Son Konu

Gizem Canbulut Cinayeti Davası: Katile 8 Mart'ta 'İyi Hal' İndirimi

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5f799d5d5048e84ebc5158923caef701146eeb71.jpg

Burdur'da 17 yaşındaki Gizem Canbulut'u öldüren Eren Yıldız, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü'nde görülen duruşmada mahkeme; katile uygun hal ve haksız tahrik indirimleri uyguladı. Ağırlaştırılmış müebbet mahpusu istenen Eren Yıldız, 20 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Burdur'un Bucak ilçesinde eski sevgilisi Gizem Canbulut’u (17), 8 bıçak darbesiyle boğazını keserek öldürmekten ağırlaştırılmış öbür uzunluğu mahpus istemiyle yargılanan Eren Yıldız (19), evvel ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti daha sonra 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimi uygulayarak 20 yıl mahpus cezasına hükmetti.

20 yıl hapis

Duruşma salonunda ise Gizem Canbulut'un annesi Nursel, babası Hasan, ağabeyi İbrahim, kız kardeşi Begüm Canbulut, ablası Ayşeana Pişgin ile taraf avukatları ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı.

Gizem Canbulut'un ailesi, sanığın en ağır formda cezalandırılmasını istedi. Canbulut'un ailesinin avukatları da haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını talep etti.

Son kelamı sorulan Eren Yıldız, 'Bu olaydan ötürü çok pişmanım, utanç duyuyorum. Bu türlü bir günde bu türlü bir cürümden yargılanmaktan ayrıyeten utanç duyuyorum. Dışarıdayken yardımsever bir insandım. Türkiye'deki tüm bayanlara sesleniyorum, ben bu türlü bir olayı bile bile yapmadım. Yalnızca cebimden bıçağı çıkardığımı ve Gizem'in yerde yattığını hatırlıyorum. Cezalandırılmamı istiyorum' dedi.

Mahkeme heyeti, Eren Yıldız'ı evvel ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı. Heyet, haksız tahrik ve güzel hal indirimi uygulayarak Eren Yıldız'ı 20 yıl mahpus cezasına çarptırdı.

"Kadınlar gününde bir kere daha vuruldu"

Duruşma sonrası konuşan baba Hasan Canbulut, 'Sözün bittiği yer burası olmamalıydı. Türkiye’miz, insanlarımız, bir kişiyi öldürdüğü vakit ne kadar ceza alınacağını, öldürmenin ne kadar ceza olduğunu, öldürmenin kolay olmadığını, bir evladın kolay yetiştirilmediğini görmeliydi. 17 yaşına kadar ben uygun günde berbat günde, soğukta sıcakta, her türlü açlığında susuzluğunda onları doyuracağım, susuzluğunu gidereceğim diye çok uğraştım. 17 yaşından sonra bir tane cani gelsin benim kızımı öldürsün. Hak, adalet dediğimiz yere geldik. Bayanlar gününün olduğu günde bize bir kez daha vuruldu. Benim kızımı bir kere daha öldürdüler. Kim öldürdü adalet öldürdü. Biz bunu beklemiyorduk. Öteki Gizemler, Ayşeler, Fatmalar, Mehmetler, Aliler ölmesin dedik” diye konuştu.

"Bu ceza onlar için sevindirici oldu"

Bir baba olarak ciğerinin yandığını anlatan Canbulut, şöyle devam etti:

'O anı aklıma getiriyorum, gözlerimi kapadığım vakit, cinayetin işlendiği vakit kızım, o bıçak birinci saplandığı vakit ‘Anne’ mi dedi, ‘Baba’ mı dedi, nasıl çırpındı. ‘İmdat’ mı dedi ‘Kurtarın’ mı

dedi. Yani hiç düşünmeden bir kez vursaydı tahminen şu anda acısıyla uğraşıyordum, tahminen yarasıyla uğraşıyor olurdum. 8 kere bıçaklayarak canice öldürmenin nasıl hevesini tattın. Bir de ‘Ben pişmanım’ diyor. Bütün herkese söylüyorum pişmanlık bu değildir. Ya da şayet hakikaten öldürecek olduğu kişi hatalıysa adalet var, hak var, hukuk var. Şikayetçi olursun. Bu türlü bir şeye müsaade verilmesin, adalet de bizi bu biçimde vurmasın. Ben isterdim ki daha fazla ceza alsın. 20 yıl ceza bizim içimizi soğutan bir ceza olmadı. Bu onlar için yalnızca sevindirici bir ceza oldu. Ağır da olsa 20 yıl gelip süreksiz bir ceza. Ben isterdim ki 40-50 yıl, ebedi müebbet isterdim.”

Anne Nursel Canbulut: Adalet, adalet değilmiş

Anne Nursel Canbulut ise 'Ben müebbet ceza almasını istiyordum. İndirim almasını istemiyordum ancak adalet adalet değilmiş. Ölenin öldüğü kaldı. Karşı tarafın ailesi seviniyor” dedi.

Gizem Canbulut'un ailesinin avukatı Elif Kübra Türkcan ise 'Maalesef 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde istediğimiz üzere bir karar alamadık. Haksız tahrik ve âlâ hal indirimleri uygulandı mahkemede. Lakin şunu da belirtmek isteriz ki Eren Yıldız, kelam konusu cinayeti işlemeden 2 gün evvel arkadaşına ‘Gizem’i öldürsem kaç yıl yatarım? kesin öldüreceğim’ üzere iletiler attı ve bunlar evrakta olmasına rağmen hiçbir halde belgemiz tasarlama kastına sokulmadı. Bir bayan olarak bayanlar gününde bu türlü bir kararla karşılaştığım için çok üzgünüm. Umarım adalet yerini bulacak” diye konuştu.

Üst Alt