Son Konu

Ebu Ahmed El-Kalanisi Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
EbU Ahmed ElKalanisi

Evliyanın buyuklerindendir Adı Musab bin Ahmed bin Musab, kunyesi EbU Ahmed, nisbesi esSUfi elKalanisidir Bağdatta doğdu Aslen Mervlidir Zamanındaki buyuk velilerin sohbetlerinde bulundu 883 (H270) senesi hac icin gittiği Mekkei mukerreme donuşu vefat ettiEcyad denilen yerde defnedildi

Cuneydi Bağdadi ve Ruveym bin Ahmed hazretlerinin sohbet arkadaşıydı Bircok velinin yetişmesinde ve insanların ihlas kazanmasında her işi Allahu tealanın rızası icin yapmalarında emeği gecti Onun mumtaz secilmiş talebelerinden olan EbU Said İbnulArabi, Kuzey Afrika ve Endulus, (İspanya) muslumanlarının ihlaslarını yani her şeyi Allahu tealanın rızası icin yapma arzularını arttırmak icin ziyadesiyle gayret sarfetti

EbU Said, batı İslam aleminde, Cuneydi Bağdadi ve EbU Ahmed Kalanisi gibi evliyanın buyuklerinden aldığı feyz ve bereketleri sactı İnsanların kalplerini aydınlattı Munebbih elMısri de Kalanisinin talebeleri arasındaydı

EbU Said elArabi; Olunceye kadar elKalanisinin sohbetinde bulundum Onun altın ve gumuşten bahsettiğini hic duymadım O, gunduz kazandığını gece fakirlere dağıtırdı buyurdu

EbU Ahmed Kalanisi hazretleri dualarında; Ya Rabbi! Eğer yanında bir kıymetim varsa, benim canımı yolculuk esnasında ve iki yer arasında al! diye dua ederdi Hac donuşunde Mekkeden ayrıldıktan bir muddet sonra Hedif yakınlarında Ecyadda vefat etti ve oraya defnedildi

EbU Ahmed Kalanisi hazretleri buyurdu ki: Bizim yolumuzun esası uctur: İnsanlardan bir şey istememek, uzerimizde hakkı olanların haklarını yerine getirmek, kendimizi kimseden ustun gormemek

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt