Son Konu

Gofretli Pasta

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Keki için:
100 g un 75 g nişasta 150 g şeker 40 g eritilmiş tereyağı 6 yumurta 1 su bardağı fındık (ezilmiş veya ince kıyılmış) 1 tatlı kaşığı kabartma tozu 1 tatlı kaşığı vanilya şekeri (vanilin değil) 2 tatlı kaşığı kakao Kreması için:
250 gr mascarpone (taze kaymak) 50 gr krem peynir 500 gr krema (schlagsahne, kremşanti de olur) 2 paket krema sertleştirici 125 gr fındıkçikolata kreması (veya Çokokrem 34 adet gofret çikolatalı kreması için: 300g krema (schlagsahne veya kremşanti) 1 paket krema sertleştirici 200g pasta çikolatası Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilirForumTR üyesi olmak için tıklayınız

Bu benim (kekinin ana malzemeleri harici) kendi uyarladığımuydurduğum ilk pastam Umarım sizinde hoşunuza gidecektir
O zaman başlayalım
Kekini hazırlarken ilk önce yumurtaları ve şekeri, vanilya şekeri dahil, yaklaşık 1015 dakika çırpıyoruz Beyaza yakın köpük köpük olana kadar çırpmalıyız ki kekimiz güzelce kabarsın diye Daha sonra diğer malzemeleri eleyelim ekliyoruz Erimiş olan tereyağını (ve isteğe göre ince kıyılmış fındıkları) da ekleyip ağır ağır karıştırıyoruz Bu aşamada çırpmıyoruz ki kabarıklık çökmesin Kek hamurumuzu iyice karıştırdıktan sonra sadece yağlı kağıt ile kapladığımız kek kalıbımıza (26cmlik) döküyoruz Önceden ısınmış olan fırınımızda 170180° derecede yavaş yavaş pişiriyoruz
Kekin arasına süreceğimiz krema için öncelikle gofretleri küçük küçük kıyıyoruz Daha sonra bir kaba alıp diğer malzemeleri de ekliyoruz ve krema haline gelene kadar çırpıyoruz Kremayı daha önceden yapıp buzdolabında saklarsak daha güzel netice alabiliriz
Çikolatalı krema için ilk önce çikolatamızı (ben beyaz ve sütlü çikolata kullandım) küçük küçük doğruyoruz Süt kremamızı küçük bir tencereye alıp ocakta ısıtıyoruz, fakat kaynamamasına dikkat edelim Isındıktan sonra çikolatayı içine ekleyip eritiyoruz ve buzdolabında soğutmaya bırakıyoruz
Soğuması 4 saat kadar sürebilir Soğuduktan sonra krema sertleştirici ekleyip çırpıyoruz
Bu çikolatalı kremayı bir gün öncesinden yapmanızı tavsiye ederim, çünkü çok zaman alıyor
Kekimiz ve kremalarımız hazır olduğuna göre artık pastamızı tamamlayabiliriz İlk önce kekimizi enine 3 taban olacak şekilde kesiyoruz Sonra kremamızın bir yarısını ilk kek tabanına sürüyororuz İkinci tabanı üzerine yerleştirip kremanın kalanını sürüyoruz Son kek tabanımızı da yerleştirdikten sonra çikolatalı kremamızı pastanın etrafına güzelce sürüyoruz En son olarak istediğimiz şekilde süslüyoruz Ben bir kaç gofreti kesip pastanın üstüne yerleştirdim ve biraz da fındık parçacıkları ile süsledim
Pastamızı buzdolabında biraz soğutup servis edebiliriz
Afiyet olsun!

Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilirForumTR üyesi olmak için tıklayınız

Üst Alt