Son Konu

Facebook Marketplace Nedir, Nasıl Kullanılır?

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
facebook-marketplace-nedir-1616409647.jpg

Özellikle pek çoğumuzun kendini gönüllü karantinaya aldığı pandemi döneminde insanlar, evlerini kurcalamaya ve fazla eşyalarını elden çıkarmaya başladılar. Elbette bu eşyaların çöpe atılması anlamsız olurdu, bu nedenler insanlar eşyalarını satışa çıkarmaya başladı. Bu tür satışlar için kullanabileceğiniz pek çok farklı mobil uygulama var, içlerinden en öne çıkanlardan biri ise Facebook Marketplace hizmetidir.

Facebook Marketplace, Facebook sosyal medya platformu üzerinden satıcıların ve alıcıların birbirini bulmasını sağlayan bir hizmettir. Ek bir uygulama ya da yeni bir hesap açmadan kullanıcılar Facebook Marketplace üzerinden alışveriş yapabiliyorlar. Gelin bu hizmetin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına yakından bakalım. Her şeyde olduğu gibi burada da dikkat etmeniz gereken pek çok önemli nokta var.

589d07b5a367e1aeaf12107f30ec437eaf709122.jpeg

Facebook Marketplace nedir?

Facebook mobil uygulaması ya da internet sitesi üzerinden, kendi Facebook hesabınız ile ulaşabileceğiniz Facebook Marketplace hizmeti; ikinci el ürün satışı yapılan bir uygulama gibi çalışıyor. Burada konumunuza yakın Facebook kullanıcılarının satmak istediği ürünleri ve ürünlerle ilgili detayları kategoriler halinde görebiliyorsunuz.

Facebook Marketplace hizmetinin geliştirilme amacı, Facebook gruplarında yaygınlaşan ikinci el ürün satışlarını hazır bir sistem üzerinden kullanıcılara sunmaktır. Alıcılar gruplarda ürün aramasın, satıcılar grup grup ürün tanıtımı yapmasın diye geliştirilmiştir. İlerleyen zamanlarda Facebook Coin ve benzeri ödeme sistemleri ile Facebook Marketplace üzerinden alışveriş yapılacağı düşünülüyor.

Facebook tarafından kullanıcılarına sunulan Facebook Marketplace hizmeti ilk kez 2007 yılında ortaya çıktı ancak günümüzdeki kullanışlı haline 2016 yılında yapılan güncelleme ile kavuştu. Son güncellemeler ile bu hizmet, çok daha güvenli ve kullanışlı hale geldi.

Facebook Marketplace üzerinden tüm Facebook kullanıcıları ürün alabilir ve ürün satabilir. Bu hizmet, herhangi bir ödeme ya da kargo kolaylığı sunmuyor. Yalnızca satıcı ve alıcının iletişime geçmesini sağlıyor. Bu nedenle yaşanacak olası sorunlarda Facebook, herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor.

Alıcılar için Facebook Marketplace nasıl kullanılır?
  • Adım #1: Facebook mobil uygulamasını ya da Facebook internet sitesini açın.
  • Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.
  • Adım #3: Facebook Marketplace sekmesini açın.
  • Adım #4: Konumunuza yakın kullanıcıların sattığını ürünleri görüntüleyin. ya da
[*]Adım #5: Kategoriler seçeneği üzerinden aradığınız ürünleri görüntüleyin. [*]Adım #6: Satıcıya mesaj gönderin. [*]Adım #7: Fiyat ve ürün teslim detayları konusunda anlaşın. [*]Adım #8: Anlaştığınız detaylar ile ürünü teslim alın.
acd80492177c0f42dcaaafcf1f3d436b7cbbfe91.jpeg

Yukarıdaki adımları izleyerek kolayca Facebook Marketplace üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi bu hizmet herhangi bir ödeme ya da kargo kolaylığı sunmuyor, yalnızca satıcılar ile iletişime geçmenizi sağlıyor.

Facebook üzerinden satıcılara mesaj göndererek ürün ile ilgili daha detaylı bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Facebook Marketplace bazı hazır mesaj taslakları sunuyor. Bunları kullanabilir ya da kendi mesajlarınızı yazabilirsiniz.

