Son Konu

Eda Nur Kaplan'a Cinsel Saldırıdan Gözaltına Alınan Şüpheliyi Mahkeme Bıraktı, Savcılık İtiraz Etti

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-15f43b1fcd159e6098815aaf3fef997f557f47d4.jpg

Başkentte intihar eden Eda Işık Kaplan'ın intiharıyla ilgili gözaltına alınan Yusuf G. çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından konutu terk etmeme isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı. Karara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Çankaya ilçesinde ablasıyla yaşayan ve 7 Ağustos'ta meskeninin penceresinden atlayıp hayatını yitiren 18 yaşındaki Eda Işık Kaplan'a cinsel atakta bulunduğu savıyla aranan Yusuf G. Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Ahlak Ofis Amirliği takımlarınca yakalandı.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde Ankara Adliyesi'ne getirilen kuşkulu, soruşturmayı yürüten savcıya tabir verdi.

Yusuf G. çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından konutu terk etmeme isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

Karara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelinin özgür bırakılmasına derhal itiraz etti. Sulh ceza hakimliğine sunulan itiraz dilekçesinde, “Şüpheliye isnat edilen hatanın vasıf ve mahiyeti, mevcut kanıt durumu, suça dair maddede yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak ilgili kararın kaldırılmasına ve kuşkulu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama buyruğu düzenlenmesine karar verilmesine kamu ismine itirazen talep olunur” denildi. Başsavcılıktan yapılan bir öbür açıklamada ise “Diğer kuşkulu M.A. hakkında Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı çıkarılmıştır” tabirlerine yer  verildi.

Ne olmuştu?

Eda Işık Kaplan, 7 Ağustos gecesi sabaha karşı ablası Güler Kaplan'ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi'nde 15'inci kattaki meskeninin balkonundan atlayarak hayatına son vermişti.

Eda Parıltı Kaplan'ın vefatıyla ilgili soruşturma başlatılırken, intiharından 1 hafta evvel 31 Temmuz'da da polise başvurarak, Mehmet A. ve Yusuf G.'nin kendisine cinsel taarruzda bulunduğunu tez ederek şikayette bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Olayla ilgili daha evvel gözaltına alınan Mehmet A. çıkarıldığı hakimlikçe "adli denetim hükümleri" uygulanarak hür bırakılmıştı.

Üst Alt