Son Konu

Ev Yapımı Elma Sirkesi

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ev Üretimi Elma Sirkesi Tanımı İçin Malzemeler

3 lt pet şişe için;
  • 8- 10 adet orta uzunluk elma( doğal elma öneririm)
  • 2 yemek kaşığı pekmez
  • 1 avuç nohut
  • 1 kesim ekmek
  • Varsa yarım çay bardağı konut imali elma sirkesi ya da sirke anasından bir parça

Ev İmali Elma Sirkesi Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Elmaların kabukları soyulmadan çekirdekleri alınarak dilimlenir ve şişelere doldurulur.
  2. Ben iki adet plastik pet şişe kullandım.
  3. 2 dolu yemek kaşığı pekmezi ekliyoruz( ben üzüm pekmezi kullandım rastgele bir pekmezinde olacağını düşünüyorum. )
  4. Bir avuç nohut, bir modül bayat ekmek, mesken imali elma sirkesi ve sirke analarından da ekledikten sonra iki parmak boşluk kalacak biçimde çeşme suyu dolduruyoruz ve ağzına tül kesimi yerleştirip lastikle sabitliyoruz .
  5. Bunun sebebi hava alması ayrıyeten köpürüp taşmasını engellemek.
  6. Bu formda gün ışığı görmeyen bir yerde ya da dolapta karışımın yüzeyinde sirke anası oluşana kadar orta ara çalkalamamız gerekiyor. ( geçen yıldan kalan sirkemde oluşan sirke anasını ve süzdüğüm sirkeleri fotoğrafladım size yardımcı olması için)
  7. Ortam ısısına ve ışığa nazaran bekleme vakti değişkenlik gösterebilir.
  8. 1 buçuk 2 ay üzere bir müddette sirkemiz olgunlaşmış oluyor.
  9. Daha sonra süzgeç yardımıyla süzüp suyunu şişelere dolduruyoruz.
  10. Ben buz dolabında cam şişede saklıyorum.
  11. Sağlıklı olduğu için bir su bardağı suya 2 _3 yemek kaşığı döküp her sabah tüketmeye çalışıyorum.
  12. Sirkenin kullanıldığı her alan için gönül rahatlığıyla kullanacağınız içinde ne olduğunu bildiğiniz sirkeniz hazır. Afiyet olsuuunnn.
Ev İmali Elma Sirkesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt