Son Konu

FETÖ Sanığından İlginç Savunma: '10 Yıldır Hobi Olarak Hacamat Yapıyorum'

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-bf6d81784f936d95016ab537580ff651f3bc0ac8.jpg

FETÖ/PDY'nin 'jandarma mahrem yapılanması'nda kelamda yönetici olduğu argümanıyla arandığı sırada yurt dışına kaçmak isterken, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yakalanan 'hacamatçı mahrem imam' Mehmet Sağlam'ın tutuklu yargılanmasına başlandı. Sağlam, duruşmada suçlamaları kabul etmeyerek, '10 yıldır hobi olarak hacamat yapıyorum. Şahitlerin birçoğunu hacamat yaptığımdan biliyorum' dedi.

'Günde 8-9 kişi gelir'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün ‘Jandarma Genel Komutanlığı mahrem yapılanması’na yönelik operasyon kapsamında, hakkında yakalama kararı çıkarılan Mehmet Sağlam’ın meskenine 3 Kasım 2021’de operasyon düzenlendi; fakat bulunamadı.

Polisler, bina giriş-çıkış güvenlik kameralarını denetim ettiklerinde, FETÖ soruşturması kapsamında daha evvel misyondan ihraç edilen eski binbaşılar Ali A. ile Sancar G.’nin, Sağlam’ın konutunu ziyaret ettikleri belirlendi.

Ali A. ve Sancar G., sıhhat sıkıntıları yaşadıkları için konuta hacamat yaptırmak amacıyla geldiklerini söyleyerek, polise tabir verdi. Savcılık sorgularında FETÖ üyesi olmadıklarını sav eden şüpheliler, tutuklanmaları istemiyle çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

Mehmet Sağlam’ın, 2016’da İstanbul’da yapılan operasyonda yakalanan, örgütün ‘jandarma mahrem yapılanması’nda ‘Marmara bölge temsilcisi’ olarak faaliyet yürüten ve ‘Zeynel’, ‘Latif’, ‘Fatih’ kod isimlerini kullanan Nihat Keskin’in konutunda ele geçirilen hafıza kartına nazaran, ‘mahrem yapılanma’da kelamda yönetici konumunda olduğu tespit edildi.

Sağlam, 23 Aralık 2021’de yurt dışına kaçma hazırlığındayken, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yakalanıp, tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlam hakkında ‘silahlı terör örgütü kurma yahut yönetme’ hatasından 22,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Sağlam ve avukatı katıldı. Sağlam, savları kabul etmezken, bir devir örgütün dershanelerinde fiyat karşılığı çalıştığını ve bu dershanelerin anlaştığı banka olan kapatılan Bank Asya’dan maaşını aldığını söyledi.

Hakkındaki şahit beyanlarını kabul etmeyen Sağlam, “İddianamede ‘Marmara bölge yapılanması’nda ismim görünüyor. Ben hiç Marmara Bölgesi’nde ikamet etmedim. 10 yıldır hobi olarak hacamat yapıyorum. Günde 8-9 kişi hacamat yaptırmaya konutuma gelir. Şahitlerin birçoğunu hacamat yaptığımdan biliyorum” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilen şahitler Ali A. ve Sancar G. ise sanığın meskenine hacamat yaptırmak için gittiklerini söyledi.

Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesine, sanığın mal varlığına koyulan önlemin kaldırılmasına ve tutukluluk durumunun devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Üst Alt