Son Konu

Esas Film Şimdi Başlıyor! Ankapark Alacaklıları Kapıya Dayandı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d84e27735e07eca0cb1b7c305960045798895734.jpg

Gökçek’in 801 milyon dolar harcadığı Ankapark’ın iflası resmen ilan edilirken alacaklılar sıraya girdi. İflas masasında yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tesisten en az 53 milyon TL kira alacağı olduğu bildirildi.

Birgün'den Mustafa Bildirici'nin haberine nazaran, Atatürk Orman Çiftliği toprağına tartışmalı biçimde inşa edilen ve “Turist rekoru” kıracağı argüman edilen Ankapark, beklenilen ilgiyi göremeyince kapatıldı. Tesisin girişlerine kilit vurulurken çalışanın büyük kısmı işten ayrıldı. Çürümeye terk edilen oyuncakların bakımını yapmakla misyonlu işçi de ödeme alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

Tesisin elektrik borcunu ödeyemeyen işletici şirket, elektrik dağıtım şirketiyle uzlaşamayınca park 2020 yılında karanlığa gömüldü. Tesisin elektrikleri Aralık 2019’da borç nedeniyle kesilirken elektrik dağıtım şirketiyle görüşen Ankapark’ın işletmecileri, borcun bir kısmını ödeyerek yapılandırma yoluna başvurdu.

Kriz daha da büyüdü

2019 ve 2020 yıllarını paslanan oyuncaklar ve elektrik kesintileri ile geride bırakan tesis, 2021 yılında da çok sayıda hırsızlık olayına sahne oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, hırsızların tesisteki kablolara göz diktiğini belirtirken çabucak her gün yeni bir kablo çalınma olayı yaşandığını kaydetti. 26 Mart’ta tesise yönelik alınan yargı kararı ise krizi daha da büyüttü. Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark’ın iflası yargı kararı ile katılaştı. Ankara 21’inci İcra Dairesi, Ankapark Turizm İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi'nin iflas ettiğini ilan etti.

ABB de masaya oturdu

İflas kararının akabinde tesisten alacağı bulunanlar adeta sıraya girdi. Elektrik dağıtım şirketi ile birlikte, oyuncakları bakım ve tamirini yapan şirketin de alacaklılar ortasında yer alacağı öğrenildi. İflas masasında yer alacağını duyuran Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin toplam alacağı da dikkati çekti. Belediye yetkilileri, belediyenin tesisten birinci yıl için 26 milyon 400 bin TL kira alacağının olduğunu, ikinci yıl alacağının ise “26 milyon 400 bin TL + ÜFE oranında artış” olduğunu bildirdi.

Üst Alt