Son Konu

Eğitim Felsefesi Nedir? Eğitim Felsefesinin Temelleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Eğitim Felsefesi Nedir?

Eğitim felsefesi, bilim felsefesi veya sanat felsefesi gibi yeni bir disiplindir Ancak bu, eğitimin kendisinin veya insanların eğitimle ilgilenmelerinin, eğitim uzerinde duşunup konuşmalarının yeni ortaya cıktığı anlamına gelmez Tam tersine tahmin edilebileceği gibi eğitimin kendisi belki insanlık tarihi kadar eskidir Cunku tarihte ne kadar geriye gidersek gidelim herhalde oğluna hayatım devam ettirmesi, kazanması icin bildiği bir mahareti, (orneğin balık avlamayı), mesleği (orneğin duvarcılığı) oğreten bir baba; kızına ev işleriyle ilgili bir beceriyi (orneğin dikiş dikmeyi) oğreten bir anne vardı ve onlar bunu yaparken eğitimle ilgili bir faaliyette bulunmaktaydılar Aynı şekilde bildiğimiz en eski uygarlıklar olan Mısır ve Mezopotamya uygarlıkları uzerinde yapılan araştırmalar onların erken bir tarihten itibaren cocuklara aritmetiğin dort işlemini, yer olcmeyi vb oğreten hocalara ve bir okul sistemine sahip olduklarını gostermektedir

Ote yandan zamanımızda eğitimle ilgili faaliyetlerin gerek alan ve kapsam, gerekse onem ve değer bakımından tarihte rastlanmadık olcude arttığına şahit olmaktayız Bugun cağdaş toplumların hemen hepsinde ilk, hatta orta oğretim mecburidir Bu, toplumun butun uyelerinin hayatlarının belli bir doneminde uzun suren (ortalama 10 yıl) orgutlu bir eğitimden gectikleri anlamına gelmektedir Ozellikle gelişmiş Batı ulkelerinde orta oğretimden gecen insan sayısı bugun hemen hemen yuzde yuzlere, yuksek oğretim imkanı bulan genclerin oranı ise yuzde altmış, yetmişlere ulaşmaktadır Ote yandan yine gelişmiş Darı nelerinde sadece belli bir yaş donemi veya grubu icinde bulunan cocuklar ve genclerin değil, hemen her yaş donemi, yaş grubu icinde bulunan ceşitli meslek gruplarına ait insanların ceşitli bakımlardan surekli bir eğitime tabi tutulmalarının hic olmazsa ideal bir hedef olarak alındığını goruyoruz

Eğitime alınan insanların cinsiyetinde (Eskiden sadece erkeklerin eğitimden gecmesine karşılık kısa bir sure oncesinden bu yana onların yanında kızlar da eğitimin bir parcası olmuştur), sayısında (Eskiden toplumun belli kesimlerinin, yuksek sınıflara mensup grupların orgutlenmiş bir eğitimden gecmesine karşılık bugun toplumun butun sınıflarına ait butun uyeleri aynı eğitimi almaktadır), yaşında (Bugun yediden yetmişe kadar eğitim verilmektedir) gorulen bu değişmelerin yanında eğitim verilen alanların, programların iceriğinde de onemli değişiklikler gorulmektedir: İnsanlar bugun artık hem beden, hem ruh eğitiminden gecirilmektedir Onların hem zihinsel yetenekleri, hem de duygusal, heyecansal kabiliyetleri işlenmeye, geliştirilmeye calışılmaktadır Bunun yanında insanlara hem mesleki bilgiler, beceriler kazandırılmakta, hem de onların ahlaki, estetik değerler kazanmaları hedeflenmektedir Kısaca eğitimin alanı icine giren hedefler, amaclar, programlar bakımından da adeta sonsuz bir genişleme icinde bulunmaktayız Butun bunlara paralel olarak eğitim veren kurumların yapısında (aile, devlet, sendikalar, meslek kuruluşları), sayısında (resmi okullar, ozel okullar vb), eğitime ayrılan kaynakların kendisinde (hem devletin, hem ailelerin, vakıfların eğitime tahsis ettikleri kaynaklar) baş dondurucu gelişmeler gorulmektedir Son olarak eğitim araclarının, tekniklerinin kendisinde inanılmaz ilerlemeler (radyo, televizyon vb ile yapılan eğitim) kaydedilmekte Olduğunu da hatırlatalım

Üst Alt