Son Konu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ Eskişeihr
Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen kurumumuz, kısa zamanda sadece ülkemizin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, enerjik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır

Bir bilim ve kültür merkezi bununla birlikte da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir ’in merkezinde bulunan ve başlıca kampus özelliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla yönetimle ilgili birimler ve sosyal tesislerin manâlı bir kısmı yer almaktadır

Cisim Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampusü ise şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktadır Anadolu Havaalanı da bu kampustedir

Bunun yanına Porsuk Meslek Yüksekokulu, yine şehir halkı merkezinde; Bilecik Iş Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampusünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler

Anadolu Üniversitesi, üçü uzak öğretim sistemi uygulayan 12 fakültesi, 6 yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 iş yüksekokulu, 9 enstitüsü, 27 araştırma ve uygulama merkezi ile 15 araştırmageliştirmedilekçe birimiyle evrensel üniversite değerlerine sahip Türk Yükseköğretiminde ilklere imza atmış bir üniversitedir

Bu ilklerin başında, uzaktan öğretim sistemini hayata geçirmenin başarısı gelmektedir Bugün uzak öğretim yapan üç fakültenin toplam öğrenci sayısı 1 milyonun üstündedir Bu sistemin geliştirilmesinde gösterilen galibiyet, bir fazla ülke göre misal alınmaktadır

Anadolu Üniversitesi, en son teknolojik olanaklarla donatılmış bölümlerinde, her biri alanında en iyisi olmak için çalışan ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla öğrencilerini, becerikli ve dinamik eğitim ortamları içinde geleceğin en iyileri olarak hazırlamak için çalışmaktadır

Olayların uzağında tehlikesiz ve modern kampuslerde bir öğrenci için zorunlu olan her olasılık bulunmaktadır Öğrenciler, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerle eşzamanlı olarak sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarımızda kültürel ve sanatsal etkinlikleri zahmetsizce izleyebilme, sanatçılarla yapılan söyleşilere katılabilme, kampuslerde bulunan yarı olimpik yüzme havuzunda, milletlerarası standartlarda yapılmış spor salonlarında, tenis kortlarında, yeşil sahalarda her nesil sporu yapabilme olanağını bulurken, boş zamanlarını da en iyi şekilde değerlendirebilmektedir

Çeşitli kurumların sağladığı bursların yanı sıra belli bir başarıyı tutturmuş gereksinim sahibi öğrencilere barınma ve gıda yardımı uygulamalarıyla; sunduğu yemek yemek ve sıhhat hizmetleriyle; çağdaş ve güvenli kampusleriyle Türkiye adına onur duyduğumuz Anadolu Üniversitesi dünyaya kucak açmaktadır

Kuruluş Tarihi:6 Kasım 1958Öğrenim Dili:Türkçe, İngilizce, Fransızca, AlmancaÜniversite TürüevletFakülte Sayısı:12 (3 ’ü uzak eğitim uyguluyor)Devlet Konservatuvarı Sayısı:1Yüksekokul Sayısı:6Meslek Yüksekokulu Sayısı:4Enstitü Sayısı:9Araştırma Merkezi Sayısı:27Öğretim Elemanı Sayısı:1780Örgün Eğitim Öğrenci Sayısı:23000 (önlisans + lisans)Lisans Üstü Öğrenci Sayısı:1800 (yüksek lisans+doktora)Açıköğretim Öğrenci Sayısı:1050000
Niçin Anadolu Üniversitesi?
Demokratik, modern eğitim
Anadolu Üniversitesinde, her türlü altyapısı tamamlanmış, modern teknolojik olanaklara sahip, demokratik bir ortamda öğrenci odaklı eğitim verilmekte; öğrenciler, uluslararası ölçütlerde katılımcı bir anlayışla sosyal ve kültürel etkinliklerin içinde yer alarak kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadırlar Deneyimli ve birikimli öğretim elemanı
A nadolu Üniversitesinde, ulusal ve milletlerarası alanda tecrübeli ve birikimli, sayıları 1900 ’ü bulan öğretim elemanı ile kendi alanlarında ülkemizin önde gelen bilim ve sanat insanları da ilgili birimlerde konuk öğretim elemanı olarak ödev yapmaktadır Bütün öğretim elemanları, birikim ve deneyimlerini öğrencilere uymak için bağlılıkla çalışmaktadır
Donanımlı daha alçak inşa
Anadolu Üniversitesinin tüm birimleri, modern yükseköğretimin gerektirdiği teknik donanıma sahiptir Birimlerdeki tüm laboratuvar, atölye ve stüdyolar en gelişmiş cihazlarla donatılmış; eğitimde, başvuru formu için gerekli olan her türlü vasıta ve malzemeler sağlanmıştır Haftada 90 saat çalışan Kütüphane koleksiyonlarına yeni yayınların kazandırılmasına özel bir siklet verilmektedir
İngilizce hazırlık
Anadolu Üniversitesi, Türkiye ’nin dünya ile entegrasyonunda geleceğin yöneticilerini yetiştirmede tanıdık olmayan dil bilgisinin önemi açısından birimlerinin tamamına yakınında İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir Öğrencileri yarınlara hazırlarken onları çağdaş bilgilerle donanmış, dünyayı tanıyan, asgari bir tanıdık olmayan dil bilen bireyler olarak geliştirmek hedeflenmektedir
Başarıya ödül
Üniversite Idare Heyeti kararıyla örgün bölümlerde başarılı, ama fiziksel durumu yetkisiz öğrencilere barınma ve besin yardımı yapılmaktadır Üniversitece öngörülen galibiyet koşullarını sağlamış olan ve maddesel durumunun yetkisiz olduğu belirlenen ( Her yıl yeni belirleme yapılacaktır ) örgün programlara belirli öğrencilere gıda ve barınma yardımı yapılmaktadır Eğitime siklet ve takviye veren öyle çok kuruluş ve vakıf da Anadolu Üniversitesi öğrencilerine karşılıksız burs vermektedir Hem, isteyen öğrencilere de ders dışarıya kalan zamanlarını değerlendirmek için Anadolu Üniversitesinin farklı alanlara yönlendirilmiş birimlerinde sanki zamanlı meslek olanağı sunulmaktadır
Kaliteli öğrenci profili
Anadolu Üniversitesinin örgün bölümlerine her yıl beş bini aşkın yeni öğrenci kayıt olmaktadır Bunların yarıdan çoğunu; Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirlerdeki liselerden mezun olanlar oluşturmaktadır Öğrencilerin mezun oldukları liseler de hem bulundukları kentin keza de yurdumuzun önde gelen eğitim kurumlarıdır Öğrencilerin çoğunluğunu, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Tanıdık Olmayan Dil Ağırlıklı Lise gibi üstteki düzeyde eğitim veren ortaöğretim kurumları mezunları oluşturmaktadı

Anadolu Üniversitesinde Sosyal Yaşam
Eğitim, bilim, kültür ve sanayi merkezi olan Eskişehir, bununla birlikte bir tarih beldesidir Frig, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarından derin izler içeren Eskişehir, Cumhuriyet Türkiye ’sinin hedeflediği çağdaşlaşma çabalarının öncülerinden olup, aşina yedi bin yıllık tarihi ile bir kültür mozayiğidir Şehir nüfusu, eğitim döneminde öğrencilerle birlikte hareket kazanır; yani Eskişehir, bir gençlik ve öğrenci merkezidir Kentin içinden geçen Porsuk Çayı ve iki yanındaki kafeler Eskişehir ’e yaklaşık olarak bir sahil kenti görünümü kazandırırken sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarındaki etkinlikler öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için de farklı alanlara yönlendirilmiş olanaklar sağlar

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler
Anadolu Üniversitesinde, eğitimöğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; ziyafet, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmekte; her birimdeki ufak konferans salonlarının yanı sıra Yunusemre Kampusünde derhal Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, Kongre Merkezi ve Sinema Anadolu da aralıksız etkinliklere sahne olmaktadır Uluslararası Eskişehir Festivali ’nin etkinliklerinin büyük bir kısmı, her yıl ekim ayı içinde Anadolu Üniversitesi salonlarında gerçekleştirilmekte; yıl boyunca özel grupların konser ve gösterileri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kuruluşların yapıtları da izleyicilere sunulmaktadır Tarihi binaların restorasyonuyla Odunpazarı Semtinde oluşturulan Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesiyle Yunusemre Kampusündeki Modern Sanatlar Müzesi de Anadolu Üniversitesinin kültürel zenginlikleri arasında yer almaktadır

Öğrenciler, üyesi oldukları kulüpler ve topluluklar içinde hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme olanağı bulmakta, ayrıca de becerilerini arkadaşlarıyla paylaşmaktadır Öğrenciler kantinleri ve kafeteryalar da gerektiğinde bu etkinliklere sahne olmaktadır Anadolu Üniversitesi Insanlar Dansları Topluluğu, değişik yörelerimizin oyunlarıyla ayrıca yurt içinde ayrıca de yurt dıştan başarılı gösteriler sunarken, Senfoni Orkestrası ile Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Koroları ise kendi dallarındaki müziğin genç kuşaklarca tanınmasına büyük katkıda bulunmaktadır Tiyatro Anadolu da kendi alanında Türkiye ’nin birincil ve tek profesyonel tiyatro topluluğu olarak geniş bir repertuvarla izleyicilerle buluşmaktadır Anadolu Üniversitesinin Yunusemre Kampusündeki Anadolu Otel, Akademik Kulüp, Taşbina Restoran ve Konukevi üniversite mensupları ve konuklarına hizmet sunarken aynı zamanda turizm ve otelcilik eğitimi bölge öğrencilere dilekçe ortamı da sağlamaktadır Üniversitenin olanaklarıyla restore edilip “butik otel olarak hizmet veren Odunpazarı Konukevi de bu alanda özel bir yer almaktadır

Bahar Şenlikleri
Yıl boyu hemencecik her gün dağıtılmış sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği Anadolu Üniversitesinde Mayıs ayları bir başkadır Ay baştan başa, başta öğrenci kulüpleri almak üzere bütün birimler, hazırladıkları programları “Bahar Şenlikleri zarfında, salon ve açık hava ortamlarında bir şenlik havası içinde sunmakta, gerçekleştirilen panayır ve şenliklerle üniversite yaşamı daha da renklenmektedir Birimler arasındaki spor karşılaşmalarının finalleri de şenlikler esnasında gerçekleştirilirken, doyumsuz bir coşku yaşanmaktadır Üniversitemizdeki birimlerin sunduğu gösteriler ve konserlerle öğrenciler kendilerini açıklama etme olanağı bulurken yerli ve tanıdık olmayan toplulukların etkinlikleri de Bahar Şenliklerini milletlerarası bir düzeye taşımaktadır

Spor
Ceset Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde hem spor kulübü keza de spor birliği kapsamında bini aşkın genç, spor yapma olanağı bulmaktadır Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye ’yi temsil etme başarısı gösterirken, değişik dallarda Anadolu Üniversitesi sporcuları lüzum Eskişehir ’de gerekse Türkiye düzeyinde başarılı sonuçlar almaktadır Anadolu Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin yararlandığı spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açıkhava voleybol ve basketbol alanları gibi spor tesisleri bulunmaktadır Her sene düzenlenen spor şenliği sırasında değişik dallarda yüzlerce öğrencinin aktif olarak yer aldığı karşılaşmalar büyük heyecan kaynağı olmaktadır *

Üst Alt