Son Konu

Evlilik İle İlgili Hadisler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Evlilik İle İlgili Hadisi Şerifler

Sevgili Peygamberimiz HZMuhammed'in (sav) evlenme ve evlilik ile ilgili hadisleri

Düğün benim sünnetimdendir'
Hz Aişe (ra) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ama:
Nikah benim sünnetimdendir Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir
Evleniniz! Zira ben, öteki ümmetlere karşı siz(in çokluğunuz) ile onur edeceğim
Kimin maddi imkanı varsa derhal evlensin
Kim maddesel imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır
(Kütübi Sitte, 6527)

Mü'min, ALLAH'a takvadan daha sonra en ziyade saliha bir zevceden hayır görür

Ebu Ümame radıyALLAHu anh'ın rivayetine tarafından: Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
Mü'min, ALLAH'a takvadan daha sonra en ziyade saliha bir zevceden hayır görür Böylesi bir kadına emretse itaat eder Ona baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda ant etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınından ayrılıp uzaktan bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve ayrıca de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur
(Kütübi Sitte, 6532 )

Kim ALLAH'a pak ve temizletilmiş olarak

HzEnes İbnu Malik radıyALLAHu anhümaanlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın şöyle söylediğini işittim:
Kim ALLAH'a temiz ve temizletilmiş olarak kavuşmak isterse özgürlük kadınlarla evlensin
(Kütübi Sitte, 6535

Hz İbnu Abbas radıyALLAHu anhüma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam hulle yapana da yaptırana da lanet etti(Kütübi Sitte, 6562

Kadın, halası ya da teyzesi üstüne nikahlanamaz

Ebu Musa radıyALLAHu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
Bayan, halası veya teyzesi üzerine nikahlanamaz(Kütübi Sitte, 6561)

Bakire kızlarla evlenin

Üveym İbnu Saide radıyALLAHu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular fakat:Bakire kızlarla evlenin Çünkü onların ağızları daha tatlı, rahimleri daha doğurgandır, üye da razı olurlar
(Kütübi Sitte, 6534 )

hür kadının izni olmadan ona azil yapmayı yasakladı

Hz Ömer radıyALLAHu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam, özgür kadının izni olmadan ona azil yapmayı yasakladı
(Kütübi Sitte, 6559 )

Uğursuzluk yoktur Ama üç şeyde uğur olabilir: Kadında, atta, evde

Mıhmar İbnu Mu'aviye radıyALLAHu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın şöyle söylediğini işittim:
Kör Talih yoktur Oysa üç şeyde uğur olabilir: Kadında, atta, evde
(Kütübi Sitte, 6579)

Hz Aişe ensardan, bir yakını kızcağızı evlendirmişti

İbnu Abbas radıyALLAHu anhüma anlatıyor: Hz Aişe ensardan, bir yakını kızcağızı evlendirmişti
Resulullah gelince: Genç kızı (kocasına) gönderdiniz mi?diye sordu
Evdekiler evet!deyince Kızla birlikte bir de enstrüman çalan kimse gönderdiniz mi?dedi
Onlardan Hayır göndermedikcevabını alınca, Aleyhissalatu vesselam:
Ensar, arasında gazel okuma adeti mevcut olan bir cemaattir Keşke onlara: Size geldik size geldik, size selam bize selamdeyiverecek birini gönderseydinizbuyurdular
(Kütübi Sitte, 6551 )

Güzellikleri nedeniyle kadınlarla evlenmeyin

Abdullah İbnu Amr radıyALLAHu anhüma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ancak: Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin Çünkü güzelliklerinin onları (gurur ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur Onlarla mülk ve mülkleri nedeniyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur Fakat onlarla diyaneti esas alarak evlenin Ant olsun, burnu indirimli, kulağı delik siyahi dindar bir esir (dindar olmayan özgürlük kadınlardan) efdaldir
(Kütübi Sitte,6532 )

Nutfeleriniz için (kadının) hayırlısını tercih edin

Hz Aişe radıyALLAHu anha anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular oysa:
Nutfeleriniz için (kadının) hayırlısını tercih edin Kendinize denk olanlarla evlenin, denklerinizin kızını isteyin
(Kütübi Sitte, 6568

Senin o oğlun da bir damara çekmiş olabilir!

İbnu Ömer radıyALLAHu anhüma anlatıyor: Çölde yaşamış bedevilerden biri Resulullah aleyhissalatu vesselam'a geldi ve
Ey ALLAH'ın Resulü! Karım, benim yatağımda siyah bir çocuk doğurdu Biz, asla aramızda siyah bulunmayan bir aileyiz dedi
Aleyhissalatu vesselam Senin develerin var mı?diye sordu
Adam Evet, var!deyince: Renkleri nedir?diye sordu
Adam Kızıl!diye yanıt verdi
Aleyhissalatu vesselam Aralarında siyah da var mı?dedi
Adam Hayır!deyince: Peki boz deve var mı?diye sordu
Adam Evet var!deyince: Pekiyi bu nereden oldu?diye sordu
Adam Belki bir damara çekmiştir!deyince:
Senin o oğlun da bir damara çekmiş olabilir!buyurdular
(Kütübi Sitte, 6583) *

Üst Alt