Satıcılar için Facebook Marketplace nasıl kullanılır?
  • Adım #1: Facebook mobil uygulamasını ya da Facebook internet sitesini açın.
  • Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.
  • Adım #3: Facebook Marketplace sekmesini açın.
  • Adım #4: Yeni İlan Oluştur butonuna tıklayın ya da Sat butonuna dokunun.
  • Adım #5: Satmak istediğiniz ürün ile ilgili detayları ekleyin.
  • Adım #6: İlanı yayınlayın.
  • Adım #7: Bir alıcının size mesaj göndermesini bekleyin.
  • Adım #8: Alıcı ile fiyat ve ürün teslim detayları konusunda anlaşın.
  • Adım #9: Anlaştığınız detaylar ile ürünü teslim edin.
b71e2d5c6b008036a06f2a5e1982583bbb75cd47.jpeg

Yukarıdaki adımları izleyerek kolayca Facebook Marketplace üzerinden ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ikinci el ürünlerinizi satıyorsanız fatura kesme gibi bir işlem yapmanıza gerek yok ancak bu satışları bir şirket adına yapıyorsanız yasal prosedürlerin izlenmesi gerekiyor.

Facebook Marketplace üzerinden satacağınız ürünler ile ilgili ne kadar detaylı bilgi ve ne kadar çok fotoğraf eklerseniz alıcıların size güvenme ihtimali de bir o kadar artar. Elbette, tüm ilanlarda dürüst olunmasını gerektiğini hatırlatmamıza bile gerek yok. Üründe var olan sorunlar açıkça dile getirilmeli ve gerekirse bu nedenle ürün fiyatında indirime gidilmeli.

Facebook Marketplace güvenilir mi?

7cb5d11be9af1db11c1ba933bfa1d51c45018f6f.jpeg

Bu konuda net bir evet ya da hayır cevabı vermek mümkün değil. Facebook çatısı altında sunulsa da bu hizmetin Facebook ile bir ilgisi yok. Facebook Marketplace sisteminin geliştirilme amacı, Facebook gruplarında yaygınlaşan ikinci el ürün satışlarının hazır bir sistem üzerinden kolayca gerçekleştirilmesidir. Yani Facebook, herhangi bir güvence vermiyor.

En basit haliyle düşünürsek ürün, ilandaki detaylardan farklı çıkabilir. Özellikle teknoloji ürünlerinde çabuk bozulmalar görülebilir. En kötü ihtimali ise düşünmek bile hoş değil. Çünkü tanımadığınız bir insanla buluşarak alışveriş yapacaksınız. Bu nedenle ücreti EFT ile göndermeyi ve ürünü de kargo ile almayı tercih edebilirsiniz. Belki ödediğiniz ücret biraz artacaktır ama en azından güvenliğinizi tehlikeye atmamış olacaksınız.

Facebook Marketplace ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

8e9f91ec40134d679905b1f53942c3ff8cfff2f7.jpeg

Facebook, Facebook Marketplace üzerinden verilen ilanların yalnızca platforma uygun olup olmadığını kontrol ediyor. İlanlarda yer alan bilgilerin ve fotoğrafların doğruluğu ile satıcıların güvenilirliği konusunda Facebook, herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor.

Facebook Marketplace üzerinden bir ürün satın almadan önce kullanıcının Facebook profilini inceleyebilirsiniz. Sonuç olarak tanımadığınız biri ile buluşacak ve alışveriş yapacaksınız. Bu nedenle yalnızca ürüne değil, satıcıyı da tam anlamıyla güvenmeden böyle bir alışveriş yapmayın.

Yapılan alışverişlerde, özellikle yüksek fiyatlı olanlarda, alışverişi kayıt altına almaya çalışın. Ürün bedelini satıcının banka hesabına gönderdiğiniz işlemin dekontunu saklayın. Basit bir ‘Kendi rızamla satıyorum’ belgesi hazırlamasını isteyin. Facebook mesajlarını saklayın. Alışverişe yanınızda bir arkadaşınızla giderek ileride oluşabilecek sorunlar için bir şahit olmasını sağlayın.

Elbette, hatırlatmamıza bile gerek olmayan farklı güvenlik tedbirleri de var. İster alıcı olun, ister satıcı; alışveriş için insanların evine gitmeyin, arabasına binmeyin, halka açık alanlarda buluşun. Çünkü dediğimiz gibi sonuç olarak tanımadığınız bir insan ile alışveriş yapıyorsunuz, kötü de olsa tüm ihtimalleri göz önüne bulundurmakta yarar var.

Facebook Marketplace nedir, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve alışveriş sırasında dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. Facebook Marketplace ve benzeri ikinci el ürün satış platformları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Üst Alt