Son Konu

Fırında Lokum Gibi Patatesli Kuşbaşı Yemeği

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Fırında Lokum Üzere Patatesli Kuşbaşı Yemeği Tanımı İçin Malzemeler

• 1.500 gram dana kuşbaşı (Dananın kol kısmından kullandım ben)
  • 3 adet kalın orta uzunluk havuç
  • 2 adet iri uzunluk soğan
  • 15 adet minik patates
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 dolu yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1,5 doluca yemek kaşığı un
  • Yarım demet maydanoz
  • 3-4 adet defne yaprağı
  • 1 litre kaynar su ve 2 adet knorr et bulyon
  • 3 adet yağlı fırın kağıdı

Fırında Lokum Üzere Patatesli Kuşbaşı Yemeği Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. İyice kızmış geniş tencere içine, zeytinyağ eklenip en yüksek ateşte etler karıştırılarak et suyunu salıp tekrar tamamını çekene dek pişirilir. Kapak örtülmez. Daima yüksek ateşte tutulur.
  2. Sonra etler bir tabağa aktarılır. Et tavası içine tereyağ eklenir ve sebzeler kavrulur.
  3. Salça ve toz biber eklenip kavrulmaya devam edilir. Et suyu ek edilir unu katılır ve çırpıcı ile süratle karıştırılır.
  4. Tuzu ve maydanozu eklenir 1-2 tıp karıştırılıp ocaktan alınır.
  5. Yemek geniş ve derin bir fırın kabına aktarılır. Varsa defne yaprakları dizilir.
  6. Üzerine ıslatılıp sıkılmış 3 adet yağlı kağıt üst üste kapak biçiminde kapatılır.
  7. Önceden ısıtılmış 200° fırının alttan ikinci rafında 1 saat pişirilir. Sonra fırından çıkarılır yemek karıştırılır. Tadı suyu denetim edilir gerek duyulursa eklenir, etler yumuşacık olmadıysa 30-60 dk ortası daha orta rafa çıkarılarak denetimli olarak pişirilir. Arkasına servise hazırdır.
  8. Fırınınıza nazaran pişme mühleti değişip, kısalma gösterebilir. Afiyet şifa olsun.
Not: Dileyen yemeği fırın yerine, demir döküm bir tencere içinde ocaktada pişirebilir. Güveçte denenebilir. Sevgiler.

Fırında Lokum Üzere Patatesli Kuşbaşı Yemeği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt