Son Konu

Ekran Kartı Sevkiyatları %32 Arttı, AMD Pay Kazandı

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nvidia-ve-AMD-Ekran-Karti2.jpg

Jon Peddie Research tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, harici ekran kartı pazarı geçtiğimiz yıl boyunca büyük bir değişim gördü. Üretim ortakları tarafından sağlanan sevkiyatlar değerli ölçüde arttı. JPR, hem NVIDIA hem de AMD’nin toplam gönderilerinde yıllık bazda %32,2’lik büyük bir kar bildirdi.

Aynı vakitte AIB pazarının hacmi 2022 yılındaki düşük GPU fiyatları nedeniyle 12.4 milyar dolardan 8.6 milyar dolara düştü. Bu tüketiciler için uygun bir haber ve fiyatların süratle düştüğünü gösteriyor. Vakit zaman paylaştığımız üzere, 2022 yılının başlangıcıyla birlikte üretim ortaklarının ortalama satış fiyatları adım adım düşmeye devam etti.

JPR ayrıyeten ekran kartı pazarı için parlak bir gelecek görüyor. Intel’in 2023 yılına kadar AIB (Add-In Board) pazarına gireceğini biliyoruz. Analist şirket şu anda 46 milyar dolar olan pazar hacminin 2025 yılına kadar 57 milyar dolara çıkağını varsayım ediyor.

AMD-ve-Nvidia-Pazar-Payi-Ekran-Karti-GPU.jpg

AMD ve NVIDIA ortasındaki pazar hissesi da geçen yıl boyunca değişti. 2021 yılının birinci çeyreğinde AMD bağımsız GPU pazarında %20, NVIDIA ise %80 hisseye sahipti. 2022’nin birinci çeyreğinden itibaren pazar hissesi biraz AMD tarafına kaydı. Kırmızı ekip artık %24 pazar hissesine sahip ve NVIDIA %76’ya geriledi. Bu çok büyük bir değişiklik değil, fakat AMD’nin yıllardır GPU cephesinde gayret ettiğini düşünürsek kırmızı takım için epey kıymetli.

Genel olarak 2022 yılı harici GPU pazarı için bir toparlanma yılı olacak üzere görünüyor. Sevkiyatlar geçen yıldan bu yana değerli ölçüde arttı ve birebir vakitte fiyatlar da kıymetli ölçüde düştü.

Üst Alt