Son Konu

Elazığ'da depremzedeler yeni evlerine kavuşmanın heyecanını yaşıyor

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

24 Ocak 2020 yılında Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki zelzelenin akabinde, kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor.

Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 41 kişi hayatını kaybettiği bölgede, 25 binden fazla konut hasar gördü.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde 24 bin 83 konutun inşa edilmesi için harekete geçildi.

Yüzde 60'ı teslim edildi

Kent merkezinin yanı sıra köylerde yapılan 3 bin 375 tek katlı çelik konstrüksiyonlu konutların yüzde 60’ı hak sahiplerine teslim edildi.

Vatandaşlar, şimdilerde heyecanla bekledikleri çelik konstrüksiyonlu meskenlerine kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.

elazig_7669.jpg

Üstün sarsıntı güvenliği ile inşa edildi

İHA'nın transferine nazaran; ileri yapı teknolojisiyle inşa edilen konutlar, üstün sarsıntı güvenliği ve teknik özellikleriyle kırsaldaki vatandaşlara huzur ve inanç içinde tabiatla iç içe yaşama imkanı sunuyor.

elazig_4201.jpg

"İki yılda Elazığ’ın geldiği nokta güzel"

Depremden sonra devletin göstermiş olduğu tepkinin sahiden takdire şayan olduğunu belirten Selçuk Rençber, "Hız ve kurumlar bakımından gerçekten bir atak gösterdiler. İki yılda Elazığ’ın geldiği nokta hoş. Meskenler, kent, alt yapı çalışması çok hoş. Köy merkezinde doğdum büyüdüm. Köyümüz eski bir köy. Yapılan bu devrem meskenleri kusursuz. Sahiden kullanışlı. Konutun içi çok geniş, hoş, kullanışlı, serin ve ferah. Devletimizden Allah razı olsun” dedi.

elazig_2182.jpg

"İnanıyorum devletimiz su kasvetini da çözer"

Güzel bir çalışma olduğunu aktaran Rençber, "Büyük devlet tepkisi budur. En büyük eksikliğimiz sudur. Burada 30 konut var ve acele bir halde su deposu yapılması lazım. Köy merkezimizde su sorunu yok. Fakat zelzele konutları olduğu yerde çok büyük su ıstırabı var. Ben inanıyorum devletimiz bunu çözer. Çok büyük problemler ve çözülmeyecek şeyler değil” diye konuştu.

deprem_5360.jpg

"Devletimiz gereçten kaçmamış"

Evlerin çok hoş olduğunu lisana getiren Rençber, “Arkadaşlarım ve gelen konuklar satılık var mı diye soruyor. Çabucak alalım diyorlar. Zira yazlıkçılar bu konutlara hasta. Gelip buradan konut alalım, 3-4 ay tatil yapalım diyorlar. Yaz için çok hoş. Dışardan bakıyorsun küçük üzere görünüyor lakin gerçekten kusursuz kullanışlı. Devletimiz de materyalden kaçmamış. Kapı pencere sağlam. Duşakabin, tesisatı olsun çok hoş. Eksiklikler için yetkililer geliyor, notlarını alıyor” şeklinde konuştu.

deprem_1211.jpg

"Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin"

Depremzedelerden Salih Kellik ise “Evimiz çok şahane. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Meskenimiz çok hoş. Meskenimiz sarsıntıda yıkıldı. Allah’tan geldi. Devlet konutumuzu yaptı ve bizi içeri koydu” dedi.

deprem_4211.jpg

deprem_4291.jpg

deprm_1780.jpg

Üst Alt