Son Konu

Genç Kadını 'Sonun Özgecan Gibi Olacak' Diye Tehdit Eden Şahıs Tahliye Edildi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7fba79d8fd39a1ca8d16f3215a59e9c806f473e1.jpg

İstanbul’da toplumsal medya üzerinden Hacer K’yı "Sonun Özgecan üzere olacak" diyerek tehdit eden Samir Balakıshıyev  “silahla tehdit” cürmünden bir yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme tahliyesine karar verdi.

İstanbul'da "TikTok" isimli toplumsal medya uygulaması üzerinden yaptığı canlı yayında Hacer K’yı "Onu bulup yakacağım. Özgecan Aslan üzere olacak sonu" diyerek tehdit eden Azerbaycan asıllı Samir Balakıshıyev, 'silahla tehdit' cürmünden 5 yıla kadar mahpus istemiyle hakim karşısına çıktı. İstanbul 39. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Samir Balakıshıyev ile mağdur Hacer K. ve sanık avukatları geldi.

Duruşmadaki savunmasına herkesten af dileyerek başlayan tutuklu sanık Balakıshıyev, "13 Şubat'ta Tiktok'tan canlı yayın yaparken, 'Esmer' isimli bir kişi konuk oldu. Onunla mutabakatlı kurgu düzenledik. Düzenlediğimiz kurgu yalnızca bir muahededen ibaret. Tartışma yaparak, insanların ilgisini çekip, izleyici kitlesine sahip olmak istedim. Bu sırada canlı yayına Hacer isimli bayan konuk oldu. İstem dışı, anneme hakaret ettiğini duydum. Annemi trafik kazasında kaybetmiştim. Bunun üzerine kendisine gösteri ve korkutma gayeli birtakım kelamlar söyledim. Kendisine tecavüz edip öldüreceğimi, sonunun Özgecan Aslan üzere olacağını, başını kestirip göle atacağımı söyledim. Bu kelamları söylerken elimde geçersiz bir kılıç vardı" dedi.

'Kurgu olduğunu belirttim'

Babasının kendisine kızması üzerine canlı yayında özür dilediğini söyleyen sanık, “Babam kızınca Hacer ile canlı yayıp yapıp ondan özür diledim. Hacer bana 'Seni babanın hatrına kabul ediyorum, annenin öldüğünü bilmiyordum' dedi. Benden özür diledi. Ayrıyeten dediğim üzere birinci yaptığım görüntünün daha sonra kurgu olduğunu belirten öteki bir görüntü paylaştım. Herkesten özür diliyorum. Beraatimi talep ediyorum. Kararın açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum" formunda konuştu.

Kılıçla tehdit etmiş...

Sanığın canlı yayında Türk-Kürt ayrımı yaptığını söyleyen şikayetçi Hacer K, "Kadınlara da küfür edince bunun üzerine sonlanarak yorum yaptım ve toplumsal medyadan ayrıldım. Daha sonra etrafımdakiler sanığın bana söylediği kelamları ilettiler. Bu kelamın her yerde paylaşıldığını söyleyip, sonraki gün polise haber verdiler. Sanığın bana tehditlerini polisler bana haber verdikten sonra izledim. İmgelerde sanığın elinde kılıç vardı. Daha sonra sanığın babası bana ulaştı. Ben de babasının hatrına şikayetçi olmadım" diye konuştu.

Duruşmada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın kelamlarıyla tehdit kabahatini, silahın korkutucu gücü ile işlediğinin anlaşıldığını belirterek, 'silahla tehdit' kabahatinden 2 yıldan 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaanın akabinde Hacer K, şikayetçi olmadığını söyledi. Hakim, davanın karara bağlanacağını söyleyerek sanığa son kelamlarını sordu. Son kelamı sorulan sanık, "Herkesten özür diliyorum" dedi.

Sanığı 'silahla tehdit' kabahatinden 2 yıl mahpusa mahkum eden mahkeme, birinci haksız hareketin kimin tarafından gerçekleştirildiği anlaşılamadığı gerekçesiyle cezayı bir yıl 3 aya indirdi. Mahkeme sanığın tahliyesine karar verdi.

Üst Alt