Son Konu

Evlilik ve Sadakatsizlik

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Çağımızda, pek çok alanda olduğu üzere aile yapımızda da birçok değişim ve dönüşüm olmuştur. Milenyum çağı hayatımıza pek çok kaos ve karmaşa getirmiştir. Ailenin yapısı, işleyişi ve cinsiyet rollerini değişmiştir. Birtakım aileler bu duruma ahenk sağlamış, kimileriyse klâsik aile yapılarını bozmak istemeyip değişime direnmiştir.

Aile hukuku gereği eşler, birbirine güzel günde makus günde bir ömür bir ortada yaşamayı, toplumun kabul ettiği biçimde keyifli aile ortamında memnun çocuklar yetiştirip kuşağın devamını sağlamaya çalışır. Aldatma ise eşlerden biri ya da her ikisinin birden evlilik dışı bir partnerle bilinmeyen bir bağlantı yürütmesi manasına gelir. Daha açık bir halde aldatmayı bir münasebet içerisindeyken taraflardan birinin ya da her ikisinin bir öteki kişi ile duygusal veya cinsel münasebet kurması biçiminde tanımlayabiliriz.

Pekala sadakatsizliğe uğrayan şahıslar neler hisseder?
- Kişinin kendine olan hürmeti azalabilir.
- ‘Artık birebir kişi olamam, eskisi üzere değilim’ niyetleri olabilir.
- ‘Ben ne yanılgı yaptım da bunlar benim başıma geldi?’ üzere suçluluk hisleri hissedebilir. Partnerinin aldatmasını yalnızca kendisinin yanılgısı üzere görebilir.
- Aldatılan kişinin diğer beşerlerle olan bağı kopabilir ya da azalabilir.
- Aldatan eşe, aldattığı bireye ve kendine öfke duyabilir.
- Yetersizlik duygusu, ümitsizlik ve çökkünlük hissedebilir.

- Evliliğini devam ettirmek yahut bitirmek konusunda kararsızlık yaşayabilir.

- Varsa çocuklarının bu durumdan nasıl etkileneceği, çocukların gelecekte bu durumdan nasıl etkileneceği konusunda telaş yaşayabilirler.

- Bağlantıyı sürdürebilmek konusunda başarısızlık hissedebilir.

Sadakatsizlik sonucunda birtakım çiftler boşanmaya karar verirken kimileri evliliklerini devam ettirmektedir. Bu kararı alırken birçok etken göz önünde bulundurulur. Her iki durumda da ruhsal dayanak almak gerekir. Evliliğe devam eden çiftler evliliklerini her iki taraf açısından daha memnun sürdürebilmek için, ayrılan çiftler de yeni hayatlarına ahenk sağlayabilmek, yaşadığı durumun tesirlerini değiştirebilmek için hususla ilgili çalışan ruh sıhhati uzmanlarına başvurabilir.

Üst Alt