Son Konu

Ev Yapımı Sebzeli Erişte

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ev İmali Sebzeli Erişte Tanımı İçin Malzemeler

Pancarlı erişte için;
  • 1 adet pancar(bir bardak püre olacak kadar )
  • 9 su bardağı un
  • 5 adet yumurta (küçük ise 6)
  • 1.5 su bardağı süt
  • 1.5 yemek kaşığı tuz
Ispanaklı erişte için;
  • 1 bağ ıspanak
  • 9 su bardağı un
  • 5 adet yumurta (küçük ise 6)
  • 1.5 su bardağı süt
  • 1.5 yemek kaşığı tuz

Ev İmali Sebzeli Erişte Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Öncelikle pancar püremizi yapmakla başlayalım.
  2. Soyduğunuz pancarları bir kaç modüle bölün üzerini geçecek kadar su ekleyin yumuşayıncaya kadar haşlayın ve rondadan çekin.
  3. Pancar püremiz büsbütün soğuduktan sonra yoğurma kabına pancar püresini, un, yumurta, tuz ekleyin ve yoğurmaya başlayın.
  4. Sütü denetimli eklemekte yarar var zira pürenizin kıvamına, yumurta büyüklüğüne ve un kalitesine nazaran ölçü değişebilir.
  5. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sert bir hamur olması gerekiyor.
  6. Ben erişte tariflerim de sütü kullanmayı seviyorum hem besin pahası açısından hemde daha dayaklı hoş kıvamlı oluyor eriştelerimiz ben eriştelerime üstte yazan süt ölçüsünü ekledikten sonra muhtaçlık halinde su kullandım sizde o denli yapabilirsiniz.
  7. Ispanaklı erişte için de birebir pancar püresindeki üzere ıspanaktan püre yapalım ve hamurumuzu yoğuralım yarım saat dinlendikten sonra bezelere ayıralım.
  8. Unlanmış tepsiye dizelim.
  9. Üzerine nemli bir bez örtelim ki hamurun üzeri kurumasın.
  10. Daha sonra bezeleri kalın olacak formda açalım.
  11. Tava üzerinde her iki tarafını da hafif pişirelim ve pak bir sofra bezinin içine koyup üzerini örtelim.
  12. Bütün bezeler bitene kadar bu süreci yapalım.
  13. Sonra bir yufkayı alıp ortadan ikiye kesip üst üste koyalım ve uzun şeritler keselim.
  14. Şeritleri eninden olabildiğince ince keselim.
  15. Kesilen şeritleri tepsi yahut sofra bezi üzerinde 3-4 gün karıştırarak kurutalım. Afiyet olsun.
Püf noktaları.

Pürelerimizi yaparken robottan uygun çekmeniz gerekiyor ve robottan çekerken ne kadar koyu kıvamlı olursa rengi o kadar hoş oluyor.

Ben 1. 5 bardak süt kullandıktan sonra yarım bardak su kullandım lakin siz bir sefer de eklemeyin denetimli ekleyin sert bir hamur olmalı.

Bezeleri açarken birinci kademede yalnızca un kullanırsanız pişerken lapa olmaz tane tane olur erişteleriniz.

Erişteler tava da pişirme süreci yaparken asla pişirme üzere düşünmeyin üzeri kuruması kâfi ⚠️.

Ev İmali Sebzeli Erişte Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt