenileme işlemini yaparken, şifrenizin, en az 8 karakterden oluşması, içinde harf ve rakamların bulunması, şifrenin sahibinin T.C. kimlik numarasının veya doğum yılının olmaması ve kullanılan son üç şifreden farklı şifre seçilmesi gerekmektedir.
e-devlet-sifre-ile-giris.jpg
E Devlet şifresi alma ücretsiz bir şekilde gerçekleşebilir mi?

E Devlet şifresi nereden alınır ve E Devlet şifresi nasıl alınır, yazımızın yukarıdaki başlıklarında konuşmuştuk. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi E Devlet şifresi alırken PTT’nin işlem masrafı adı altında aldığı 2 TL gibi bir ücret var. Bu nedenle ilk E Devlet şifrenizi PTT’den almak zorunda olduğunuz için bu miktarı karşılamanız gerekiyor.

Ancak E Devlet şifre yenileme işlemini internet üzerinden ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.
e-devlet-sifre-ile-giris-yapma.jpg
E Devlet şifresi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

E Devlet şifresi, her kişi için ayrı ve özel olmalıdır. Çünkü bu şifre ile kurumlarda bulunan bütün kimlik bilgilerinize ulaşım sağlanabilmektedir. E Devlet şifresinin kullanımı ile ilgili bazı platformlarda yanlış bilgiler yayılabilir. Bu nedenle şifreniz ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri sizin için listeledik.

1- E Devlet şifreniz asla kaybolmaz. İsteğiniz ve bilginiz haricinde şifrenizin değiştirilmesi ya da kapatılması mümkün değildir. Şifreniz ile sisteme çok uzun süredir giriş yapmamış olsanız bile şifreniz aynı kalmaktadır. Geçersiz olması söz konusu değildir.

2- Bilgilerinizin güvenliği için E Devlet sistemi, üç ayda bir şifrenizi değiştirmeniz gerektiği hakkında uyarır. Ancak değiştirmek istemiyorsanız eski şifrenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

3- E Devlet şifresi her kişi için özeldir ve şifreyi başkalarıyla paylaşmamanız gerekmektedir. Kredi başvurusu, anket, iş alımı ve benzeri işler için E Devlet şifresi verilmez. Bu kişilere karşı dikkatli olun ve bilgilerinizi vermeyin.

4- E Devlet Kapısı çalışanları sizi arayarak şifrenizi sormaz. Kendini bu şekilde tanıtan kişilere inanmayın ve bilgilerinizi vermeyin.

5- İnternette, E Devlet şifresi al adı altında bilgilerinizi isteyen sitelerden uzak durunuz.

E Devlet sistemi nispeten yeni bir sistem olduğu için bu tarz önlemleri almak gerekiyor. Eğer bu alanlarda dikkatli olursanız, şifrenizi güvenle kullanabilirsiniz.

Yazımızda, E Devlet şifresi alma işlemi nasıl gerçekleştirilir ve E Devlet şifresi nereden alınır gibi E Devlet şifresi hakkında sorulabilecek soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarız artık E devlet şifre konusundaki her şey sizin için daha kolay olmuştur.

Üst Alt