Son Konu

Erdoğan, Putin Görüşmesinin Ayrıntılarını MYK'da A nlattı: 'İşgale de Yaptırımlara da Karşıyız'

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6cadfc1563a71b7b0f3167d559dcd64cc0591a5c.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin'le görüşmesine ait bilgi verdiği partisinin Merkez İdare Şurası (MYK) toplantısında, 'denge politikasını' sürdürecekleri iletisini vererek 'işgale de, yaptırıma da karşıyız' değerlendirmesini yaptı. Putin'e 'işgali gerçek bulmadığını'söyleyen Erdoğan, 'NATO'nun Rusya'nın toprak bütünlüğüne karşı kararlarına takviye vermeyeceklerini' de kaydetti.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Pazar günü Rusya Devlet Lideri Putin'le yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmesi ve taraflarla ilgili yürüttüğü telefon diplomasisi konusunda, parti idaresine bilgi verdi.

AKP kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran Erdoğan, Avrupa ülkeleri ve ABD'nin Rusya'ya kültür sanat alanında uyguladığı yaptırımlara sert reaksiyon gösterdi.

Bolşoy Balesi'nin gösterim iptalleri, orkestra şeflerinin mukavelelerini iptal edilmesi, Dostoyevski'nin de ortalarında bulunduğu Rus edebiyatının tanınmış isimlerinin yapıtlarının müfredatlardan çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, 'Bu, Nazi anlayışıdır. O devir yaşananlardan hiç mi ders alınmadı? Savaşı durdurmak için birtakım uğraşlar ortaya konur ancak işadamına, sanatkara bu türlü tavır alamazsın' görüşünü lisana getirdi.

"İşgali yanlışsız bulmadığımızı söyledim"

Yansıyan bilgilere nazaran Erdoğan, Putin'e Türkiye'nin Ukrayna'nın işgali konusundaki görüşlerini net bir lisanla anlattığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Kendisine bu işgali mutlaka hakikat bulmadığımızı söyledim ve Türkiye'nin Ukrayna kriziyle ilgili tezlerini anlattım. Ateşkes ilanından memnuniyet duyduğumuzu ancak kalıcı barışın ortaya konulmasının değerli olduğunu söyledim.'

Putin'i tekrar Türkiye'ye davet ettiğini anlatan Erdoğan, Ankara yahut İstanbul'da bir tepe de önerdiğini söz etti. Lakin, kısa vadede barış için ümitli olmadığını da vurguladı.

"Ukrayna'yı ikna ettik"

Erdoğan, yarın Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının, Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu'nun da iştirakiyle Antalya'da gerçekleştireceği doruğa ait yaşanan son dakika krizini de kendilerinin çözdüğünü söz etti. İki tarafın da birinci başta Antalya doruğu teklifini  kabul ettiğini, fakat daha sonra Ukrayna Dışişleri'nin bu görüşmeden vazgeçtiğini belirten Erdoğan, 'Biz ortaya girdik ve ikna ettik; tekrar kabul ettiler. Bu görüşme, krizin aşılması yolunda çok kıymetli bir adım olabilir' değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin istikrar siyasetini sürdüreceği iletisi veren Erdoğan, 'Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yanayız lakin NATO'nun Rusya'nın toprak bütünlüğüne ters bir kararına da dayanak vermeyiz. Tek taraflı bakışla barış gelmez ancak bu noktada Rusya'nın hudut güvenliği ile ilgili dertlerinin da giderilmesi gerekir' değerlendirmesinde bulundu.

Gıda eserleri taşıyan 30 Türk gemisinin Azak denizinden çıkışına müsaade istendi

Erdoğan'ın ayrıyeten, Putin'e başta ayçiçeği yağı ve buğday olmak üzere besin hususu taşıyan 30 Türk gemisinin Azak denizinden çıkışına müsaade verilmesi isteğini ilettiğini, Putin'in de gerekli talimatı vereceği karşılığını verdiğini aktardığı belirtildi.

Edinilen bilgiye nazaran toplantıda birtakım üyeler, Rusya'nın işgali durdurup kendi hudutlarına çekilmesi, Donbas bölgesinin ilhakının Türkiye için Kırım'ın ilhakı ile tıpkı manaya geleceği görüşünü lisana getirdi.

Toplantıda ayrıyeten, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik yaklaşımından vazgeçmesinin muahede yolunu açabileceği değerlendirmesi yapıldı.

Üst Alt