Son Konu

Google Huawei anlaşması ne olacak? İşte son durum

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
google-huawei-anlaşma-huawei-android-yasağı.jpg

ABD tarafından Huawei ve Çin‘e karşı yaptırımlar hız kazandı. Peki Google Huawei anlaşması ne olacak? Huawei Android yasağı uygulamaya kondu mu konacak mı? Huawei yaptırımlarından kullanıcılar nasıl etkilenecek? Cevabı ve son gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.

Çin ve ABD arasındaki ticari ve siyasi gerilim, Huawei başta olmak üzere diğer Çinli üreticileri etkilemeye başladı. Şimdilik oklar Huawei’ye çevrilmiş durumda ama diğer Çinli üreticiler için de benzer kararların çıkması an meselesi.

Son 1 haftada gerçekleşen gelişmeleri, bu gelişmeler ışığında olabilecekler ve kullanıcıları bekleyen gelişmeleri hem yazılı olarak hem de video olarak bir araya getirdik. Videomuzun altında açıklama kısmında, hem ilgili haberleri hem de yapılan açıklamaları, kaynaklarıyla beraber okuyabilirsiniz. İyi seyirler…

Huawei – ABD tarafında son 1 haftada neler oldu?

Amerika Başkanı Trump, Ulusal Acil Durum ilan etti ve bu hamleyle beraber acil durum sonrasında ulusal güvenliği tehlikeye sokan şirketlerin ekipmanlarının kullanılması yasaklanmış oldu.

150 gün içinde uygulamaya konulması beklenen kararname, özellikle Huawei’nin etkisini ortadan kaldırmak için atılan adım olarak görülüyor. Bu hamleyle birlikte Huawei yasağı resmen imzalanmış oldu.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı cephesinden de açıklama geldi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerini yabancılardan korumayı hedeflerdiklerini söyledi. Kararnamede dikkat çeken detay ise herhangi bir ülke ya da şirketin isminin geçmemesi. Ancak daha önceden Huawei’yi bir tehdit olarak gören ABD’nin bu hamlesinde Çinli teknoloji devinin payı büyük.

Bu noktada sadece telefon olarak değil, iletişim alt yapısı olarak da Huawei ekipmanlarının kullanılmasının önüne geçilmiş oluyor. Huawei, iletişim alt yapısı noktasında da oldukça büyük bir şirket.

Google Huawei anlaşması ne olacak? Huawei Android yasağı geldi mi?

Dün Reuters tarafından ortaya atılan iddia ile beraber ABD’nin Huawei’ye karşı atılımlarından sonra,  Google Huawei ile olan tüm operasyonlarını askıya aldı.

Söz konusu durum dünya genelindeki tüm Huawei kullanıcılarını çok ciddi bir şekilde etkileyebilir. Yaşanan olayın sonucu olarak Huawei kullanıcıları, Android güncellemelerine erişimde sorunlar yaşayacak. Bu noktada diğer markalara göre çok daha geç güncelleme alınacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca kullanıcılar Google Play Store ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine olan erişimi de kaybedecekler. Şu an için tüm bunların bir iddia olduğunu söyleyelim. Ancak haberin kaynağı Reuters olduğu için ciddi bir söylenti olduğunu da söylememiz gerekli.

Huawei Android yasağı iddiaları için rahatlatıcı açıklama

Geçtiğimiz saatlerde Google’ın Huawei ile ilişkilerini askıya alması teknoloji dünyasına bomba gibi düştü. Zira, Android işletim sistemi Google tarafından geliştiriliyor ve Huawei şu anda dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi. İlişkilerin askıya alınmasının ardından Huawei Play Store akıbeti de merak edilir oldu.

Bu kararın açıklanmasının üzerinden sadece birkaç saat geçmesine rağmen ” Huawei telefonların artık güncelleme almayacağı, Google Play Store’un çalışmaz hale geleceği ” gibi birçok iddia sosyal medya platformları üzerinde yayıldı.

Google Huawei ile ilişkilerini askıya alması sonrasında, Intel, Qualcomm ve Broadcom da Huawei yasağına katıldı. Intel Huawei kararına Qualcomm ve Broadcom da katıldı.

Google Huawei telefonlarda uygulamaları yasaklamıyor!

Huawei, Play Store için kısmen sevindiren haber geldi. Android resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Google’ın ABD hükümetinin kararlarına uyduğu doğrulanırken, Google Play Store ve Google Play Protect’in Huawei telefonlarda çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

Yani, Huawei kullanıcıları şu anda telefonlarında başta Google Play Store olmak üzere herhangi bir uygulamanın eksikliğini yaşamayacak. Telefonların yeni Android sürümlerini alıp almayacağı ise şu anda bilinmezliğini koruyor.

Tüm bunlara ek olarak Google’ın ardından Intel, Qualcomm ve Broadcom’un da Huawei ile ilişkilerini askıya aldığını belirtmek isteriz.

Huawei kendi işletim sistemini mi hazırlayacak?

Aylardır gelme ihtimali olan yasak ve engellemeler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Huawei tarafında henüz nasıl hazırlıklar var tam olarak bilinmiyor fakat 12 Mart tarihinde yaptığımız haberde, markanın kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yaptığını sizlerle paylaşmıştık.

Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını, bizzat Huawei Ürün Başkan Yardımcısı Bruce Lee, Weibo üzerinden yaptığı açıklamayla doğrulamıştı. Açıklamada Android‘e alternatif işletim sisteminin ‘geliştirilme aşamasında‘ olduğunu, işletim sisteminin adının ise KirinOS olma ihtimali oldukça yüksek. Huawei, Mart ayında önceliklerinin Android olduğunu, ama istenmeyen bir durum oluşma ihtimaline karşı bu yönde hazırlıklar yaptıklarını belirtmişti.

Üst Alt