Son Konu

Fatma Şahin'in 4.5 milyonluk çiçek bahçesi

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Fatma%2DSahin%2Din%2D4%2D5%2Dmilyonluk%2Dcicek%2Dbahcesi%2D232104%2Ejpg

Belediyelerde tasarruf tartışmaları sürerken AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 1 yıl içerisinde satın alacağı çiçeklere 4 milyon 406 bin lira ödeyecek. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, “Milyonlarca vatandaşımızın açlık ve yoksulluk sonunun altında yaşadığı, konutuna ekmek götüremediği için intihar ettiği bir devirde yapılan bu israf ihalesini vicdanlara havale ediyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tartışma yaratacak “47 kalem mevsimlik çiçek, çiçek soğanı, çiçek yumrusu ve çeşitli bitki alımı ile bakımı işi” ihalesine imza attı.

Yaklaşık maliyeti 6 milyon 813 bin 730 lira belirlenen ihaleye 2 şirket teklif verdi. İhaleyi 4 milyon 406 bin 16 lira bedelle belediyenin kendi şirketi Gazi Ağaç Peyzaj Eğitim Hizmetleri ve Hayvanat Bahçesi İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

Şirketle kontrat 28 Kasım 2019 tarihinde imzalandı. İhale kapsamında belediye 365 gün içerisinde ortalarında menekşe, kasımpatı, lale, sümbül, dağlalesi, nergis ve papatyanın da olduğu yüz binlerce çiçek satın alacak. İhale, açık yeşil alanlarda kullanılmak üzere (saksılar dahil); mevsimlik çiçek fidelerinin, çiçek soğan ve yumrularının temini ve dikimi işlerini kapsıyor.

‘216 MİLYON FAİZ ÖDENDİ’

Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan büyükşehir belediye bütçesinin 2018 yılında 100 Milyon lira açık verdiğini anımsatarak “Yine belediye 2018 yılı için 216 milyon lira faiz ödedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bilhassa 31 Mart seçimleri sonrasında yapmış olduğu açıklamalar ile kamuoyunda tasarruf ettiğine yönelik bir algı oluşturmaya çalıştı fakat belediyenin ihalelerini incelediğimiz vakit yapılan iş ve süreçlerin tasarrufla bir alakasının olmadığını görüyoruz” dedi.

Kalkan, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ve Belediye Lideri Sayın Fatma Şahin’i israftan uzak durmaya davet ediyorum. Şayet Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin parası bu kadar çoksa; bu paraları hemşerilerimizin hayat standartlarının uygunlaştırılması noktasında kullanılmasını tavsiye ediyorum” sözlerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında yaptığı benzeri bir çiçek ihalesine de toplam 3 milyon 424 bin lira ödemişti. 

Hazal Ocak/Cumhuriyet

Üst Alt